Menu

10 praktických tipů a triků pro fotografování s Androidem

foceni_ico

Léty ověřené rčení tvrdí, že neexistuje špatný fotoaparát, ale jen špatný fotograf. Obecně se přitom dá říci, že většina dnešních mobilních telefonů je vybavena technikou, která pořizuje relativně dobré snímky. Stačí trocha času a několik základních tipů, které vám pomohou dostat z vašeho smartphonu víc, než byste možná čekali.

Základem dobré fotky je čistý objektiv. Je pochopitelné, že znečištění čočky fotoaparátu se promítne do výsledného snímku – ať už rozmazáním, flekem, nebo špatným zaostřením. K očištění můžete použít hadřík z mikrovláken, nebo tekutinu, určenou na mytí obrazovek.

Základem dobré fotky je čistý objektiv.

Základem dobré fotky je čistý objektiv.

Dalším klíčovým faktorem povedené fotky je osvětlení. Některé současné telefony se sice chlubí schopností pořizovat fotky i ve zhoršených světelných podmínkách, nicméně dobře osvětlená scéna je jedním ze základních činitelů úspěchu. Zdroj světla by přitom vždy měl být za vámi a nad vámi – focení proti světlu nepřinese dobré výsledky, a to většinou ani při nastavení scénického režimu protisvětla. V ideálním případě tedy budete mít v zádech světlo, směřující směrem k fotografovanému objektu. Samozřejmě jsou situace, kdy to není možné – zejména v interiérech může být situace složitější. Pokud chcete dosáhnout nejlepších možných výsledků, zkuste v takovém případě fotit z několika různých úhlů pohledu.

Dalším klíčovým faktorem povedené fotky je osvětlení

Dalším klíčovým faktorem povedené fotky je osvětlení

Třetím klíčem k úspěchu je kompozice fotky. Přemýšlejte nad tím, jak umístíte objekt v rámci snímku – předmět vašeho zájmu by se měl nacházet lehce mimo střed. Dávejte také pozor na pozadí, které by nemělo odvádět pozornost diváka. Pokud budete mít fotografovaný objekt dostatečně daleko od pozadí, jistě se vám povede dosáhnout efektu, kdy bude zaostřený, kdežto pozadí scény bude měkké a lehce rozostřené.

Třetím klíčem k úspěchu je kompozice fotky

Třetím klíčem k úspěchu je kompozice fotky

Pomoci může také pořízení více fotek. Digitální technologie smazala omezení v podobě nákladů na film s pevně daným počtem snímků, takže můžete “nacvakat” fotek, kolik uznáte za vhodné. Na lepší obrazovce – ideálně v počítači – si pak v klidu vyberete snímek, který se povedl, zatímco ostatní můžete smazat. Možná budete překvapeni, jak velký rozdíl může být mezi dvěma obrázky, i když jste si jisti, že jste fotili scénu za stejných podmínek.

Pomoci může také pořízení více fotek

Pomoci může také pořízení více fotek

Většina aplikací pro pořizování snímků nabízí nejrůznější scénické módy a dalších nastavení Snažte se tedy najít nejvhodnější režim pro danou situaci. Fotíte například západ slunce? Možná v nabídce scénických režimů najdete nastavení přesně pro tuto situaci, se kterým dosáhnete lepšího výsledku než s automatikou. Totéž platí i pro portréty nebo záběry zblízka. Vzhledem k tomu, že fotoaparát telefonu neobsahuje prakticky žádné pohyblivé díly, může zásadně podání fotky ovlivnit jen softwarové nastavení. Naučte se různé režimy fotografování pro váš telefon (a vámi používané aplikace fotoaparátu) a používejte vždy ten, který nejlépe vyhovuje dané situaci. V případě pochybností je pravděpodobně nejlepší volbou sázka na automatický režim.

Další dobrá rada zní: nepoužívejte zoom! Prakticky žádný mobilní telefon nedisponuje optickým zoomem, přibližujícím obraz pomocí čoček, podobně jako třeba dalekohled. Zoom je realizován pouze softwarově, což v praxi funguje tak, že aplikace vezme obrázek, ořízne ho a zvětší (roztáhne ho) na požadovaný rozměr. Úplně stejného výsledku přitom dosáhnete i výběrem, ořezem a zvětšením oblasti v jakémkoli grafickém editoru. Takový postup přitom v konečném důsledku vede k zrnitým snímkům s různými deformacemi, kterými byste se určitě neměli chlubit. Pokud chcete získat bližší pohled na objekt fotografování, vždy je lepší variantou přijít o něco blíž než se pokoušet překonat vzdálenost tímto způsobem.

Odolejte nutkání použít blesk – tak zní v pořadí sedmá rada. Blesky fotoaparátů mobilních telefonů jsou sice čím dál tím lepší, nicméně pro dobré fotky je stále vhodnější variantou nechat tuto funkci vypnutou. Přisvětlovací LED totiž bývají umístěny příliš blízko ke snímači a jejich svit působí nepřirozeně. Obrázkům pak chybí detaily, mají posunuté barvy a lidé na nich vypadají jako upíři. Někteří uživatelé se snaží být kreativní a překrýt blesk hedvábným papírem nebo průsvitnou páskou za účelem zjemnění světla, ale pořád platí, že nejlepší volbou je prostě nepoužívat blesk, když se snažíte udělat dobrý obrázek. Samozřejmě jsou situace, kdy se bez přisvětlení neobejdete, ale ruku na srdce: většinou pak se snímky nebudete příliš spokojeni.

Odolejte nutkání použít blesk

Odolejte nutkání použít blesk

Nebojte se upravovat pořízené obrázky v editoru. Dělají to i profesionální fotografové, jejichž výbavička se pohybuje v řádech desítek tisíc korun. I nejlepší obraz může vypadat lépe s několika vylepšeními – a aby fotky vypadaly, co nejlépe, je přeci cílem vaší snahy. Použít můžete editory pro mobilní zařízení, kterých je v Obchodě Play nespočet. Většina z nich nabídne vylepšení barevného podání, nastavení jasu, kontrastu, saturace a dalších parametrů. Mnohé si také poradí s ořezem a případně doplněním rámečku. Přimlouvali bychom se ale raději za použití desktopového editoru – monitor počítače vám totiž zpravidla (při správném nastavení barev) poskytne nejen větší prostor, ale také lepší přehled o tom, jak snímek doopravdy vypadá.

Nebojte se upravovat pořízené obrázky v editoru

Nebojte se upravovat pořízené obrázky v editoru

Pokud výchozí aplikace fotoaparátu ve vašem telefonu nenabízí možnosti, které potřebujete, zkuste se porozhlédnout v Obchodě Play po alternativách. Vyzkoušejte jich více a najděte tu nejlepší aplikaci pro pořizování snímků dle vašich představ a požadavků. Možná vás zaujmou aplikace s řadou efektů, filtrů, samolepkami a dalšími funkcemi, kterými můžete proměnit své obrázky v malá umělecká díla. V nabídce jsou i pokročilé fotografické programy, které například umí provést rozostření pozadí nebo umožňují lepší kontrolu nad hodnotami expozice. Pomoci vám mohou například naše starší články SvětAndroida doporučuje: Aplikace na pořizování a úpravu fotografií a Čtenáři doporučují: 13 aplikací na pořizování a úpravu fotografií.

Najděte tu nejlepší aplikaci pro pořizování snímků

Najděte tu nejlepší aplikaci pro pořizování snímků

Posledním klíčem k úspěchu v oboru fotografování je trpělivost. Tento tip vám sice nepomůže pořídit skvělou fotku vašeho bleskurychlého dítěte nebo domácího mazlíčka, ale pokud s ohledem na situaci budete mít čas na přípravu, možná se vám povede získat opravdu dobré fotky. Jestliže věnujete alespoň chvíli výběru toho správného místa, odkud dostanete nejlepší světlo, a počkáte si, jistě dosáhnete lepších výsledku než bezhlavým cvakáním jedné fotky za druhou.

Posledním klíčem k úspěchu v oboru fotografování je trpělivost

Posledním klíčem k úspěchu v oboru fotografování je trpělivost

Vychází ze článku 10 Android photography tips for beginners.

 

Komentáře

Faust

Faust

19.5.2015 18:46

U focení bez blesku je problém, že pak ty fotáky zase tlačí nesmyslně vysoké ISO a následně odšumují, takže fotka je otřesná

Jan Frič

Jan Frič

19.5.2015 19:47

To je jednoduché, nastavit si čas a ISO ručně :-) S OneM8 jsou pak fakt parádní výsledky…

Tomáš

Tomáš

19.5.2015 20:41

Super článek :-)

Libor Foltýnek

19.5.2015 20:56

Dobrý článek, aplikovatelný prakticky na jakýkoliv foťák, kromě té sekce o zoomu :)

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

19.5.2015 21:03

Fotit mobilem … dear God :-D

LubiCzech

19.5.2015 21:38

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT – místní bavič a šášula nezklamal
Za sebe dávám článku +1

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

19.5.2015 21:42

LubiCzech: Děkuji. Teď si udělej s jakýmkoliv současným či třeba nadčasovým mobilem z roku 2020 rádoby ostrou fotku bez blesku v domácích podmínkách a v těchto nočních hodinách … a napapej se šumu s neostrostí :-*

LubiCzech

19.5.2015 21:45

Za 5 let Ti napíšu jak to s tou fotkou vypadá, ale 100% bude focena na automatiku, protože umím jen mačkat spoušť.
Ale v té době už budeš asi dospělák a nebudeš se muset předvádět v diskuzích. Dobrou
Ps.: Libore, na tvém webu hezké fotky … +1

Talamasca

Talamasca

19.5.2015 22:04

Ziadny smartphone v zivote nebude mat kvalitnejsiu optiku, nez ta najlacnejsia zrkadlovka. Fotenie mobilom je cista zufalost. Mozno tak dobre na odfotenie cenoviek v obchode, inak je to vysmech.

anonforever550

19.5.2015 22:06

Faktuz: ty jsi bavič fóra? :D

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

19.5.2015 22:21

LubiCzech: Takže umíš kompletně to, pro které je udělám tento článek. Super :-) ps: Odhadem je mi 2x více jak tobě.
Talamasca: Pššššššt, tadyse pravda neříká. Zde jsi mezi lidmi, kde vyšší počet Mpix = vyšší kvalita fotek, pojem optická stabilizace v mobile je pro ně něco jako hlava od slepice (protože to viděli v reklamě) a hlavně, pojmy jako ISO, bokeh, clona jsou zde zakázány, protože mluvit cizím jazykem se přísluší pouze tam, kde to většina lidí ovládá :-D

VladimirO

VladimirO 0

z aplikace
19.5.2015 23:23

FAKTUZ: Začínáš se mi líbit čím dál víc.

nosac

z aplikace
20.5.2015 5:24

Za dobrých světelných podmínek se dá i z mobilem udělat hezká fotka. Já jsem zastánce toho, že mobil je pro volání a foťák k foceni. Faktuzi, zapomněl si napsat světelnost objektivu, hodně důležitá vlastnost pro focení s nizkym ISO a krátkými časy.

Lynx

20.5.2015 7:10

Koukám, že s diskuze se stává měření pindíků……OMG…
Sice má FAKTUZ pravdu ale to nic nemění na tom, že je to obyčejný troll, a toho je lepší nekrmit…..

Phyxius

Phyxius

20.5.2015 9:19

Nevim proč by mě mělo trápit, že fotky z jakékoliv zrcadlovky jsou mnohem kvalitnější než z mobilu. To už musí být jasný podle názvu. Ale nic to nemění na tom, že mobil mám skoro pořád u sebe, takže si kdykoliv můžu vyfotit co se mi zalíbí. A na to, abych se na tyhle fotky občas podívala na mobilu, pc, nebo si je dala do alba, dnešní mobil většinou bohatě stačí. Až budu chtít dělat výstavu mých uměleckých fotek v galerii, budu preferovat zrcadlovku…

DarkEagle

DarkEagle

20.5.2015 10:20

Argumenty typu “mobilem nikdy neuděláte fotku jako zrcadlovkou” jsou sice správné, ale kdo tu kdy říkal opak? Já zrcadlovku mám, opravdu jsou fotky nesrovnatelné… Když jdu někam s tím, že budu dělat fotky, tak ano, vezmu si foťák. Když jedu někam na výlet na kole, nebo na procházku lesem tak si foťák jistěže neberu.. mám u sebe jen telefon se kterým si musím vystačit. Už několikrát se nám se nám podařilo vyfotit srnky atd.. které byly jen pár metrů od nás.. A fotky to byly moc pěkný. Jistěže zrcadlovkou by byly lepší, ale tahat si ji s sebou na 50km výlet na kole? bych si připadal jako turisti z Číny procházející Prahou. Nehledě na to, že by pro zrcadlovku mohl být jeden pád fatální.

Martin P.

Martin P.

20.5.2015 11:02

Rčení …neexistuje špatný fotoaparát, ale jen špatný fotograf… ja taková berlička pro některé “fotografy”, kteří dělají fotky technicky super , obsahově “o ničem”. A často mají špatný pocit z toho že by někdo koupil lepší vybavení se kterým to bude opravdu lepší….

Šum , světlost , mnohonásobná expozice to sou věci které dělá fotoaparát.

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

20.5.2015 12:40

Lynx: Ať už jsem pro tebe mytologická postava nebo rádoby provokatér, rozumíš řeči mého kmene a reaguješ na mé komentáře, takže mě krmíš víc než dost :-*

Yuris

Yuris 0

z aplikace
20.5.2015 12:55

Myslím, že se tady směšují pojmy “dobrá fotka” a “technicky kvalitní fotka”. Viděl jsem hodně dobrých fotek z mobilu a taky “kvalitní” fotky ze zrcadlovky, které bych nejradši smazal.

hippocamera

20.5.2015 13:10

Doporučuji každému nejdříve focení s mobilem vyzkoušet a pak diskutovat.
Já už to zkusil a zde jsou výsledky:
https://goo.gl/WaK2NO
… jo a nechlubím se, jen ukazuji , že to jde :-) …

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

21.5.2015 1:40

hippocamera: Děklujeme za názornou ukázku toho, jak hnusně mobilní zařízení fotí a jak špatně jsou uživatelé naučení používat i základní pojmy jako je kontrast, jas atp. A to ani nemluvím o kompozici a dalších faktorech, které uvedené fotky dělají tak špatné, jak jsou.

ps: Nechápu poslední větu. Co jde? Fotit? To uměli, a mnohem lépe než drtivá většina lidí zde přítomných, i lidé před 120 lety v roce 1895. Viz třeba rentgen.

RSS (komentáře k článku)