FaceApp odesílá fotografie na ruské servery. Máme se bát?

faceapp

Nedávno jsme vám psali o aplikaci FaceApp, která vám dokáže vyobrazit, jak budete vypadat staří. Aplikace pracuje s AI a na trhu je již dva roky, ovšem až nedávno prošla zásadním updatem, který přináší mnohem realističtější podobu filtrů. Ty jsou totiž až děsivě realistické. Kromě zestárnutí umí aplikace také omlazovat, ovšem zestárnutí funguje mnohem lépe. Nyní ale internetem koluje zpráva, že FaceApp není tak úplně bezpečnou aplikací. Čeho se máme při používání obávat?

Vývojář Joshua Nozzi zveřejnil tweet, ve kterém uvádí, že FaceApp odesílá fotografie bez svolení uživatele na servery ruské společnosti sídlící v USA. Informace byla potvrzena samotnými vývojáři, kteří však podotkli, že aplikace odesílá pouze ty fotografie, které upravíme. Proč ale vůbec aplikace fotografie odesílá? To se pokusila vysvětlit Jane Manchun Wong, vývojářka v oblasti reverzního inženýrství. Ta sdělila, že odesílání fotografií na servery je ochranou pro samotné vývojáře, jelikož skrytí kódu na serveru lépe zabezpečí jeho krádež. Jedná se tak čistě o boj s konkurencí. Úprava fotografií totiž neprobíhá přímo v telefonu, ale právě na serverech. Vývojáři zároveň tvrdí, že není kladen tak vysoký nárok na výkon zařízení.

FaceApp: Perfect Face Editor
FaceApp: Perfect Face Editor

Americký senátor FBI Chuck Schumer je ale jiného názoru. Podle něj aplikace umožňuje správcům získat úplný a neodvolatelný přístup k datům a fotografiím uživatelům, což firma odmítla. Tvrdí, že fotografie a získané informace nikomu neprodává, pouze je shromažďuje a skladuje na serverech mimo ruské území a následně je po dvou dnech maže. Schumer je ale dále pesimistický a tvrdí že se fotografie mohou dostat k ruským bezpečnostním složkám.

Věříte aplikaci FaceApp, nebo od ní dáváte ruce pryč?

Zdroj: theguardian.com

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)