Dneškem začíná platit jednodušší a vstřícnější přechod mezi operátory

novinky změna operátora 2020

I v době “koronakrize” se mohou objevovat příjemné zprávy ze světa mobilních telefonů. Patří mezi ně rozhodně i nová pravidla pro přecházení zákazníků mezi českými operátory. Právě dnes (1. dubna 2020) začíná platit nový zákon, který lidem umožňuje od jednoho poskytovatele přejít k jinému mnohem jednodušeji, rychleji a bez zbytečné administrativní či finanční zátěže. Autoři nápadu a jeho podporovatelé si od novinky slibují, že by mohla teoreticky způsobit i snížení cen, kdyby by se firmy o zákazníky trochu více “tahaly”. O kolik jednodušší změna operátora bude? Pojďme si popsat zásadní novinky.

Silvestr v číslech

Změna operátora – jak to bude po 1. dubnu 2020

One-stop-shop

Převod telefonního čísla bude zařizovat nový operátor a starého už vlastně nemusíte vůbec kontaktovat. Nový operátor si od vás vezme jen kontaktní údaje, telefonní číslo a číslo účastníka.

Rychlost

Technicky a administrativně bude převod čísel mezi operátory několikanásobně zrychlený. Jakmile se s novým poskytovatelem dohodnete, v jeho síti budete do dvou až tří pracovních dní.

S možností převodu kreditu

Takto rychlá změna operátora může způsobit, že vám na předplaceném účtu zůstanou peníze. Nevyčerpaný kredit můžete po předchozím operátorovi do třiceti dní požadovat.

Bez vysokých pokut pro zákazníky

Od stávajícího operátora můžete odejít i v průběhu běžící smlouvy na dobu určitou a nedostanete žádnou pokutu za předčasné ukončení. Toto platí za předpokladu, že smlouva už běží alespoň tři měsíce. V opačném případě doplatíte (pokud operátoři nezruší sankce úplně, jedná se o tom) pět procent zbývající smluvní částky. Dříve to bylo dvacet. Povinni budete také doplatit cenu případného zařízení, které jste díky tarifu zvýhodně získali.

Platnost i na staré smlouvy

Nebojte se, není v tom klasický právnický háček, že jsou pravidla platná až pro nově uzavřené smlouvy. Zákon nový režim aplikuje i na ty stávající. Takže se můžete pohodlně rozloučit s nevyhovujícím operátorem, u kterého jste tarif podepsali třeba před rokem.

S vysokými pokutami pro operátory

Pokud Český telekomunikační úřad přijde na to, že nové podmínky operátoři porušují, může jim udělit pokutu až 15 milionů korun.

Pro fyzické osoby i OSVČ

Novinky platí jak pro “běžné” koncové zákazníky, tak i pro podnikatele.

Potěší vás jednodušší změna operátora?

Zdroj: Aktuálně

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)