Lenovo Phab 2: Levný, velký, ale… (recenze)

Lenovo Phab 2

Ještě před pár lety byly smartphony, které měly velikost displeje pět palců, považovány za extrém. Dnes už je to úplně jinak, mezi extrémy by mohl patřit například Lenovo Phab 2, který má displej o velikosti 6,4 palce. V dnešní recenzi se podíváme, jestli nabídne i něco jiného, než jen velký displej.

Obsah recenze

Obsah balení

Balení není moc bohaté. Kromě samotného telefonu, najdeme dále v krabici nabíječku, USB kabel a manuál. Sluchátka chybí úplně. Vzhledem k ceně telefonu je to ale pochopitelné, kvalita přiložených sluchátek by nebyla velká, takže se Lenovo rozhodlo nepřiložit žádné.

Lenovo Phab 2 je pořádný kus telefonu

S tímto telefonem budete rozhodně budit pozornost. Jedná se o velké „pádlo“, které se dá velmi jednoduše zaměnit s tabletem. Phablet má displej o velikosti 6,4 palce, rámečky kolem displeje odpovídají levným telefonům, ale v poměru s velkým displejem nejsou velké. Místa pod a nad displejem nejsou také moc malá, nicméně v bradě telefonu alespoň nalezneme tlačítka. Rozměry telefonu jsou 175 x 89,5 x 6,6 mm. Váha se pak zastavila na hodnotě 225g.

Lenovo Phab 2 Product Tour

Lenovo Phab 2 Product Tour

Telefon má plastová záda i rámeček kolem telefonu. To je poměrně riskantní krok u tak velkého telefonu. Lenovo uspělo tak na půl, na jednu stranu se nikde nic nehýbe nebo neprohýbá, ale na druhou stranu Phab 2 příliš moc vrže. A to obzvlášť ve spodní části telefonu, kdy každé malé přechycení telefonu v ruce doprovází nepěkný zvuk. Na zadní straně naleznete fotoaparát a LED blesk. Čtečka otisků prstu v telefonu chybí.

Co se týče pohodlnosti ovládání, tak v jedné ruce se nedá téměř ovládat, ani když se zapne mód pro jednu ruku. Hmotnost už je příliš velká pro pohodlně používání. Většinu času budete chtít Lenovo Phab 2 používat s oběma rukama.

lenovo-smartphone-phab-2 vrch a spodek

Když se přesuneme na rámeček, tak na spodní straně nalezneme dvě mřížky, což indikuje stereo zvuk, bohužel tomu tak není, reproduktor je schovaný pouze v jedné mřížce. Mezi mřížkami je pak schovaný microUSB konektor. Vrchní strana nabízí zdířku pro 3,5 mm jack. Všechny tlačítka najdeme na pravé straně. A to ovládání hlasitosti a hned pod tím tlačítko zamykaní, které má jinou texturu povrchu, aby se dalo lépe poznat. Tlačítka jsou rovněž z plastu. Na levé straně je pak malá dírka, přes kterou se otevře slot pro microSIM a microSD kartu, případně druhou microSIM.

Displej je hlavní zbraní telefonu

Jak už jsme psali výše, tak Lenovo Phab 2 má displej o velikosti 6,4 palce. Použitý panel je IPS, rozlišení displeje je však „pouze“ 720 x 1280 px. To ve výsledku dává jemnost 229 ppi. To není vůbec velké číslo, nicméně u telefonu s malou cenovkou to není nic hrozného. Jedině, kde jsme narazili na problém s nízkým rozlišením, bylo u procent baterie, které díky nevhodnému použití nešlo přečíst.

Lenovo Phab 2

IPS displej v Lenovo Phab 2 patří k průměru. Kde telefon zaostává, tak určitě u pozorovacích úhlů, kdy se už u malých uhlů začínají vytrácet barvy. Používat telefon na Slunci půjde, na nejvyšší nastavení se telefon rozsvítí hodně. Vzhledem k tomu, že displej je hlavní zbraň tohoto telefonu, tak příliš neoslní svou kvalitou. Nicméně zakončíme to kladně, a to barevnou notifikační diodou, která jde pěkně vidět již z dálky.

Hardware

Na svou velikost dostal telefon hodně „malý“ procesor. O výkon se v tomto modelu stará MediaTek MT8735, což je procesor, který se skládá ze čtyř Cortexů A53 taktovaných na 1,3 Ghz. Tento procesor doplní 3GB RAM. V porovnání s jinými telefony jde vidět, že to není žádný rychlík, například načítání her probíhá mnohem pomaleji, na nějaké náročnější 3D hry se dá taky zapomenout, u takových her hodně padají FPS. AnTuTu benchmark se dostal lehce přes 30 tisíc, přesně na 32 614 bodů.

lenovo-smartphone-phab-2 predni strana

Vnitřní paměť se zastavila na hodnotě 32GB, jak už jsme psali výše, díky hybridnímu slotu se dá rozšířit pomocí microSD karet. Telefonu nechybí Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, bluetooth je ve verzi 4.0, nebo FM rádio. GPS by na tom mohla být s přesností také lépe, rychlost určení polohy je na tom ale dobře. Telefon podporuje také LTE, a to ve všech frekvencích, které jsou na českém území dostupné.

Další přidanou hodnotou tohoto telefonu měl být zvuk, a to díky podpoře Dolby Atmos. Ta by měla přidávat lepší prostorový zvuk. Což je poměrně obtížný úkol vzhledem k tomu, že má telefon pouze mono reproduktor. Při zkoušení jsme nezaznamenali žádný rozdíl ve zvuku, a to jak na reproduktoru, tak i ve sluchátkách. Pokud zapnete Dolby Atmos, tak se vám v podstatě zvuk zesílí. Celkově na tom ale není kvalita zvuku vůbec špatně.

Lenovo Phab 2

Lenovo Phab 2

0.2
  • Displej 6.4", 720 x 1280 pixelů, IPS LCD, 229 ppi
  • Procesor MediaTek 8735
  • RAM 3GB
  • Fotoaparát 13 MP
  • Baterie 4050 mAh
  • Cena od 3 906 Kč

Výdrž na baterii

Jelikož se jedná o phablet, dala se očekávat velká baterie. Lenovo Phab 2 dostal baterii s kapacitou 4050 mAh. Při normálním používání se dá dostat bez větších problémů na dva dny, což už není v dnešní době něco výjimečného. U phabletu bychom očekávali i větší baterii, než 4050 mAh. Baterie je nevyměnitelná, do zad telefonu se jen tak dostat nedá. Telefon nepodporuje rychlé nabíjení, takže nabíjení trvá trochu delší dobu, než jsme zvyklí z jiných telefonů, nejedná se ale o nic hrozného. Během tří až čtyř hodin se kompletně nabije z nuly.

Lenovo Phab 2 baterie

Systém

Původně to vypadalo, že největším problémem celého telefonu bude systém. Poměrně čistá verze Androidu 6.0.1 byla na telefonu již od prvního spuštění zasekaná, telefonování nefungovalo dobře, systémové aplikace padaly. Nicméně ukázalo se, že se jedná pravděpodobně ještě o nějakou nedodělanou verzi systému. Po dvou dnech přišla velká aktualizace o velikosti 1,5GB, která velkou většinu chyb opravila a telefon se tak již dal úplně normálně používat.

I po aktualizaci má telefon stále Marsmallow, o aktualizaci na Nougat se toho moc neví. Otázkou je, jestli vůbec do tohoto levného modelu přijde. Systém tedy potěší všechny příznivce čistého Androidu, v telefonu se dá najít několik předinstalovaných aplikací jako McAffe Security, Netlix nebo Swiftkey. Nabízí také několik málo vylepšení, jako třeba probuzení displeje dvojitým poklepáním, nebo různá gesta.

 

Fotoaparát a natáčení videa

V telefonu nenajdeme stejné složení fotoaparátů jako u Pro verze. V této základní si budeme muset vystačit s jedním fotoaparátem na zádech a jednou selfie kamerkou ve předu. Fotoaparát má 13 MPx, světelnost f/2.0. Přední selfie kamerka pak 5 MPx. Vzhledem k ceně telefonu se nedají čekat zázraky, jak se můžete přesvědčit na snímcích níže. Telefon nicméně kladně překvapil při natáčení videa.

lenovo-smartphone-phab-2-fotoaparat

Škoda je, že v telefonu chybí manuální mód, nicméně najdeme v něm takovou jednoduchou náhražku projektu Tango, který najdeme u Pro modelu. Jedním kliknutím můžete aktivovat rozšířenou realitu a vložit si na přes fotoaparát kolem sebe různá zvířata, bohužel výsledná kvalita je hrozná a projektu Tango se nepřibližuje vůbec.

Fotografie

Video

Lenovo Phab 2 – test videa (Full HD) – SvetAndroida.cz

Lenovo Phab 2 - test videa (Full HD) - SvetAndroida.cz

 

Závěr

Lenovo se snažilo zaplnit mezeru na trhu u levných phabletů. Bohužel pro něj už zde má své místo Xiaomi Mi Max, který stojí zhruba o tisíc korun výše, za tento příplatek ale od Xiaomi dostanete telefon, který je téměř ve všem lepší, jak dnes testované Lenovo Phab 2. Xiaomi naopak ztrácí u podpory LTE frekvencí. Cena na českém trhu začíná na částce 4999 Kč.

V podobné ceně a velikosti pak na trhu nenajdeme nic dalšího, kromě několik čínských telefonů méně známých značek. Lenovo Phab 2 si určitě najde majitele, už jen díky své netradiční velikosti a nízké ceně. Za svou cenu ale moc nepřekvapí.

Verdikt: Lenovu se povedlo vytvořit phablet s velmi dobrým zvukem, čistým Androidem a poměrně pevnou konstrukcí. Jeho největší zbraň je velký displej, tomu by ale slušela lepší kvalita, fotografie také moc nepřesvědčí, stejně jako výkonem.

Klady

+ Čistý Android
+ Kvalitní zvuk
+ Dobrá kvalita nahrávání videa
+ Notifikační dioda

Zápory

– Časté vrzání telefonu
– Horší kvalita displeje
– Průměrný výkon

Za zapůjčení děkujeme společnosti Lenovo.

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)