TOPlist

KZ ZS6 recenze: vynikající sluchátka se čtyřmi měniči a odpojitelným kabelem

KZ-ZS6-sluchatka-recenze

Kvalitních sluchátek s příznivou cenou není nikdy dost, a tak se v dnešní recenzi podíváme na sluchátka KZ ZS6. Ta na stůl vykládají hned několik trumfů. Jedná se totiž o špunty se čtyřmi měniči a odnímatelným kabelem, který navíc lze nahradit bluetooth modulem. To vše navíc nabízejí za necelou tisícikorunu. Jedná se skutečně o bezkonkurenční koupi, nebo je někde háček?

Obsah recenze sluchátek KZ ZS6

V balení nic navíc nečekejte

O tom, že se výrobce snažil stlačit cenu sluchátek co možná nejníž svědčí už samotné balení. Malá nenápadná krabička v sobě totiž ukrývá jen to nejnutnější. Vedle samotných sluchátek a kabelu s 3,5mm jackem, který se k nim připojuje přes klasickou 0,75mm „vidličku“ se uvnitř ukrýval už jen stručný manuál a pouze 3 páry silikonových nástavců. Škoda, že výrobce nepřibalil raději pěnové nástavce, o tom ale později. Bluetooth modul je pak v prodeji samostatně a spolu s ním vám výrobce dodá už jen krátký microUSB kabel pro nabíjení.

Kvalitní zpracování z kovu

Čím sluchátka KZ ZS6 zaujmou hned na první pohled je konstrukce. V první řadě jsou sluchátka kovová, což v nás ovšem v kombinaci s většími rozměry a ostrými rysy vzbuzovalo poněkud nedůvěru. Byli jsme proto mile překvapeni, když nám sluchátka dobře padla do uší a při používání nás nijak netlačila či jinak svou konstrukcí neznepříjemňovala poslech. Trochu zvykat jsme si však museli na umístění kabelu. Ten totiž po vložení sluchátek do uší směřuje nahoru a vede tak nejdříve kolem ucha a potom zase zpět dolů. K lepšímu uchycení za uchem pak slouží pevná bužírka na posledních několika centimetrech kabelu, kterou si můžete natvarovat tak, aby vám kabel co nejlépe za uchem seděl.

KZ ZS6 nošení

S jackem nebo bez?

Popravdě řečeno, u klasického kabelu s 3,5mm jack konektorem jsme si zvykli velmi rychle a toto řešení nám pak i vcelku vyhovovalo. Horší to však bylo po nahrazení klasického, 1,2 m dlouhého, kabelu bluetooth modulem. V první řadě je totiž samotný modul relativně rozměrný a s hmotností okolo 16 gramů také těžký. To ovšem lze částečně ospravedlnit jako daň za konstrukci sluchátek s odjímatelným kabelem. Komfortu při používání sluchátek s bezdrátovým modulem však příliš nenapomáhá ani poměrně malá délka kabelu, na kterém se modul nalézá, zvlášť vezmeme-li v potaz, že kabel musíme nejdřív obtočit kolem ucha. Bluetooth modul jsme tak při pohybu měli neustále někde za krkem.

Neustálé cestování modulu má také na svědomí fakt, že při telefonování vás druhá strana nebude chvílemi prakticky vůbec slyšet. Ale i pokud si modul s mikrofonem přidržíte, není kvalita hovoru na nijak zvlášť vysoké úrovni. Subjektivně nám přišel hovor kvalitnější s obyčejným kabelem standardně dodávaným se sluchátky. A to nejen kvůli lepší pozici mikrofonu bez nutnosti si jej přidržovat u úst. Škoda jen, že klasický kabel nabídne na modulu s mikrofonem pouze jedno tlačítko a tak s ním nebudete moci ovládat hlasitost přehrávané hudby.

Specifikace sluchátek KZ ZS6

Jak již padlo výše, sluchátka lze připojit nejen přes 3,5mm jack konektor, ale po dokoupení také prostřednictvím bezdrátového modulu. Ten se k telefonu připojuje prostřednictvím bluetooth 4.2 a co je velmi důležité, nechybí mu podpora kodeku AptX. Ten využívá pokročilou metodu komprese, takže i když přes bluetooth stále „neprotlačíte“ audio v bezztrátové kvalitě, je pokles jeho kvality citelně nižší než v případě staršího a rozšířenějšího kodeku SBC. Na ten jsme si stěžovali například v recenzi sportovních bezdrátových špuntů Samsung Gear IconX 2018. Výdrž bluetooth modulu se pohybovala lehce nad 4 hodinami na jedno nabití při poslechu hudby přibližně na střední hlasitost.

[aps_product_sz id=“486784″]

  • délka kabelu: 55 cm s bluetooth modulem, 1,2m s 3,5mm jack konektorem
  • hmotnost: 25 g
  • citlivost: 105 dB
  • konektivita: 3,5mm, Bluetooth 4.2 s AptX
  • impedance: 15 Ohm
  • příkon: 10 mW
  • frekvenční rozsah: 7 – 40 000 Hz
  • průměr měniče: 8 mm
  • mikrofon: ano

Kvalita poslechu

Jedním z největších lákadel sluchátek KZ ZS6 je jejich čtyřměničová konstrukce. Do těla každého sluchátka tak výrobce vměstnal dva dynamické měniče 10 a 6 mm a dva tlakové měniče. Takovouto sestavou se často chlubí sluchátka jejichž cena hravě překračuje pětinásobek ceny testovaných KZ ZS6. Tato sestava se pak, tak trochu dle očekávání, pozitivně promítla do výsledné kvality reprodukce.KZ ZS6 sestava

Pěnové nástavce jako nutnost

Při hodnocení zvukového projevu sluchátek KZ ZS6 však nezačneme jejich pozitivy, nýbrž negativy. To je zde vlastně jen jedno. A to za některých situací výrazné sykavky, které umí poslech pořádně znepříjemnit. Naštěstí se však rozhodně nejedná o neřešitelný problém. V první řadě je třeba sluchátkům dát dostatečně dlouhou dobu pro rozehrání – v našem případě několik nocí. Druhým tipem, jak si zajistit co nejvyšší možnou kvalitu poslechu se dostáváme ke stížnosti na pouze silikonové nástavce v balení z úvodu naší recenze. Jejich výměnou za kvalitní pěnové nástavce se totiž kvalita zvuku dostává ještě o stupínek výš.KZ ZS6 complyMy jsme zvolili značkové nástavce Comply T400 a musíme uznat, že rozdíl je více než patrný a problém s výraznými sykavkami jako by se již sluchátek KZ ZS6 prakticky vůbec netýkal. Celkově je pak dojem z poslechu sluchátek této cenové úrovně skvělý. Sluchátka poskytují čistý přednes výšek a středů. Pokud si potrpíte například na klasické hudbě, určitě oceníte, jak jednotlivé nástroje zní a jejich zvuk se neslévá dohromady. U říznější hudby pak zase oceníte hutné, a přesto velmi přesné basy, které však svým projevem zbytek spektra perfektně doplňují a nepřehlušují, jak mívá ve zvyku většina cenově dostupných sluchátek ve snaze zavděčit se co nejvíce běžným posluchačům.

Závěr

Sluchátka KZ ZS6 pro nás představují obrovské překvapení. Takto detailní a čistou produkci zvuku bychom od relativně neznámých sluchátek z Číny opravdu nečekali. Dvojnásob to pak platí, pokud přihlédneme k ceně. Sluchátka lze aktuálně z Číny pořídit od 850 Kč bez DPH a za bezdrátový modul dáte dalších 180 Kč. Pěnové nástavce Comply T400 můžete pořídit ze zahraničí za cenu od 350 Kč za sadu, případně je občas lze zakoupit výhodněji po samostatných párech. Pochopitelně však můžete sáhnout i po jiných pěnových nástavcích, kterých lze na internetu nalézt hned několik druhů a značek.

Závěrem ke sluchátkům KZ ZS6 dodáme ještě poslední jejich výhodu a tou je univerzálnost. Neztratí se totiž při přehrávání prakticky libovolného žánru. Zvlášť je ocení příznivci klasiky, při jejímž poslechu vynikne každý nástroj na nahrávce. Rozhodně se však neztratí při poslechu rocku a metalu kde se k čistým výškám a středům připojí také přesné a mohutné basy, které si své uplatnění naleznou i u popu či elektronické hudby. Sečteno a podtrženo – po odstranění nepříjemných sykavek dokoupením pěnových nástavců, bude najít v podobné ceně lépe hrající sluchátka velmi obtížné, ne-li nemožné. Odpojitelný kabel je pak už jen (velmi příjemnou) třešničkou na dortu.

Klady

+ cena
+ detailní zvuk
+ mohutné a přesné basy
+ odpojitelný kabel
+ podpora AptX u bluetooth modulu
+ překvapivě pohodlné

Zápory

– chybí zvýšená odolnost vůči potu a prachu
– nutnost dokoupit pěnové nástavce
– rozměrnější bluetooth modul

Máte zkušenost se sluchátky značky KZ?

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)