Bojíte se, že FaceApp zneužije vaše fotky a data? Ukážeme, jak je smazat

jak smazat fotky z faceapp

Minulý týden sociální sítě zasáhla vlna fotografií zobrazujících naše důchodcovské já. Spolu s touto vlnou se ihned objevila celá řada varování, která upozorňovala na to, že aplikace FaceApp, jež povyk zapříčinila, uploaduje fotky a další data na ruské servery. Pokud se i vy obáváte o své soukromí, ukážeme vám, jak fotky a data z FaceApp serverů smazat.

Ohrožuje FaceApp naše soukromí?

Zmíněná varování a upozornění ukázala, že povolením aplikace FaceApp získává přístup ke všem fotografiím, které máte ve svém zařízení, ty jsou pak následně odesílány na servery, které aplikace pro svou funkci využívá. Tvůrci aplikace tento proces obhájili tak, že jsou fotografie na servery odesílány z důvodu rychlejšího zpracování a lepší funkce filtru. Zároveň zdůraznili, že žádné fotografie, ani další nasbíraná data nesdílí s třetími stranami a po dvou dnech je ze serverů maže. Ostatně o tom v aktuální verzi aplikace začali své uživatele informovat prostřednictvím souhlasu, který se objeví při první spuštění aplikace. Stejně tak usnadnili celý postup jak fotky a data z FaceApp smazat.

podmínky použití faceapp

Je tedy u FaceApp otázku soukromí třeba řešit? Odpověď se jako ve všech případech týkajících se tematiky zabezpečení může u různých uživatelů lišit. Pokud jste v rámci FaceApp použili fotografie, které už máte umístěné například na Instagramu, nebo Facebooku, pak nemá užití aplikace na vaše soukromí v podstatě žádný dopad – publikování fotografie online usnadňuje její zneužití samo o sobě. Záleží tedy na vás, zda situaci chcete, nebo nechcete řešit, není však nejmenší důvod, proč situaci případným útočníkům ještě více ulehčovat.

FaceApp: Face Editor
FaceApp: Face Editor

Jak smazat fotky a data z aplikace FaceApp?

Dobrou zprávou je, že se řešením celé situace zaobírali i samotní vývojáři. I přesto však postup není tak přímočarý, jak byste si mohli myslet. Cesta vede netradičně přes nahlášení chyb. Otevřete nastavení aplikace, klikněte na položku „Report bug and send logs“. Otevře se vám prostředí pro nahlášení chyb aplikace. Do předmětu zprávy zadejte klíčové slovo „Privacy“ a následně napište žádost o odstranění a fotek ze serveru (screenshot ilustruje jen jednu z mnoha variant). Klikněte na tlačítko „Report“ v pravém horním rohu aplikace. Ta vás přesměruje do vašeho e-mailového klienta, zde už jen stačí umístit slovíčko Privacy do předmětu a následně zprávu odeslat.

Tvůrci aplikace se nechali slyšet, že se momentálně pracuje na snazším a přívětivějším způsobu, jak fotky a data z FaceApp smazat, zároveň upozorňují na vytíženost týmu zabývajícího se zpětnou vazbou. Přesto však zdůrazňuje, že je těmto žádostem přikládána vysoká priorita.

Řešíte aktuální povyk kolem FaceApp?

Zdroj: Androidheadlines

Barbora Koďousková
O Autorovi - Barbora Koďousková

Už jako malá propadla kouzlu počítačů a probouzejících se technologií. Své nejnovější poznatky vždy nadšeně sdílela se svým okolím. Přes svůj první, tlačítkový telefon Ericsson… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)