Menu

Samsung poprvé ukázal systém Linux na Galaxy telefonech

Linux na Galaxy, tak se nazývá nová funkce určena pro Samsung telefony, které podporují stanici DeX. Představení proběhlo již před několika týdny. Nyní jsme se ale poprvé dočkali videa, jak vlastně bude operační systém Linux na telefonech od Samsungu fungovat.

Linux na Galaxy: Konečně plnohodnotný počítač v telefonu?

Dokovací stanici Samsung DeX jsme u nás na webu recenzovali samostatně. Jan Dolejš tehdy v závěru recenze napsal, že DeX nedokáže plnohodnotné nahradit počítač. Také ale dodal, že Samsung ukazuje, kudy povede cesta do budoucna. V době psaní recenze asi ani Honza nečekal, jak blízko pravdě je. Plnohodnotný operační systém Linux na telefonu zní hodně dobře.

Samsung při představení neprozradil mnoho informací, ty bude postupně uvolňovat, jako třeba nyní s prvním videem. Linux na Galaxy se spouští přes speciální aplikaci, už dříve se potvrdilo, že bude fungovat několik různých distribucí Linuxu. Jedna z nich je Ubuntu, a to ve verzi 16.04, kterou můžeme vidět na videu.

Video je zaměřeno hlavně na vývojáře, kterým společnost ukazuje, že budou moct využít telefon k programování. Každopádně většina uživatelů očekává možnost spuštění programů ze stolních počítačů. Samozřejmě se musí počítat i s architekturou ARM u chytrých telefonů. Samsung zatím neukázal ani nepotvrdil možnost nějakého známějšího programu ze stolních PC či notebooků, na to si musíme ještě počkat.

Samsung Galaxy S8

Samsung Galaxy S8

0.2
 • Displej 5.8", 1440 x 2960 pixelů, Super AMOLED, 570 ppi
 • Procesor Samsung Exynos 8895
 • RAM 4GB
 • Fotoaparát 12 MP
 • Baterie 3000 mAh
 • Cena od 13 188 Kč
phablet samsung galaxy note 8

Samsung Galaxy Note8

7.5
 • Displej 6.3", 1440 x 2960 pixelů, Super AMOLED
 • Procesor Samsung Exynos 8895
 • RAM 6GB
 • Fotoaparát 12 MP
 • Baterie 3300 mAh
 • Cena od 21 990 Kč

Těšíte se na Linux pro Galaxy telefony? Který program byste uvítali?

Zdroj: liliputing.com

 

Komentáře

Aslanek2142

13.11.2017 8:16

Nič nové, s Linux Deploy spustí Linux skoro každý mobil

3kolik

13.11.2017 8:32

Jak Samsung nemám rád, tak tohle se mi dost líbí a doufám, že si z toho vezmou příklad i ostatní výrobci :)

loko1

13.11.2017 8:48

Taky se mi to líbí (Na rozdíl od bandy věcných kritiků všeho, kterých v diskuzích bylo při představení dost ;-)

Na druhou stranu trochu mě mrzí, že se nejedná o nějaké otevřené řešení, popř aspoň použitelné jinde než u samsungu.

A co si budeme povídat, s rostoucím výkonem telefonů by dřív nebo pozděj stejně něco takového přišlo. A Samsung si to evidentně podchytl velmi brzy

Georg

13.11.2017 20:56

strny to neřikáš pravdu. Já jsem Motorku měl taky. Zaprvé její výkon byl asi tak 800x nižší, než S8 – dnes je to prakticky nepoužitelný telefon, ale hlavně ten linux tam nebyla opravdová desktop verze. Nešlo tam instalovat ani vlastní aplikačky ani nic. Byla tam z desktopu jen plná mozilla, která se zhroutila s pár otevřenými taby.

Nicméně souhlasím s Tebou, že u zrodu myšlenky rozhodně motorola stála (i když první taky nebyla) a nápad to byl uplně super. Ten lapdock bych hned koupil kdybych na něj narazil, jde k němu připojit spoustu věcí. A telefon byl uplně revoluční – čtečka otisků prstů, lapdock, multimedia dock, dokonce plánovali i tabdock. Bohužel předběhli dobu natolik, že to nemělo šanci, hrozná škoda. Tenkrát to bylo revoluční i cenou, cena s lapdockem byla kolem 20k a z toho tenkrát šlo spoustu novinářů do mdlob. Udělat to dneska, tak je to průměrná cenovka :D

Pokud by Samsung udělal stejný ekosystém jako měl Atrix, okamžitě bych do toho šel. Akorát by to muselo stát asi kilo, když dneska jen telefon stojí pomalu 30k :D

3kolik

14.11.2017 8:39

Byl by zajímavý experiment tam na tom Linuxu spustit VirtualBox a hodit tam Windows :D

V6ak

v6ak 14

14.11.2017 17:31

3kolik: To může být problém:

1. VirtualBox bude vyžadovat jadderné moduly, které tu nemusejí být k dispozici.
2. Při virtualizaci budete odkázán na ARM, zatímco klasická Windows jedou na x86. To se dá řešit buď verzí Windows pro ARM (na kterou AFAIK není moc aplikací), nebo emulací (která se ale dost podepíše na výkonu).

RSS (komentáře k článku)