Jak ručně odstranit root z telefonu či tabletu? [návod]

unroot_icp

Pokud z jakéhokoli důvodu potřebujete odstranit získaná práva roota ze svého telefonu nebo tabletu, přinášíme vám čtyři postupy, jak tohoto cíle dosáhnout snadno a rychle.

Jak ručně odstranit root z telefonu či tabletu? Jak ručně odstranit root z telefonu či tabletu?

Jedním z hlavních pozitiv operačního systému Android jsou široké možnosti přizpůsobení. Zatímco většina konkurenčních platforem brání v přístupu k systémovým souborům, na Androidu si v podstatě můžete dělat skoro cokoli, co vás napadne. S rootnutým telefonem můžete měnit výchozí nastavení, grafické vyznění, instalovat alternativní firmware, zvyšovat výkon, zlepšovat výdrž baterie a přizpůsobovat vzhled uživatelského prostředí podle svých představ a potřeb.

Mnoho uživatelů se ale z nejrůznějších důvodů obává rootnutí svého telefonu. Nejčastějším argumentem je přitom strach ze ztráty záruky, neboť mnozí výrobci takový krok považují za neautorizovaný zásah do softwaru telefonu. V některých případech také například není možné na rootnutý telefon či tablet instalovat poslední OTA updaty, případně o získaná práva tímto krokem přijdete. Pokud se tedy z nějakého důvodu chcete zbavit nejvyšších oprávnění, máme pro vás několik postupů, jak dosáhnout kýženého cíle a odstranit root snadno a rychle.

1. způsob: s použitím správce souborů Root Browser

  1. Stáhněte a nainstalujte si aplikaci Root Browser z Obchodu Play.
Root Browser
Root Browser
 1. Aplikaci spusťte, otevřete složku /system/, dále pokračujte do složky /bin/.

 2. Nyní vyhledejte soubor su. Podržte na něm prst a z nabídky zvolte Delete. Jestliže soubor nenajdete, přejděte na další krok.

 3. Dále otevřete složku /system/xbin/ a také z ní smažte soubor su.

 4. Jako další byste měli smazat soubor Superuser.apk ze složky /system/app/. Ten jsme ale na našem redakčním Samsungu Galaxy SIII s CyanogenModem 11.0 nenašli.
 5. Ukončete Root Browser a proveďte restart telefonu.

A máte hotovo! Nicméně pokud by vám výše uvedený postup připadal příliš složitý, můžete zkusit některý z následujících.

2. způsob: pomocí některé z aplikací na odstranění práv roota

Existuje ještě jednodušší způsob, jak odstranit rootnutí vašeho telefonu či tabletu. Funguje na zařízeních s Androidem 4.2.2 nebo starším. Stačí si za necelých dvacet korun zakoupit aplikaci Universal Unroot nebo Ginger Unroot, spustit ji a dále pokračovat podle pokynů na obrazovce.

Odstranění rootu s aplikací Ginger Unroot Odstranění rootu s aplikací Ginger Unroot

Odstranění rootu s aplikací Universal Unroot Odstranění rootu s aplikací Universal Unroot

Universal Unroot
Universal Unroot

Ginger Unroot
Ginger Unroot

3. způsob: skrze aplikaci SuperSU

Pokud nemáte nainstalovanou alternativní recovery, můžete se práv roota zbavit snadno a rychle v rámci nastavení aplikace SuperSU.

 1. Otevřete aplikaci SuperSU.
 2. Přejděte do sekce Settings/Nastavení.
 3. “Odrolujte” k položkám níže, kde najdete nabídku Full unroot/Úplný unroot, na kterou tapněte.
 4. Aplikace se zeptá, zda opravdu chcete odstranit rootnutí svého telefonu. Pokračujte stiskem tlačítka Continue/Pokračovat.

  V SuperSU přejděte do Nastavení V SuperSU přejděte do Nastavení

  Klepněte na položku Úplný unroot Klepněte na položku Úplný unroot

 5. Proveďte restart zařízení a po něm odinstalujte standardní cestou (přes systémové nastavení nebo Obchod Play) aplikaci SuperSU.

4. způsob: instalace OTA aktualizace

Pokud jste schopni nainstalovat OTA aktualizaci pro vaše zařízení, můžete se práv roota zbavit jednoduše její instalací. Stačí stáhnout update a nainstalovat ho. Je-li nainstalován nový software, o práva roota přijdete. Následně můžete odinstalovat aplikaci Superuser/SuperSU.

Inspirováno článkem How to Unroot Android Devices Manually ze serveru DroidViews.

 

Chcete se stát součástí největší Android akce u nás a zeptat se redaktorů na cokoli? Registrujte se na Android RoadShow 2014 a navštivte stánek Poradna SvětAndroida.
registrace roadshow

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (38)