LG 55UH6507: Vyzkoušeli jsme spojení levné 4K televize a Android telefonu

LG 55UH6507

Do redakce se nám dostala cenově atraktivní 4K televize LG 55UH6507, a protože v sobě nemá Android, postavili jsme dnešní článek trochu netradičně. Nebudeme se zaobírat detailně přímo televizí, ale spíše její možností propojení s dalšími zařízeními a zejména Androidem.

Obsah

Sympatická konstrukce a tenké rámečky

Vzhledem cenovému zařazení a výbavě televize jsme ani nečekali, že by LG 55UH6507 disponovala zahnutým displejem, který je logicky o poznání dražší. Stále se ale jedná o velmi sympatickou televizi, která se pochlubí hlavně tenkými rámečky. Tělo a nohy televize jsou ovšem plastové a působí trochu levným dojmem. Ani stabilita televize se nezdá nejlepší, samozřejmě se ale nestane, že by se televize samovolně překlápěla.

Zadní strana nabídne pestrou paletu vstupů, kde nechybí moderní konektory HDMI, USB, RJ45 nebo naopak optický výstup a další. V případě USB máme k dispozici bohužel jen USB 2.0, problémy nám to ale při přehrávání nezpůsobovalo. Reproduktory jsou umístěny ve spodní části televize a najít jejich umístění nebyl zrovna snadný úkol.
lg-55uh6507


Se svou cenou výborný obraz

Nemá cenu si nic nalhávat – model LG 55UH6507 láká hlavně na rozlišení 4K a není úplně na místě od televize s cenou něco málo přes 20 tisíc křišťálově čistý obraz jako u modelů s několikanásobně vyšší cenou. Obraz je na danou cenovou kategorii výborný – a to svou ostrostí i barevným podáním. Zásluhu na tom má 55″ IPS displej s podsvícením Edge LED.

Měli jsme možnost porovnat testovanou televizi s modelem Samsung UE55HU8500, jehož cena se pohybuje okolo 80 000 Kč. Televizor od Samsungu nabízel o něco jemnější podívanou s ostřejším obrazem a barvy byly tradičně saturovanější než v případě LG. Rozdíl ale nebyl tak markantní na to, že se jedná o televizi se skoro 4x vyšší cenou.

LG se snaží lákat na všemožné technologie obrazu – HDR Pro, ColorPrime Pro, Ultra Luminance, 3D Colo Mapping či Local Dimming. Poslední zmiňovaná funkce dokáže ztmavovat části obrazu po blocích, tedy dynamicky měnit podsvětlení IPS displeje. Obecně jsme s kvalitou zobrazení u televize LG 55UH6507 byli spokojeni. Stejný pocit máme i ze zvukového podání, které je na danou cenovou kategorii povedené.

[aps_product_sz id=“423114″]


WebOS 3.0 – jednoduché a svěží prostředí

Chytrá televize od LG vsadila na systém WebOS ve své třetí verzi. Celé prostředí se nese v jednoduchém duchu – hlavní menu je zobrazeno pomocí dlaždic ve spodní části, kdy je v pozadí zobrazen poslední video vstup. Pro běžné uživatele nechybí nic důležitého – předinstalované jsou aplikace jako Google Movies, Spotify, VoYo nebo YouTube a další. Televize si poradí i s prohlížením webových stránek.

Další aplikace i nějaké hry lze doinstalovat z integrovaného obchodu LG, na aplikace z Androidu ale samozřejmě můžete zapomenout. Důležitým aspektem je rychlost prostředí, která byla hlavně u prvních verzí WebOS na pováženou. Ani třetí verzi WebOS bychom nenazvali bleskovou, rozhodně je zde ale patrný posun vpřed a byli jsme vlastně i spokojeni. Reakce byly rychlejší než třeba u námi testované televize Philips s Android TV.

lg-55uh6507-prostredi-webos

Dojem nám trochu zkazil ovladač, který ke SmartTV moc nesedí – připomíná totiž úplně běžný ovladač k hloupé televizi a například zadávání textu je utrpením. Spousta SmartTV dnes přidává ovladače, které mají i QWERTY klávesnici či touchpad, což ovládání zjednoduší. U LG 55UH6507 bohužel ne.

lg-55uh6507-konstrukce-ovladac-2

DLNA a Miracast – jak posílat obraz z telefonu do televize?

Největším lákadlem pro nás bylo vyzkoušet, jaké jsou dnešní možnosti televizí a mobilních telefonů v ohledu streamování obsahu. Rozhodli jsme otestovat hlavně bezdrátové připojení, protože připojení skrze HDMI není jen výsadou chytrých televizí. Dnes si otestujeme funkce Miracast a DLNA.

Jaký je rozdíl mezi Miracast a DLNA?

Obě technologie umožňují streamovat video i hudbu bezdrátově z telefonu do televize, jejich princip a používání se však liší. Miracast je zrcadlení obrazu a zvuku v reálném čase na obrazovku televizoru. Veškeré zpracovávání souborů a přehrávání probíhá v mobilním telefonu, televizor již dostává pouze obraz a zvuk. Počítat musíme zhruba se sekundovým zpožděním oproti mobilnímu telefonu.

Tento způsob se hodí na rychlé promítání fotografií z mobilního telefonu, kde zpoždění není problémem, případně na jednorázové prohlížení kratších videí v nižším rozlišení. Přehrávat film ve 4K rozlišení je sice možné, ne vždy však plynulé a hlavně extrémně náročné na baterii a výkon telefonu. Musí navíc stále svítit displej.

DLNA k tomu přistupuje úplně jinak. O samotné přehrávání obsahu se stará již samotná televize a mobilní telefon či jiné zařízení ji skrze síť posílá pouze data (video, obrázky, hudbu), které si sama televize přehraje. Díky tomu je zajištěno plynulé přehrávání a nároky na telefon jsou mnohem menší než u Miracastu. V případě telefonu je ale nutné většinou nainstalovat další aplikaci, která vytvoří DLNA server.

lg-55uh6507-dlna-miracast

Reálné zkušenosti z používání

Vyzkoušeli jsme Miracast s telefonem Huawei Mate 9 a Samsung Galaxy S7. Oba telefony mají funkci zrcadlení displeje již integrovanou v systému (podporuje ji samotný Android), takže jejich spuštění bylo jednoduché. Na televizi je nutné spustit aplikaci Screen Share, poté se televizor LG 55UH6507 zobrazí v telefonu a lze se k němu připojit.

Bylo pro nás překvapením, že kvalita obrazu u Miracast je závislá i na zařízení, ze kterého streamujete. V případě Huawei Mate 9 bylo maximální rozlišení Full HD (takové je rozlišení displeje telefonu), občas však kolísalo a byly znatelné artefakty a neostrost videa. Naopak Samsung Galaxy S7 dokázal přenášet video ve 2K, což vypadalo o poznání lépe.

V případě Miracastu je běžné, že se občas video škubne a plynulost není vždy 100%. V případě televize LG 55UH6507 a Samsungu Galaxy S7 jsme však streamovali 2K video z YouTube bez větších problémů. S hrami je ovšem trochu problém – kvůli zpoždění zhruba jedné sekundy jsou hry prakticky nehratelné. Obraz je sice přenášen plynule, ale ovládání vázne.

lg-55uh6507-miracast

DLNA – přehrávání 4K filmů i z telefonu

Jako první jsme vyzkoušeli spustit DLNA server na MacBooku pomocí aplikace TVmobiliti. Tento zdroj se v televizi objeví v sekci Fotografie a video. Díky tomu lze přehrávat videa, hudbu i prohlížet obrázky přímo z disku počítače. A to i v plném 4K rozlišení bez sebemenších trhanců. Televize si totiž do své vyrovnávají paměti načítá soubor s videem a pak jej sama přehrává. A plynule.

Stejného výsledku jsme docílili i s aplikací BubbleUPnP pro Android, která vytvoří DLNA server na telefonu. A tento způsob je opravdu skvělý. Uživatelé již nemusí spouštěč počítač a nastavovat DLNA server. Stačí jim telefon, který mají vždy po kapsách. Stažení filmu do paměti telefonu je dnes snadné i rychlé. U DLNA přenosu navíc můžete displej telefonu zhasnout a přehrávání je díky tomu znatelně šetrnější než Miracast.

BubbleUPnP for DLNA/Chromecast
BubbleUPnP for DLNA/Chromecast

DLNA a titulky? Zase problém

Díky tomu, že jsme měli spuštěný DLNA server v naší síti a připojené dvě chytré televize, jsme mohli sledovat, jak se s tím modely vypořádají. Plynulost a přehrávání videí byla v obou případech totožná a bezproblémová, titulky se ovšem opět staly problémem. Zatímco televizor Samsung titulky přehrál bez problémů (po nastavení kódování), LG televize je nezobrazila.

Soubory s filmem i titulky byly pojmenovány stejně, pomohlo až přehrání stejného filmu z USB disku. I zde stačilo následně změnit kódování a problém zmizel. Vyzkoušeli jsme také MKV soubor, který měl titulky uvnitř. V tomto případě se titulky zobrazily i přes DLNA. Problémem jsou tedy externí titulky v jiném souboru, než je soubor s videem.

LG 55UH6507 – závěr

Chytrou televizi LG 55UH6507 lze zakoupit v českých obchode za cenu 21 990 Kč.

Testované zařízení dopadlo v našem testu dobře – za cenu něco málo přes 20 tisíc korun dostáváte opravdu vybavený televizor s výbornou kvalitou obrazu i zvuku. Na svou cenu samozřejmě. Nezklame ani jednoduchý WebOS 3.0 systém, který umí vše podstatné a je také relativně svižný.

V dnešním článku jsme se ale zaměřovali spíše na možnosti streamování skrze technologie DLNA a Miracast. Oba způsoby přenosu obrazu mají své výhody i nevýhody, zároveň ale obě technologie pracovaly v televizoru LG 55UH6507 velmi dobře. Tedy s výjimkou titulků u DLNA přenosu, kde byl – trochu tradičně – problém.

Zatímco u MKV souborů problém nebyl (titulky jsou součástí videosouboru), externí titulky z jiného souboru LG televize odmítala přes DLNA přehrát. Stejná kombinace souborů na televizi Samsung UE55HU8500 fungovala dobře, stejně tak i na testované televizi při přehrávání z USB disku.

Co říci závěrem? Pokud se poohlížíte po levné televizi se 4K rozlišením a dobrou výbavou, LG 55UH6507 není špatnou volbou. Nemůžete sice myslet na kvalitu televizorů s mnohem vyšší cenovkou a jsou zde i mírné nedostatky při použití DLNA, i přesto se ale za svou cenu jedná o velmi zajímavý kup.

Klady

+ Příznivá cena.
+ 4K rozlišení a slušné podání obrazu a zvuku.
+ Moderní technologie včetně Miracastu a DLNA.
+ Svižný a jednoduchý WebOS.
+ Povedený design.

Zápory

– Plastové zpracování.
– V případě DLNA nerozpozná externí titulky.

Za zapůjčení děkujeme společnosti LG.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)