TOPlist

Lenovo S90 – čínský iPhone s Androidem, který překvapil

lenovo S90 – hlavni obrázek, displej

Jistě si vzpomínáte na soudní spory společností Samsung a Apple, které se navzájem obviňovaly z kopírování a porušování patentových práv. O to vtipnější je poté situace, když si do ruky vezmete nové Lenovo S90, jehož podoba a zpracování jsou téměř identické, jako u nových iPhonů 6. Zajímá vás, zda se tento „čínský iPhone“ vydařil? Pak pokračujte ve čtení této podrobné recenze.

Obsah recenze

Obsah Balení

Po otevření podlouhlé krabičky telefonu Lenovo S90 jsme byli velmi překvapeni. Nejen, že se v balení nachází telefon, fólie, nabíječka s datovým kabelem a sluchátka, ale také tenký plastový kryt a fólie. V balení také nechybí manuál a sponka pro vyjímání SIM karty.

Vzhled a dílenské zpracování

Celá konstrukce telefonu je zhotovena z hliníku, výjimku tvoří horní plastový rám a pruh na zadní straně telefonu. Váha zařízení činí pouhých 125 gramů a tloušťka se zastavila na 6,9 mm. Víte, jen tak mimochodem, jaká je tloušťka telefonu iPhone 6? Je to rovněž 6,9 mm. Společnost Lenovo ovšem uvedla, že jejich S90 se žádným telefonem s logem nakousnutého jablka neinspirovala. Vývoj Lenova S90 byl údajně zahájen dříve, než byly nové iPhony vůbec představeny. Až nebezpečně velká podobnost je prý výsledkem náhody.

Přední stranu telefonu Lenovo S90 tvoří 5″ displej s HD rozlišením. Ve spodní části sídlí 3 senzorová tlačítka – Nastavení, Domů, Zpět. V horní části zase naleznete reproduktor pro volání, senzory, přední fotoaparát a blesk. Přední blesk u chytrých telefonů nevídáme příliš často. Lenovo nás tedy v tomto ohledu příjemně překvapilo.

Lenovo S90 - přední strana, displej Lenovo S90 – přední strana, displej

Na zadní straně zařízení je umístěn fotoaparát s LED bleskem. V hliníkových zádech je rovněž vyryto logo společnosti. Také si nelze nevšimnout plastového proužku ve spodní straně, přecházejícího přes celou šířku zařízení.

Na spodním rámu telefonu můžeme vidět dvojici zdířek. Jedna slouží jako hlasitý reproduktor, druhá zastává funkci mikrofonu. Mezi nimi je umístěn microUSB konektor. Na horním, plastovém rámu zařízení, můžete připojovat sluchátka do 3,5 mm jacku. Zbývají nám už pouze levý rám, kde se nachází slot pro SIM karty a pravý rám, kde lze zařízení uspávat/vypínat a regulovat hlasitost.

Při uchopení telefonu do ruky se téměř okamžitě dostaví pocit luxusu, který vyvolává jednak hliníkové zpracování, ale také velmi nízká hmotnost a tloušťka. Lenovo S90 se velmi dobře drží a neklouže z ruky. Při důkladném prozkoumání celkové konstrukce telefonu lze konstatovat, že nikde nic nevrže, respektive nikde nemá co vrzat. Telefon jsme rovněž zkoušeli ohnout, ale bezvýsledně :). Lenovo S90 přináší relativně kompaktní rozměry. Jediná výtka z naší strany bude směřovat k výšce zařízení. Na to, že S90 disponuje 5″ displejem, je výška 146 mm opravdu přemrštěná.

Lenovo S90 – první pohled

Lenovo S90 – první pohled „čínského iPhonu“

Lenovo S90 - první pohled "čínského iPhonu"


 Hardware a displej

Nejprve musíme zmínit, že telefon Lenovo S90 přichází ve 2 verzích. My v redakci jsme obdrželi model s 2 GB operační paměti RAM. Telefon se ovšem vyrábí i s 1 GB RAM. Hardwarová výbava telefonu Lenovo S90 je spíše průměrná, pro plynulý chod zařízení však dostačující. Mezi základní parametry lze zařadit 5″ Super AMOLED displej s rozlišením 720 x 1280 pixelů a 294 PPI. O výkon telefonu se stará čtyřjádrový, 64bitový procesor Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 s frekvencí 1,2 GHz. Paměť RAM se odvíjí od zakoupené verze, buďto tedy telefon disponuje 1, nebo 2 GB RAM. Slušný herní výkon je pak zajištěn grafickým akcelerátorem Adreno 306.

S telefonem Lenovo S90 můžete zadním fotoaparátem pořizovat snímky s maximálním rozlišením 13 MPx a natáčet videa ve Full HD. Pro selfie fotografie je zde připraven přední, 8MPx fotoaparát s bleskem. Veškeré vaše fotografie, videa, ale i další obsah, můžete ukládat do 25GB interního úložiště (celková velikost je 32 GB, systém ovšem zabírá 6,5 GB).

V rámci konektivity pak můžeme vyzdvihnout podporu 2 SIM karet současně, přičemž na jedné z nich se můžete připojit k síti přes LTE. To funguje na frekvencích 2100/1800/2600/800 MHz, takže je využitelné i u nás.

Co se týče výdrže baterie, Lenovo se rozhodlo tento model opatřit baterií s kapacitou 2300 mAh (nevyjímatelná).

Specifikace telefonu Lenovo S90

 • displej: 5″, Super AMOLED, HD rozlišení (1280 x 720 pixelů)
 • procesor: Qualcomm Snapdragon  MSM8916, 4 jádra, 64 bitů, frekvence 1,2 GHz
 • paměť: 2 GB RAM, 32GB vnitřní úložiště
 • fotoaparát: 13 MPx vzadu (AF, HDR, zaostření dotykem, rozpoznání obličeje), 8 MPx vpředu (AF, Blesk)
 • baterie: 2300 mAh
 • konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, LTE (frekvence 2100/1800/2600/800 MHz)
 • rozměry: 146 x 71,7 x 6,9 mm
 • hmotnost: 129 gramů

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Displej

V této sekci recenze nelze Lenovo S90 než pochválit. Super AMOLED displeje podávají opravdu krásné barvy a rovněž nabízí výborné pozorovací úhly. Velmi dobrá je také čitelnost na slunci. Přítomnost HD rozlišení je na 5″ telefon dostačující. Adaptace jasu s využitím senzoru okolního světla byla při testování bezproblémová. I když jsme uvedli, že Super AMOLED displeje nabídnou krásné barvy, najdou se uživatelé, kterým jejich barevné podání příliš nevyhovuje. Černá barva je sice opravdu černá, nicméně ostatní barvy, jako například bílá, může působit lehce nažloutle. Posouzení kvality barev je v tomto případě subjektivní záležitostí. Pokud váháte, stačí vzít do ruky kdejaký Samsung (např. na pobočkách známých operátorů) a ihned si uděláte obrázek.

Zvukový výstup a reproduktor

Spodní hlasitý reproduktor hraje nahlas a kvalitně. Při nastavení maximální hlasitosti nedochází ke zkreslení zvuku. Jelikož se reproduktor nachází ve spodní hraně telefonu, bude se vám občas stávat, že jej zakryjete rukou. S tímto neduhem jsme se po prvé setkali při hraní závodní hry Real Racing 3. Obecně lze konstatovat, že k zakrytí reproduktoru rukou bude docházet u každého herního titulu situovaného na šířku telefonu. Umístění reproduktoru může také ovšem představovat výhodu pro ty, kteří příliš nehrají, ale spíše poslouchají hudbu (z hlasitého reproduktoru). Telefon tak mohou položit na záda, a jelikož zvuk vychází z boční strany zařízení, nedojde k jeho útlumu.

Testy výkonu (Benchmarky)

Herní výkon

64bitový Snapdragon 410 je výkonný procesor, který si hravě pořadí s většinou náročných herních titulů. Do telefonu Lenovo S90 jsme nainstalovali hry N.O.V.A 3, Real Racing 3, Dead Trigger 2 a Asphalt 8. S první hrou, tedy střílečkou N.O.V.A 3, měl telefon velké problémy. Hra vykazovala velmi nízký počet FPS a také dost lagovala. Tento výsledek přikládáme špatné optimalizaci hry pro procesor Snapdragon 410. Nedávno jsme totiž recenzovali čínský telefon Xiaomi Redmi 2 (se stejným procesorem), který u této hry podal obdobný výsledek. Ve všech ostatních hrách jsme nezaznamenali žádné záseky či zpomalení. Dead Trigger 2 a Asphalt 8 jsme přitom hráli na střední detaily. Celkově lze herní výkon telefonu Lenovo S90 označit jako velmi dobrý.

Konektivita

Wi-Fi a Bluetooth

Připojení k Wi-Fi sítím je u telefonu Lenovo S90 naprosto bezproblémové. Při testování jsme nenarazili na žádný problém, jako například nízký signál, výpadky apod. Přes Bluetooth jsme zkoušeli poslat soubor z telefonu do tabletu. I v tomto případě vše fungovalo na jedničku.

Datové sítě

Lenovo S90 nás nezklamalo ani u příjmu signálu a mobilního internetu. Tento „čínský iPhone“ rovněž podporuje LTE, a to na frekvencích 2100/1800/2600/800 MHz. I když jsou tyto frekvence v české republice využitelné, zklamala nás absence pásma 900 MHz, kterým je u Vodafonu pokryta téměř celá ČR. Lenovo S90 je Dual SIM telefon, přičemž LTE běží pouze na jedné SIM kartě. V nastavení telefonu nechybí správa SIM karet, kde si můžete nastavit, jaká ze SIM karet bude výchozí pro volání, zprávy a datové připojení.

Lenovo S90 - dual SIM management Lenovo S90 – dual SIM management

Připojení k počítači

Připojení k počítači probíhá klasicky přes MTP (zařízení pro média), dále PTP pro přenos fotografií, nebo lze telefon připojit v režimu „pouze nabíjení“, kdy se zastaví veškeré funkce USB, čímž dojde k rychlejšímu nabíjení.

GPS

Jelikož má v sobě Lenovo S90 procesor od Qualcommu, ani jsme nepočítali s variantou, že by s GPS byly nějaké komplikace. Naše domněnky se po otestování GPS potvrdily – navigování a fixace polohy funguje bezproblémově. Lenovo S90 vás tak na cestách rozhodně nezklame. S telefonem jsme absolvovali cestu Ostrava – Karviná a zpět. V obou případech jsme jeli podle Google Map. Navigace ani na vteřinu nezaváhala.

Baterie a výdrž

Pokud si myslíte, že baterie s kapacitou 2300mAh je pro Lenovo S90 nedostačující, musíme vás rychle vyvést z omylu. Kombinace displeje s HD rozlišením a skvěle optimalizovaného systému Vibe UI dělá skutečně divy. Telefon vám při běžném používání, které zahrnuje občasné volání, napsání pár SMS zpráv a chvilku Internetu denně, vydrží klidně i 2-3 dny. To je opravdu velmi pěkný výsledek. Když jsme telefon týden testovali, prakticky nikdy jsme nevypnuli Wi-Fi či mobilní data. Jas telefonu jsme udržovali zhruba na polovině.

Baterii jsme podrobili 3 testům výdrže. U všech testů byl jas telefonu nastaven na polovinu, hlasitost zadního reproduktoru na maximum, synchronizace vypnuta. Wi-Fi jsme nechali u všech 3 testů zapnutou.

Test 1 – přehrávání YouTube videa v HD rozlišení přes celý displej.

Lenovo S90 - test výdrže baterie, video Lenovo S90 – test výdrže baterie, video

Závěr testu videa – za 30 minut přehrávání videa se vybilo pouze 9 % baterie.

Test 2 – výdrž baterie při procházení webu. Do telefonu jsme nainstalovali prohlížeč Doplhin Browser a nastavili jsme automatickou aktualizaci stránky (www.svetandroida) na interval co 15 vteřin.

Lenovo S90 - test výdrže baterie, procházení webu Lenovo S90 – test výdrže baterie, procházení webu

Závěr testu procházení webu – za 30 minut procházení webu se vybilo 15 %. Čekali jsme o něco menší úbytek, ale i tak se jedná o slušný výsledek.

Test 3 – výdrž baterie při hraní her

Lenovo S90 - test výdrže baterie, hry Lenovo S90 – test výdrže baterie, hry

Závěr testu hraní her – 30minutové hraní telefonu vybilo 10 % kapacity baterie. To je velmi pěkný výsledek.

Uživatelské prostředí

Lenovo S90 běží na Androidu ve verzi 4.4.4 (KitKat) s nadstavbou Vibe UI 2.0. Tu lze zařadit do tzv. systémů „bez Menu“. Průkopníkem takovýchto nadstaveb je společnost Xiaomi, která ve svých zařízeních používá známou MIUI. Stejně tak marně byste hledali hlavní nabídku aplikací (Menu) i v telefonech společnosti Huawei. Absence Menu přitom nepředstavuje v porovnání s běžným systémem žádnou nevýhodu, ba naopak. Všechny zástupce aplikací, jež máte na vaší ploše, můžete uspořádat do přehledných složek. Tímto způsobem se k vašim oblíbeným aplikacím dostanete mnohem rychleji, než kdybyste je museli složitě vyhledávat v Menu.

Co vás na telefonu Lenovo S90 bezesporu potěší, je neskutečná plynulost systému. Ať už se jedná o otevírání aplikací, přechody, nebo efekty, nikdy se nesetkáte ani s minimálním škobrtnutím. Telefon si rovněž poradí s více spuštěnými aplikacemi najednou, alespoň tedy s 2GB verzí, kterou recenzujeme. Lenovo UI je nejen rychlé, ale také nabídne spoustu užitečných funkcí. Některé z těchto funkcí si nyní představíme.

Lenovo S90 – užitečné funkce systému

 • Odemknutí telefonu ze zamknuté obrazovky – v nastavení telefonu lze aktivovat funkci, díky které můžete přejetím prstu z levé strany displeje do pravé (a obráceně) zařízení odemknout.
 • Zamknutí telefonu zatřesením – díky této funkci můžete telefon zamknout jeho pouhým zatřesením. Nemusíte tak tápat prsty na vypínací tlačítko.
 • Změna tapet v reálném čase – u většiny chytrých telefonů musíte nejprve najet do sekce Tapety, kde u vybrané tapety zaškrtnete tlačítko „Vybrat“ nebo „Použít“. U Lenova S90 stačí táhnout prstem z levé/pravé horní strany displeje, čímž můžete listovat a přímo tak měnit jednotlivé tapety.
 • Automatické nahrávání hovorů – s Lenovem S90 lze v nastavení aktivovat, aby se automaticky nahrávaly veškeré příchozí/odchozí hovory.
Lenovo S90 - automatický záznam
 • Centrum témat – uživatelské rozhraní telefonu si můžete upravit podle svého. V telefonu naleznete aplikaci Centrum Témat, díky které si můžete na svůj systém aplikovat hned několik témat. Témata lze využívat i separátně, což znamená, že lze například aplikovat téma na celý systém a poté změnit pouze téma pro zamykací obrazovku. V aplikaci Centrum Témat lze rovněž měnit animaci při spuštění telefonu.
 • Nastavení plochy – V základním Lenovo Launcheru lze upravit jeho vlastnosti, jako například scrollování tapety při přechodu na další plochu, animace otáčení stránek na ploše. Nechybí ani gesta, díky kterým lze například tažením prstu směrem vzhůru vyvolat multitaskingové okno apod.
Lenovo S90 - nastavení plochy
 • Režim maximální úspory energie – aktivací tohoto režimu se v zařízení spustí „nouzový launcher“ s omezenými funkcemi. S tímto Launcherem lze pouze volat a psát zprávy. Všechny ostatní funkce telefonu se zakážou. S využitím tohoto launcheru můžete prodloužit pohotovostní dobu na několik dní.
 • Úsporný režim obrazovky a grafického jádra – tento režim inteligentně omezuje spotřebu energie obrazovkou a grafickým jádrem, čímž dojde ke zvýšení výdrže baterie.

Fotoaparát a natáčení videa

Zadní 13MPx fotoaparát dokáže za dobrých světelných podmínek pořizovat kvalitní a ostré snímky. Stačí ovšem, aby se lehce setmělo, a kvalita jde prudce dolů. Výsledné snímky pak postrádají ostrost. Co se týče podrobnějších funkcí, 13MPx fotoaparát dokáže fotit v režimu „Super panoramata“, nebo se speciálními efekty v podobě 9 filtrů. Nechybí ani HDR, nastavení režimu ostření, časovač, focení hlasem (stačí říct buďto „snap“, nebo „cheese“) a spousta dalších nastavení. Přední, 8MPx fotoaparát s bleskem, dokáže pořizovat snímky na základě mrknutí, gesta a rovněž také hlasu. Tento fotoaparát je vybaven speciálními modrými čočkami, které redukují odlesky od blesku.

Maximální rozlišení videa, které Lenovo S90 zvládá zachytit, je Full HD. Kvalitu videa lze hravě přirovnat ke kvalitě fotografií. Záležet tedy bude především na světelných podmínkách, ve kterých zrovna natáčíte. Ve fotogalerii níže se můžete podívat na fotografie a video v různých světelných podmínkách.

Lenovo S90 – pořízené fotografie

+ jedna selfie s předním bleskem

Lenovo S90 - selfie, přední fotoaparát, blesk

Lenovo S90 – pořízené video

http://youtu.be/QRTa5aQe-m8

Kdy, kde a za kolik?

Telefon Lenovo S90 se u nás začal prodávat teprve nedávno, a to za průměrnou cenu 9500 Kč. Lenovo S90 si lze rovněž objednat z čínských e-shopů za zhruba 200 dolarů.

Resumé

Lenovo S90 na první pohled láká svojí kovovou unibody konstrukcí, jejíž podobnost s konkurenčními iPhony je více než patrná. Telefon je velmi lehký, tenký a díky relativně úzké šířce se rovněž dobře drží. Celkově lze konstrukci zařízení shrnout jedním slovem – luxus. Lenovo S90 ovšem překvapí i v jiných ohledech. Jedná se například o 5″ Super AMOLED displej, který podává opravdu krásné barvy. Potěší vás také jeho dobrá viditelnost na slunci a parádní pozorovací úhly. Hardwarová výbava telefonu Lenovo S90 je vzhledem k jeho ceně v ČR spíše podprůměrná. Procesor Snapdragon 410 je sice pro běh zařízení dostačující, nicméně za 9500 Kč jsme očekávali mnohem výkonnější chipset. Proto lze říct, že si připlácíme především za použité materiály. K plynulému běhu systému rovněž přispívají 2 GB operační paměti RAM.

Prostředí systému Android ve verzi 4.4.4 s nadstavbou Vibe UI 2.0 pak nelze než pochválit. Telefon je s touto nadstavbou neskutečně plynulý. Ať už se jedná o otevírání aplikací, stahování notifikační lišty, přechody či efekty, nelze zpozorovat žádné záseky ani delší prodlevy. Vibe UI 2.0 navíc obsahuje spoustu vychytávek, prostřednictvím kterých si můžete práci s telefonem ve velké míře usnadnit.

Co se týče hraní her, nebudete mít s Lenovem S90 téměř žádný problém. Většinu herních titulů z Google Play zvládne S90 na jedničku. Občas se sice lehce zapotí (především u hry N.O.V.A 3), ale to je pravděpodobně způsobeno špatnou optimalizací konkrétní hry.

V rámci konektivity lze vyzdvihnout přítomnost LTE (pouze s jednou SIM kartou) na frekvencích 2100/1800/2600/800 MHz. I když jsou tyto frekvence v české republice využitelné, zklamala nás absence pásma 900 MHz, kterým je u Vodafonu pokryta téměř celá ČR.

Lenovo S90 nabídne velmi dobrou výdrž baterie. Při běžném používání se můžete bez problémů dostat na 2-3 dny bez připojení k zásuvce. Kromě výdrže vás také potěší spolehlivá a přesná GPS.

Fotoaparát telefonu je spíše průměrný. V každém případě záleží na světelných podmínkách. V horším světle má telefon problémy s ostřením, které provází nejen fotografie, ale rovněž i nahraná videa. Pochvalu si zaslouží přední 8MPx fotoaparát doplněný o přední blesk.

Lenovo S90 je perfektně zpracovaný telefon s krásným Super AMOLED displejem, slušným výkonem a naprosto svižným systémem. Tento telefon můžeme bez váhání doporučit. Pravděpodobně největším negativem je vysoká cena v tuzemských obchodech.

Klady

+ krásný Super AMOLED displej
+ luxusní zpracování
+ váha a tloušťka
+ velmi dobrá výdrž baterie
+ přední blesk
+ svižný systém s nadstavbou Vibe UI 2.0 + spousta parádních funkcí
+ bohaté balení (sluchátka, kryt, fólie)

Zápory

– výška zařízení
– absence notifikační diody
– podprůměrná kvalita fotek/videa v horších světelných podmínkách
– cena v ČR
– čočka zadního fotoaparátu je příliš blízko levého rámu telefonu. Při focení si tak musíte dávat pozor, abyste nezabrali váš prst.
– u LTE chybí frekvence 900 MHz
– při hraní her si budete zakrývat hlasitý reproduktor

Jirka Pernica
O Autorovi - Jirka Pernica

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (34)