Menu

Jak na lepší fotky? Nebojte se nastavení fotoaparátu ve svém telefonu! [návod]

android_fotky_ico

Prakticky všechna zařízení s Androidem, ať už se jedná o telefony nebo tablety, disponují přinejmenším jedním fotoaparátem. Kvalita pořizovaných fotek závisí na mnoha faktorech: kromě čipu a optiky také na softwaru a nastavení. Cílem tohoto průvodce je ukázat vám některá základní nastavení, s jejichž pomocí můžete získat o něco lepší snímky, než když budete “cvakat na automat.” Samozřejmě nečekejte, že pouhým nastavením několika hodnot začnete pořizovat obrázky, které nerozeznáte od fotek z digitální zrcadlovky – k tomu chybí mobilům příslušná hardwarová výbava. Můžete ale své fotky posunout alespoň o nějaký ten krůček k dokonalosti.

Když budete vědět o základních nastaveních o trochu více, určitě získáte lepší obrázky v různých komplikovaných podmínkách než při použití výchozích nastavení. A co je na tom nejlepší? Že je to vlastně docela snadné!

Pro účely tohoto článku jsme použili aplikaci Fotoaparát v telefonu Sony Xperia Z3, nicméně přinejmenším všechny zde probírané možnosti nastavení poskytují asi všechny programy pro pořizování snímků (jen je najdete v jinak uzpůsobené nabídce).

Většina zařízení nabízí nastavení hodnot od -2 do +2 s krokem po 1/3, 0,5 či jedné.

Hodnota expozice

Expozice je měření světla v závislosti na rychlosti závěrky, clony a osvětlení. Hodnota expozice je expozice vyjádřena jako číslo, které je založené na rychlosti závěrky a clony. Znamená, že bez ohledu na to, jakou hodnotu clony nebo rychlosti závěrky nastavíte, bude výsledek pod stejným osvětlením vypadat stejně. Expoziční hodnota je nezávislá na nastavení ISO.

Podle Wikipedie je “Hodnota expozice (EV) definována jako nulová při času 1 s a cloně f/1.0. Měří se na záporné logaritmické stupnici o základu dvě – zvýšení o 1 EV tedy odpovídá polovině propuštěného světla.”

Na zařízeních s Androidem není možné nastavit clonu a ve většině případů nemá uživatel možnost ovlivnit ani rychlost závěrky. V případech, kdy nemůžeme změnit okolní osvětlení, je řešením právě možnost změny expozice.

Nastavení hodnoty expozice je zpravidla provedeno v podobě posuvníku

Nastavení hodnoty expozice je zpravidla provedeno v podobě posuvníku

Nastavení hodnoty expozice je zpravidla provedeno v podobě posuvníku, který můžete posouvat ke kladným, nebo záporným hodnotám. Posunem do kladných hodnot bude fotografie světlejší, naopak směrem “do mínusu” snímek ztmavíte. Příliš vysoké hodnoty ale vedou také ke zvýšení šumu ve snímcích a výsledný obrázek tak nemusí vypadat příliš dobře. Doporučujeme tedy s tímto nastavením pracovat co nejjemněji.

 

Hodnota expozice 0

Hodnota expozice 0

 

Citlivost (ISO)

ISO je citlivost fotoaparátu na světlo. Čím nižší je číslo, tím méně je snímač citlivý na světlo, naopak čím je hodnota vyšší, tím je citlivější je na světlo. Na digitálních fotoaparátech, včetně těch v mobilních telefonech, se mění úpravou zisku signálu do a ze snímače. Pro naše potřeby stačí, když budete vědět, že čím více světla máte, tím nižší číslo ISO potřebujete k získání dostatečně ostrého obrázku. Nižší hodnota je lepší, protože zvýšení citlivosti se projeví také větším šumem ve snímcích. Vyšší hodnoty tak využijete především při fotografování ve slabém osvětlení, nebo při fotografování pohybujících se objektů. Zkuste se ale raději držet v nejnižších hodnotách, které zajišťují hezčí fotky s menším obsahem digitálního šumu.

Nastavení citlivosti (ISO)

Nastavení citlivosti (ISO)

Obvyklé hodnoty ISO jsou 100, 200 a 400. Dle Wikipedie “Dvojnásobná citlivost snižuje potřebný expoziční čas na polovinu. Tedy při dvakrát větší citlivosti (filmu, snímače – CCD, CMOS) stačí pro stejnou úroveň expozice pouze polovina dopadajícího světla. Při zdvojnásobení citlivosti beze změny množství dopadajícího světla tedy můžeme zkrátit expoziční čas na polovinu – a tím snížit rozmazání pohybu ve focené scéně, nebo zvýšit clonu o jedno clonové číslo – tím se adekvátně zvýší i hloubka ostrosti.”

Vyvážení bílé

Určitě jste si všimli, že různá osvětlovací tělesa vydávají odlišnou barvu světla. Barvu světla označujeme jako “teplotu” (proto se používají výrazy jako “studená bílá” či “teplá žlutá”) a například odstín přirozeného slunečního světla se pohybuje mezi 5500 a 6500 K (Kelvinů). Světlo nižší teploty inklinuje ke žlutým odstínům, vyšší naopak k modrým. Lidské oči ve spojení s mozkem dokážou zpracovat informaci o okolním osvětlení do určité míry automaticky, takže i pod lampou, vyzařující modré světlo, automaticky rozpoznáváme například bílou barvu. Fotoaparáty a tím pádem i ty v mobilních telefonech mají ale o něco těžší situaci. Když například pořídíte snímek pod chladnou bílou zářivkou, bude mít výsledná fotografie namodralý nádech. Při focení scény osvětlené svíčkou budou snímky pro změnu nažloutlé.

Různá osvětlovací tělesa vydávají odlišnou barvu světla

Různá osvětlovací tělesa vydávají odlišnou barvu světla

Právě proto je zde možnost nastavení vyvážení bílé. V základním provedení nabídne několik různých typů osvětlení, ze kterých zvolíte to, jež nejlépe odpovídá okolním podmínkám. Pokročilejší fotoaparáty pak umí takzvaně “vyvážit bílou” zaměřením bílé plochy (například listu papíru). Rozdíly ve fotkách bez nastaveného a s nastaveným vyvážením mohou být přitom doslova propastné, takže doporučujeme této volbě věnovat pozornost.

 

Automatické vyvážení bílé

Automatické vyvážení bílé

 

Poměr stran

Poměr stran je zapisován jako zlomkem (16:9, 4:3), který vyjadřuje vzájemné proporce šířky a výšky snímku (první číslo vždy vyjadřuje šířku, druhé výšku). Poměr stran přitom zůstává stejný, bez ohledu na to, jaké jednotky měření používáme: obrázek čtyřicet centimetrů široký a třicet centimetrů vysoký má poměr stran 4: 3, stejně jako fotka s rozlišením 1024 x 768 obrazových bodů.

Volba poměru stran je zcela na vás. Nejčastější možnosti, které pravděpodobně najdete na vašem telefonu, jsou 16:9 a 4:3. V případě 16:9 jde o širokoúhlé snímky, které si dobře prohlédnete nejen na displejích telefonů, ale také na většině současných LCD monitorech a televizích. Poměr 4:3 je naopak vhodnější pro tisk, nicméně většina fotolabů si dnes poradí i s fotografiemi s poměrem stran 16:9. Záleží tedy především na vašem osobním vkusu a následných plánech na využití pořízených fotek.

Ukládání zeměpisných souřadnic

Ukládání zeměpisných souřadnic neboli “geotagging” spočívá v uložení informace o poloze, kde byla fotografie pořízena, do oblasti popisných metadat (tzv. EXIF). S těmito údaji lze pak zpětně dohledat, kde byl snímek vyfocen a s pomocí dalších aplikací provádět i další zajímavé věci – například zobrazit mapu s místy, kde jste fotili. Na druhé straně ale mohou být tyto údaje zneužitelné, takže doporučujeme zapnutí či vypnutí této možnosti zvážit. Zejména v případě dětí bychom se přimlouvali za deaktivaci tohoto nastavení.

 

Zeměpisné souřadnice umí z fotky vyčíst například prohlížeč XnView

Zeměpisné souřadnice umí z fotky vyčíst například prohlížeč XnView

Úložiště pro fotografie

Jestliže máte telefon s paměťovou kartou, pak můžete v aplikacích pro pořizování fotek nastavit, aby jako úložiště používaly právě ji. Toto nastavení lze kdykoli změnit, nicméně ukládání snímků na kartu je vhodné zejména s ohledem na limitovanou interní paměť telefonu. Obzvláště důležité je toto nastavení pro videa, která mohou nabývat velikosti v řádech stovek megabajtů či jednotek gigabajtů. Většina aplikací pro zobrazování obrázků a videí pro Android přitom nebude mít problém fotky uložené na kartě najít.

Zájemcům o lepší fotky na Androidu doporučujeme také náš starší článek 10 praktických tipů a triků pro fotografování s Androidem.

Inspirováno článkem A beginners guide to Android photography settings Jerryho Hildenbranda ze serveru Android Central.

 

Komentáře

lukhash

lukhash

13.6.2015 20:16

Na tom Soňáku ze ktrého jsou ty fotky, tak nastavím leda tak velké prd. Stejně nesmyslně působí ty srovnávací fotky s rozdílným ISO, vždyť takhle to nefunguje a ani nepůsobí na fotografii. Podstatnou rychlost závěrky a clonu lze nastavit na pár zařízeních, mezi které Sony určitě nepatří a to nastavení co bylo předvedeno je méně podstatné než clona a závěrka. Ona tato nastavení u foťáku v mobilu působí až směšně vzhledem k možnostem co mají ty mikročipy. Je dobré být soudný a pochopit, že foťáky v smartphonech mají své limity a kompakt za desítku fotí nesrovnatelné fotky oproti tomu co leze ze smartphonů za 20k. Minimálně máte pravdu v tom, že automatika mnohdy nevyhodnotí scénu optimálně, zářný příklad je právě třeba Z3/c, to je naprostý úlet co to dokáže vyfotit.

kk

kk

13.6.2015 20:54

Koukám že máme stejně starý repráky… :D

lukhash

lukhash

13.6.2015 21:20

btw.: ty fotky jsou doufám pořízené z nějakého squatu, jinak si nedovedu vysvětlit tu varnou konvici… jak může být usazený vodní kámen zvenku na podstavci? nechci ani pomyslet co se uvařenou vodou z ní zelévalo. Nemyslím to zle, jen jsem něco podobného ještě neviděl a že jsem jich v životě už viděl :)) Udělejte spíš test jak ovlivní fotografii právě nastavení hodnot jako jsou clona, závěrka, popř. srovnání rawu vs. jpeg, prostě vzít nějaké zařízení co je plně vybaveno možnostmi api camera 2, řekněme něco z top třídy a hurá na srovnání. Hrát si s nastavením ISO a s kompenzací expozice není ta pravá cesta k tomu aby člověk vytáhl z fotografie co opravdu che, když už má potřebu manuálně nastavovat. Ale to mě jen tak napadlo, něco co jsem v akci u mobilu vlastně ani neviděl.

Skautik

Lukáš Kymla 0

z aplikace
13.6.2015 23:33

lukash Jak chcete srovnavat RAW s JPEG lezoucim ze zařízení? To bude vzdy jinak vypadajici vzhledem k odlisnemu post-processingu a nastavení vystupniho formatu.

Xender

Xender 0

z aplikace
14.6.2015 0:41

A jaký je podle redakce závěr?
Závěr podle mě je tento:
Žádný (ani sebelepší) mobil vám neumožní docílit kvalitních fotografií za jakýchkoliv podmínek. Všichni dnes koukají kolik má hlavní fotoaparátu Megapixelů ale už je nezajímá světelnost optiky a velikost a typ čipu. Kupte si alespoň nějaký kvalitní kompakt (myslím 10 000kč a víš nebo nějakou zrcadlovku s kvalitním sklem (objektivem).

Čestmír Válka

Čestmír Válka

14.6.2015 2:22

Jste tady na hlavičku? Anebo máte obsesivní tiky cokoliv jen řádně vosolit? Autor mířil k osvětě, co se dá na fotáku v mobilu nastavit a určitě nesrovnává RAW s mobilem … tak to taky beru já, že mi ukázal možnost občas fotit o něco líp s noční scénou se Sony Xperia Z Ultra

febrik

14.6.2015 6:48

To jsou zarytí zrcadlovkáři a nikdy nepřiznají, že i mobilem se dají pořídit ne dobrý, ale vyjímečný snímky. S podporou pokročilých nastavení a ukládání do RAW se smartphony zase posouvají výš a ano, nelze je srovnávat se zrcadlovkami, ale přesto smartphonem s dobrým fotoaparátem (i když je to pidimodul) umí dobrý fotograf vytvořit skvělý snímek.

lukhash

lukhash

14.6.2015 8:14

Lukáš Kymla: a právě proto, že je to rozdílné, by to stálo za srovnání.

Jinak tady nikdo nesrovnává zrcadlovky, o kterých taky nepadlo ani slovo, jen jsem chtěl poznamenat, že vliv na fotografii mají především parametry které v testu nejsou. Ale kdo je takto spokojen, tak pro toho lépe. Než se ale takto párat a pak se na počítači snažit s fotky udělat alespoň trochu koukatelnou věc, tak jak psal kolega vytáhnu lepší kompakt a vyfotím scénu, tak jak se mi to s mobilem nikdy nepodaří. Foťák už dnes moc v módě není, ale když vidím davy lidí šermujících s mobily je mi trochu smutno z toho, že se dokáže tolik lidí spokojit s takovou kvalitou záznamu, třeba první cestu dětí do školy.

Rango

Rango 0

z aplikace
14.6.2015 8:17

to je sice moc hezké, ovšem většinu snímků focenych mobilem stejně potrebuji vyfotit rychle, aby kouzlo okamziku nezmizelo, takže i když manuální režim na mobilu mám, radši fotim na automat, udělám víc fotek, pak vyberu tu nejlepší a upravim si ji v mém velmi oblíbeném zoneru. výsledky jsou velmi dobre.

sekanec

sekanec

14.6.2015 9:20

Ked foto, tak zrkadlovka. Fotky z telefonov su myslim, tak na stvrtime cesty co sa tyka kvality zobrazenia. Fotky z telefonov vobec ale nazavrhujem, prave naopak. Moc drzim palce dalsiemu vyvoju. “Zrkadlovka je ale zatial zrkadlovka”

Fox

Fox

14.6.2015 10:05

Zaujimavejsie by bolo pozorovat dane zmeny nastavenia fotaku v exteriery, mozno by boli viditelnejsie :)

mimar48

z aplikace
14.6.2015 10:11

Jediné, co mi na Note 4 chybí k absolutní spokojenosti v otázce zastoupení fotoaparátu mobilem, je optický zoom. Kdysi jsem fotil na zrcadlovku, ještě na kinofilm, takže principy nastavování mám zažité, ale lidí, kteří se spokojí s tím, co jim leze z mobilů bude mraky, takže osvěta je zcela na místě.

Michal

Michal

14.6.2015 10:33
kosmonaut

kosmonaut

14.6.2015 11:03

Xperie řady Z opravdu nedělají pěkné snímky.. pro mě je to jeden z nejhorších fotomobilů vůbec.. jinak je to dobrý telefon co se týče výbavy a výdrže.. ale Sony ten post-processing prostě neumí..

Eugi

Eugi

15.6.2015 13:28

Jak uz tady pisou jini, mobil pouzivam na foceni momentek, maximalne podle svetelnych podminek natvrdo zapnu nebo vypnu “blesk”. Pokud bych si mel hrat s nejakym doladovanim expozice matlanim na displeji, tak by mne asi brzy odnesli.
Ale spis mne zaujalo, ze autor sice m.j. uvadi vzorove fotografie s ruznymi hodnotami ISO, ale pritom se vubec nepozastavuje nad temi divnymi pruhy na fotkach s vyssim ISO. Znamena to, ze pri vyssi citlivosti vyfotime neco co na scene ve skutecnosti vubec neni?

Vicioso

Vicioso

16.7.2015 16:46

Eugi 15.6.2015 13:28
Jak uz tady pisou jini, mobil pouzivam na foceni momentek, maximalne podle svetelnych podminek natvrdo zapnu nebo vypnu „blesk“. Pokud bych si mel hrat s nejakym doladovanim expozice matlanim na displeji, tak by mne asi brzy odnesli.
Ale spis mne zaujalo, ze autor sice m.j. uvadi vzorove fotografie s ruznymi hodnotami ISO, ale pritom se vubec nepozastavuje nad temi divnymi pruhy na fotkach s vyssim ISO. Znamena to, ze pri vyssi citlivosti vyfotime neco co na scene ve skutecnosti vubec neni?

Eugi
A co tak si to sám vyzkoušet, není to nejlepší škola ???

RSS (komentáře k článku)