TOPlist

Europoslanci schválili konec střídání času. A to i díky moderním technologiím

stridani casu

V Evropském parlamentu se nehlasovalo pouze o kontroverzních článcích 11 a 13, ale také střídání času. Europoslanci konec odsouhlasili a od roku 2021 bychom již mohli zůstat u jednoho času. Rozhodnutí bude na jednotlivých státech. Zajímavé je to, že jeden z důvodů,  proč byl konec střídání času schválen, jsou moderní technologie.

Konec střídání času již v roce 2021?

Celkově 410 europoslanců bylo pro zrušení střídání času a 192 proti. Momentálně už se čeká schvalování v Radě EU mezi zástupci vlád. Státy mají dva roky na to vybrat si, jestli se přistoupí na letní anebo standardní (zimní) čas. Už od roku 2001 se poprvé objevovaly zprávy o zrušení střídání v času.

letni zimni standardni čas

Poprvé se lidé se střídáním času lidé setkali během první světové války. A to hlavně kvůli tomu, aby se ušetřila energie v létě, kdy více světla než v zimě. Evropská komise v září minulého roku navrhla ukončení střídání, protože v průzkumech veřejného mínění v celé EU vyšlo, že většina obyvatel souhlasí se zrušením.

europoslankyně Marita Ulvskog

„Moderní technologie a odlišné způsoby života ukazují, že střídáním času nic nezískáme.“

Pravděpodobně si ještě pamatujete doby, kdy jste měli v kalendáři zaznamenanou změnu času a ráno jste pak chodili po domě a měnili hodiny na různých zařízeních od budíků, televizí, „mikrovlnek“ až třeba po VHS přehrávač. Nyní už je takových zařízení v domácnosti málo.

stridani casu moderni technologie

Chytré telefony jsou ve výchozím stavu připravené tak, aby automaticky aktualizovaly čas při změně doby. Je to podobné, jako když cestujete do jiné časové zóny. Obvykle to funguje tak, že se čas aktualizuje přes mobilní síť a věže ve vašem okolí. Při změně času se automaticky aktualizují schůzky v kalendáři i nastavené budíky.

stridani casu telefon

Velice podobné to je u počítačů, které v sobě mají vlastní hodiny a zároveň se synchronizují pomocí internetu. Chytrá domácnost je na tom obdobně, kdy se vše aktualizuje pomoc internetu automaticky.

Mělo by se podle vás přejít na letní anebo standardní (zimní) čas?

Zdroje: reuters.com, comptia.org

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (34)