Jak na dotykovém telefonu psát stejně jako na tlačítkovém mobilu? S aplikací TouchPal jednoduše

jak-psat-jako-na-tlacitkovem-mobilu-android

Nástup dotykových telefonů znamenal poměrně razantní změnu ve způsobu zadávání textu. Zatímco na tlačítkovém mobilu se písmenka zadávala (opakovaným) stiskem jednoho z deseti tlačítek, smartphony přinesly na obrazovky plnohodnotnou klaviaturu. Některým uživatelům tato změna nevyhovuje a hledají způsob, jak se vrátit k navyklé metodě.

Obsah článku

Zadávání textů na dotykových telefonech

Už úplně první iPhone z roku 2007, který můžeme považovat za průkopníka dotykových telefonů, přinesl možnost zadávat text na softwarové klávesnici, zobrazované v dolní části displeje. Poměrně dlouhou dobu byl tento způsob v podstatě jedinou možností, jak na takovém zařízení psát.

U Androidu nastoupily čistě softwarové klávesnice o něco později. Úplně první telefon s tímto operačním systémem – T-Mobile G1, známý také jako HTC Dream – přišel koncem roku 2008 na trh s výsuvnou hardwarovou klávesnicí. Jednalo se o plnohodnotnou fyzickou QWERTY klaviaturu.

U ostatních výrobců se ale velice rychle prosadil koncept, dobře známý z Applu. Evoluce pak přišla v roce 2010, kdy klávesnice Swype přišla s psaním tahem. Uživatel tak nemusel „ťukat“ na jednotlivá virtuální tlačítka, ale posouval prstem mezi klávesami. Tuto metodu postupně přidali i další vývojáři, Google ji do své klávesnice implementoval až v roce 2013.

Klávesnice Swype přinesla jako jedna z prvních psaní tahemKlávesnice Swype přinesla jako jedna z prvních psaní tahem

Ačkoli uživatelé, kteří si na tento způsob psaní zvykli, oceňují především rychlost a jednoduchost, nikdy se výrazněji neprosadil. Naše anketa z roku 2016 ukázala, že většina čtenářů našeho webu zůstala u konvenčního zadávání ťukáním na písmenka.

Jako na tlačítkovém mobilu

Řada konzervativnějších uživatelů po pořízení chytrého telefonu marně hledá způsob, jak na něm psát podobným způsobem, jako na tlačítkovém mobilu. Výchozí klávesnice takové rozložení obvykle nemívá, naštěstí existují alternativy, které ho nabízejí. Ukážeme vám, jak si toto zadávání zapnout v klávesnici TouchPal Keyboard Lite.

Aplikace TouchPal Keyboard Lite je „odlehčenou“ verzí léty prověřené klaviatury TouchPal Keyboard. V Obchodě Play je teprve od konce ledna, za tu dobu zaznamenala přes půl milionu instalací a spokojenost jejích uživatelů deklaruje průměrná známka 4,1.

Jedním z největších lákadel, které autoři v Obchodě Play slibují, je možnost kromě psaní na klávesnici QWERTZ ťukáním či tahem, také podpora T9. Právě ta má evokovat metodu používanou dlouhé roky na tlačítkovém mobilu.

Jak to nastavit?

Klávesnici stáhněte a nainstalujte z Obchodu Play, kde je k dispozici zdarma. Po prvním spuštění je nutné ji nejprve povolit a poté nastavit jako výchozí. Následně je nezbytné odsouhlasit několik oprávnění, která aplikace vysvětluje. My jsme jí však poslední požadované povolení k hovorům neudělili.

Nemusíte se ani přihlašovat – na dané stránce doporučujeme deaktivovat volbu pro zasílání novinek a použít nenápadné tlačítko Přeskočit, krčící se v pravém dolním rohu obrazovky. Následně můžete v Nastavení-Jazyky přidat do podporovaných jazyků češtinu.

Když poté začnete psát, zobrazí se klasická klávesnice. Stačí však klepnout na tlačítko zeměkoule v horní liště a v další nabídce přepnout na možnost Klávesnice telefonu. Tím proměníte klaviaturu na způsob zadávání, jako na tlačítkovém mobilu.

Pokud nechcete používat našeptávání slov ve stylu T9, vypněte si ho v Nastavení-Předpověď deaktivací volby Předpověď. Písmena pak budete zadávat jejich opakovaným stiskem tak, jak tomu bylo u nejstarších mobilů.

TouchPal Keyboard Lite:Smaller & Faster & More Fun
TouchPal Keyboard Lite:Smaller & Faster & More Fun

Chtěli jste někdy na smartphonu psát jako na tlačítkovém mobilu?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)