Používáte (ještě) tablet s Androidem? (Víkendová hlasovačka a diskuze)

tablet-s-androidem-hlasovacka-diskuze_ico

Tablety s Androidem zažily před několika lety velký “boom”. V poslední době však zůstávají poněkud stranou pozornosti. Například posledním tabletem Nexus byl Nexus 9 z roku 2014. I ostatní velcí výrobci mají tablety spíše na okraji zájmu a vedle několika typů telefonů mívají ve svém portfoliu jeden, maximálně dva modely. Většina dnes dostupných tabletů přichází na trh pod méně známými či téměř neznámými značkami. Proto se na mysl krade otázka: používá dnes (ještě) někdo tablet s Androidem?

Tablet s Androidem pohledem historie

Patrně historicky prvním tabletem byl Samsung Galaxy Tab 7.0, který byl představen v září na veletrhu IFA v Berlíně. Jak naznačuje už číslo v názvu, disponoval úhlopříčkou displeje 7″ a jednalo se o TFT-LCD obrazovku. Procesorem byl Samsung Exynos 3110 (“Hummingbird”) na taktovací frekvenci 1,0 GHz. Hlavní fotoaparát pořizoval fotky v rozlišení 3,2 MPx, přední kamerka zvládala až 1,3 MPx. Operačním systémem byl tehdy lehce upravený Android 2.2 Froyo, určený primárně pro mobilní telefony.

Samsung Galaxy Tab 7.0: první tablet s Androidem (autor: Havarhen) Samsung Galaxy Tab 7.0: první tablet s Androidem (autor: Havarhen)

O rok později Google vyslechl požadavky uživatelů a výrobců a přišel s Androidem 3.0 Honeycomb s rozhraním optimalizovaným pro tablety. Jakýmsi referenčním zařízením se toho času stala Motorola Xoom. V té době se spekulovalo, že liché verze Androidu budou určeny pro tablety, zatímco sudé pro telefony, nicméně brzká budoucnost tyto zvěsti utišila a Honeycomb se stal historicky nejneúspěšnější verzí Androidu. Už v říjnu 2011 přišel Android 4.0, který v sobě obsahoval jak UI pro telefony, tak i pro tablety.

Motorola Xoom s Androidem 3.x Honeycomb Motorola Xoom s Androidem 3.x Honeycomb

Rok 2012 je ve znamení prvních tabletů Nexus. Konkrétně se jednalo o Nexus 7 (2012) představený v červenci a Nexus 10, který spatřil světlo světa v říjnu. Oba tablety se postupně dočkaly několika aktualizací, poslední pak na Android 5.1.1. Zatímco na Nexus 7 (2012) navázala o rok později další generace, Nexus 10 byl, přestože spekulace opakovaně tvrdily něco jiného, posledním desetipalcovým tabletem, pod který se podepsal Google.

Definitivně posledním Nexusem pak byl Nexus 9, který Google představil v říjnu 2014. Na trh přišel s Androidem 5.0 a ještě letos dostal update na verzi 7.0. V posledních dvou letech již Google žádný další tablet nepředstavil, podobný trend pak lze pozorovat u všech významnějších výrobců s výjimkou Samsungu, který má ve své nabídce hned několik zařízení tohoto typu.

Poslední tablet Nexus - Nexus 9 Poslední tablet Nexus – Nexus 9

Používáte (ještě) tablet s Androidem?

Pojďme tedy zjistit, jak jsou na tom z hlediska používání tabletů naši čtenáři.

V diskuzi pod článkem se můžete například zamyslet nad trendy v segmentu tabletů. Kam podle vás spěje tato vývojová větev a proč? Jaké mají tablety výhody a nevýhody proti telefonům? K čemu nebo proč tablet (ne)používáte právě vy? Který tablet byl podle vás nejlepší?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se vás v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jakou značku telefonu máte. První místo patrně nikoho nepřekvapí – ať už díky silnému marketingu, nebo proto, že nabízí telefony snad všech cenových tříd, vyhrál se 22 % jihokorejský Samsung. Druhou příčku sdílí jeho největší rival LG spolu s japonskou Sony. Těsně za stupni vítězů pak skončila první Čína – Huawei s 9 %. Poměrně pěkným úspěchem se s ohledem na trošku omezenější dostupnost může pochlubit čínská značka Xiaomi, ke které se přihlásilo 8 % hlasujících. Ze zbývajících značek zmiňme ještě Lenovo se 6 %, Honor a Google shodně s 5 % či OnePlus se 4 %. Ostatní výrobci pak již jen paběrkovali. Osm procent čtenářů si z naší nabídky značek nevybralo.

Výsledky Hlasovačky z minulého týdne Výsledky Hlasovačky z minulého týdne

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (49)