TOPlist

Jak zálohujete fotky z mobilu? (Víkendová hlasovačka a diskuze)

jak-zalohujete-fotky-mobilu_ico

Dnešní chytré telefony stále častěji zastávají roli kompaktního fotoaparátu. Od dob, kdy fotograf musel vážit každé políčko filmu, se fotografování stalo doslova masovou záležitostí – mobilem fotí i ti, jež by si klasický fotoaparát ani nepořídili. Nezanedbatelným faktorem v rozšiřování mobilní fotografie je mimo jiné cena. Zatímco dříve platil fotograf za film, jeho vyvolání a samotné fotky, dnes si pořízené snímky můžete prohlížet na mobilu, tabletu, notebooku, počítači či jiném zařízení prakticky bez nákladů. Určitě ale není dobré nechávat fotky pouze v zařízení, kterým byly pořízeny. Přijít o takto uložená data je totiž poměrně snadné a rychlé: stačí, aby vám mobil někdo zcizil, ztratili jste ho či došlo k vážné poruše. Ani při ukládání na paměťovou kartu nemáte stoprocentní jistotu, že z ní fotky načtete – tato média „odcházejí do křemíkového nebe“ obvykle bez předchozího varování. Otázka pro Víkendovou hlasovačku tohoto týdne tedy zní: jak zálohujete fotky z mobilu?

K pořizování fotek už nepotřebujete foťák

K pořizování fotek už nepotřebujete foťák

Jak zálohovat fotky?

Existuje celá řada cest, jak zálohovat pořízené fotografie. Pojďme si jednotlivé možnosti projít v bodech:

  • Připojení telefonu kabelem k počítači a zkopírování fotek. Toto řešení je tak spolehlivé, jak spolehlivý je uživatel. Pokud zálohu neprovádí pravidelně, samozřejmě v případě odcizení/ztráty/poruchy telefonu přijde o všechny snímky pořízené po poslední záloze.
  • Připojení paměťové karty k počítači a zkopírování fotek. Zde platí to samé, co v předchozím bodě. Navíc je zde však nutno manipulovat s kartou a vlastnit čtečku paměťových médií.
  • Záloha pomocí speciální aplikace, zpravidla dodané výrobcem telefonu, do počítače. Tyto programy obvykle zálohují nejen fotky a videa, ale i další data, jako například kontakty, kalendář a další. Opět platí, že v případě, kdy záloha není automatizovaná, závisí její spolehlivost především na zodpovědnosti uživatele.
  • Zálohování do cloudu. Tato cesta je zpravidla nejspolehlivější a nejpohodlnější. Většina cloudových úložišť nabízí v aplikaci pro Android automatickou zálohu fotek a videí. Uživatel si může zvolit podmínky pro provádění zálohy, jako je typ připojení (jen přes Wi-Fi/i přes mobilní data), případně další (například provádění zálohy jen při připojení nabíječky). Vhodnými adepty na tento úkol je například MEGA s 50 GB prostoru. Často je pro tyto účely používán například Dropbox a další cloudové aplikace.
  • Stranou dáváme nativní zálohování fotek a videí, implementované přímo v systému Android. Jedná se taktéž o ukládání do cloudu, zde konkrétně do úložiště Fotek Google. Výhodou je neomezený počet fotek (při ponechání výchozího nastavení Ve vysoké kvalitě) a minimální požadavky na konfiguraci.

Jak zálohujete fotky z mobilu vy?

Dostáváme se k anketní otázce pro tento týden: jak zálohujete fotky z mobilu vy? Jestliže používáte více možností, zvolte tu, na kterou spoléháte nejvíc.
[gravityform id=“96″ title=“false“ description=“true“ ajax=“true“]
V diskuzi pod článkem můžete rozebrat výhody a nevýhody řešení, pro které jste hlasovali. Můžete se také „pochlubit“, jestli jste výhod zálohování již někdy využili – například při ztrátě, odcizení či poruše telefonu. Budeme rádi, když se podělíte o případné méně tradiční způsoby zálohování, které jsme ve článku nezmínili.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda (ještě) používáte tablet s Androidem. Nutno konstatovat, že s ohledem na jisté ochladnutí v tomto segmentu především ze strany „značkových“ výrobců, nás výsledky docela překvapily. Pro téměř pětinu hlasujících (19 %) je tablet důležitým zařízením, dalších 31 % ho používá pravidelně. To máme přesně polovinu hlasů. Dalších 18 % tablet používá občas či výjimečně. Nejčastěji je tablet používán ke čtení, hraní her, surfování po webu a sledování filmů a videí.

Výsledky hlasovačky z minulého týdne

Výsledky hlasovačky z minulého týdne

Na druhé straně pomyslné hranice je 15 % hlasujících, kteří tablet v minulosti používali, ale dnes ho již nepotřebují. Zástupcem je například čtenář, který se podepsal jako maran1, který napsal: „Dnes si zase vystačím s telefonem Samsung Galaxy S5 a notebookem.“ Jen zbývajících 16 % respondentů tablet nikdy nepoužívalo. Například Patrik N napsal: „Mám notebook a mobil s 5,5palcovým displejem, takže tablet nepotřebuji a asi ani nikdy potřebovat nebudu.“

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (43)