Možná máte právo na levnější internet či volání a nevíte to

ČR ČTÚ levnější tarif internet volání operátoři T-Mobile Vodafone O2 PODA

V prosinci loňského roku jsme vás informovali o tom, že čeští operátoři brzy začnou nuceně poskytovat cenové zvýhodnění u svých služeb pro určitou skupinu zákazníků. Pro tento krok nakonec neplatil původně avizovaný termín 1. ledna 2022, ale stane se tak přesně o rok později, tedy 1. ledna 2023. Informuje o tom Český telekomunikační úřad (ČTÚ), po jehož rozhodnutí musejí T-Mobile, Vodafone, O2 a také společnost PODA upravit ceny pro zdravotně postižené osoby a osoby s nízkými příjmy.

„Jedná se o cenové zvýhodnění ve výši maximálně 200 Kč za kalendářní měsíc, které lze čerpat na mobilní či pevný internet, mobilní či pevné hlasové služby, případně na balíček obsahující některou z těchto služeb. Cenové zvýhodnění bude možné využít na všechny těmito společnostmi poskytované služby, tarify a balíčky služeb,“ vyjmenovává ČTÚ s tím, že T-Mobile navíc musí umožnit využití cenového zvýhodnění i na alespoň jeden tarif prostřednictvím předplacené karty.

Kdo je zdravotně postižená osoba?

a) držitel průkazu ZTP z důvodu úplné nebo praktické hluchoty,
b) držitel průkazu ZTP/P,
c) osoba závislá na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost) nebo, jde-li o nezletilou osobu, spotřebitel, který o ni osobně pečuje, nebo
d) spotřebitel, který vychovává nebo který osobně pečuje o nezletilou osobu, která mu byla svěřena do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu a která je držitelem průkazu podle písmene a) nebo b).

Kdo je osoba s nízkými příjmy?

a) jejíž započitatelný příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15násobek životního minima, jde-li o jednotlivce, nebo
b) která žije v téže domácnosti s dalšími osobami a součet jejího započitatelného příjmu a započitatelných příjmů těchto osob za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15násobek životního minima osob žijících v této domácnosti.

„Osoba, která splňuje uvedené podmínky, kontaktuje jednoho ze čtyř zmíněných poskytovatelů. Při žádosti o cenové zvýhodnění doloží, že je oprávněnou osobou a jakou službu chce čerpat. Je na výběr, u které z uvedených společností zvolí čerpání cenového zvýhodnění a na kterou ze služeb. Každá oprávněná osoba však může čerpat v rámci kalendářního měsíce toto zvýhodnění pouze jednou,“ dodává Úřad.

Patříte do jedné z uvedených skupin?

Zdroj: ČTÚ, foto

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)