FaceApp odesílá fotografie na ruské servery. Máme se bát?
- Zprávičky
-
Jakub Kárník
- 14.12.2022
- 8
- čtení: 2 minut uložit na později

Nedávno jsme vám psali o aplikaci FaceApp, která vám dokáže vyobrazit, jak budete vypadat staří. Aplikace pracuje s AI a na trhu je již dva roky, ovšem až nedávno prošla zásadním updatem, který přináší mnohem realističtější podobu filtrů. Ty jsou totiž až děsivě realistické. Kromě zestárnutí umí aplikace také omlazovat, ovšem zestárnutí funguje mnohem lépe. Nyní ale internetem koluje zpráva, že FaceApp není tak úplně bezpečnou aplikací. Čeho se máme při používání obávat?
Some people have tested my @faceapp_ai assumptipns and tell me their tools show only the selected photo being uploaded. I trust this more than a Strong Opinion. This still doesn’t explain why activating Airplane Mode interrupted whatever was happening.https://t.co/f2lmdxREhs
— Joshua Nozzi (@JoshuaNozzi) July 16, 2019
Vývojář Joshua Nozzi zveřejnil tweet, ve kterém uvádí, že FaceApp odesílá fotografie bez svolení uživatele na servery ruské společnosti sídlící v USA. Informace byla potvrzena samotnými vývojáři, kteří však podotkli, že aplikace odesílá pouze ty fotografie, které upravíme. Proč ale vůbec aplikace fotografie odesílá? To se pokusila vysvětlit Jane Manchun Wong, vývojářka v oblasti reverzního inženýrství. Ta sdělila, že odesílání fotografií na servery je ochranou pro samotné vývojáře, jelikož skrytí kódu na serveru lépe zabezpečí jeho krádež. Jedná se tak čistě o boj s konkurencí. Úprava fotografií totiž neprobíhá přímo v telefonu, ale právě na serverech. Vývojáři zároveň tvrdí, že není kladen tak vysoký nárok na výkon zařízení.
Americký senátor FBI Chuck Schumer je ale jiného názoru. Podle něj aplikace umožňuje správcům získat úplný a neodvolatelný přístup k datům a fotografiím uživatelům, což firma odmítla. Tvrdí, že fotografie a získané informace nikomu neprodává, pouze je shromažďuje a skladuje na serverech mimo ruské území a následně je po dvou dnech maže. Schumer je ale dále pesimistický a tvrdí že se fotografie mohou dostat k ruským bezpečnostním složkám.

Google varuje: Těchto 18 mobilů je v bezpečnostním ohrožení

Věříte aplikaci FaceApp, nebo od ní dáváte ruce pryč?
Zdroj: theguardian.com

Jeho prvním chytrým telefonem byl iPhone 3G. Je bývalým jablíčkářem a od doby, kdy píše pro Svět Androida se nechal zlákat telefony se zeleným robotem.… více o autorovi
Komentáře (8)