Kdy si nainstalujete Ubuntu na Galaxy Nexus? Nejdříve v únoru!

ubuntu_ico

Včera jsme se dívali na video, na kterém Mark Shuttleworth předvádí Ubuntu na telefonu Galaxy Nexus. Nejen v diskuzi pod článkem zazněla otázka, kdy si budou moci tento derivát Linuxu vyzkoušet uživatelé na vlastní kůži (respektive na vlastním zařízení). Server OMG! Ubuntu! včera přispěchal s odpovědí: podle Alana Pope z Canonicalu bude instalovatelný image pro telefon Samsung Galaxy Nexus, společně se zdrojovými kódy, uvolněn “koncem února”.

Shuttleworth přitom minulý týden v Londýně během tiskové konference, na níž bylo “mobilní Ubuntu” představeno, sliboval dostupnost “v nadcházejících týdnech”. Proč najednou přichází odklad? Richard Collins odpovídá, že je to nutné proto, aby systému mohli věnovat “maximální pozornost”.

Ubuntu na telefonu Samsung Galaxy Nexus Ubuntu na telefonu Samsung Galaxy Nexus

Konkrétní datum zatím stále nezaznělo, ale je velmi pravděpodobné, že bude souviset s prezentací Canonicalu na Mobile World Congressu v Barceloně, který se koná od 25 do 28. února.

Stále ve vývoji

Patrně bude k dispozici pouze verze pro Galaxy Nexus, na kterém Canonical systém testuje a předvádí. Je ale dobré s předstihem podotknout, že systém, který bude v únoru zpřístupněn veřejnosti, nejspíš nebude ve finální verzi – stále je nutné počítat s chybami, problémy a ne zcela stoprocentní odladěností. Pokud uvažujete o jeho instalaci, budete muset akceptovat možné potíže.

Ubuntu si na Galaxy Nexus zatím nenainstalujete Ubuntu si na Galaxy Nexus zatím nenainstalujete

Redaktoři serveru OMG! Ubuntu! konstatují, že při zkoušení Ubuntu na Galaxy Nexusu je pozitivně překvapila (respektive doslova “ohromila”) doteková gesta, návrh, ale zaznamenali také “mezery ve funkčnosti”. Chyběly například klíčové vlastnosti, jako je hlasové ovládání či softwarový repozitář, mnohé další aplikace, včetně webového prohlížeče, prý měly “ještě daleko k dokončení”. Základní funkce telefonu, jako jsou zprávy, volání, fotoaparát a další ale již nyní fungují velmi dobře.

Je pochopitelné, že Ubuntu, jedna z nejpoužívanějších linuxových distribucí na světě, vyvolalo v segmentu mobilních zařízení značný rozruch. Je ale otázkou, zda nepřichází poněkud pozdě na to, aby se mu podařilo svrhnout impérium, které vybudoval Google s operačním systémem Android.

Má Ubuntu šanci zaútočit na Android? Má Ubuntu šanci zaútočit na Android?

Zdroje: OMG! Ubuntu! a Android and Me.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)