TOPlist

Jak obnovit smazané fotky a videa z telefonu (Android i iOS)

Jak obnovit smazané fotky z telefonu Android nebo iOS

Fotoaparát je dnes nedílnou součástí chytrého telefonu a do jisté míry nahradil běžné fotoaparáty. Fotíme na dovolené, v práci, doma …no zkrátka všude, někdo i každý den. A když zpětně děláte pořádek, může se stát, že nějakou fotku nedopatřením smažete; nebo vám ji odstraní dítě. Ale jak obnovit smazané fotky z telefonu Android nebo iOS? V obou případech existuje několik možností, které lze použít pro oba systémy. Fotografie lze obnovit přímo v mobilním telefonu, přes počítač, z karty i on-line úložiště.

Smazané fotky a videa najdete v koši galerie (Android i iOS)

Vůbec nejjednodušší to budou mít uživatelé, kteří mají v galerii vlastní koš. Ten slouží jako poslední záchrana a měl by být nativně u většiny novějších mobilů s OS Android i iOS. V galerii se obvykle nachází úplně dole pod názvem „Nedávno odstraněné“. Složku stačí rozkliknout a obnovit smazané fotky, videa, screenshoty apod., které si chcete nechat. V koši zůstávají většinou po dobu 30 dní, potom se automaticky smažou.

Obnovte smazané fotky z cloudu (Google, Microsoft, DropBox…)

Používáte-li k zálohování fotek a videí cloudové úložiště, typicky Google Fotky, Microsoft OneDrive nebo DropBox, můžete smazané fotky obnovit z jejich koše. Stačí jenom vybrat fotky, které chcete zachovat a kliknout na „Obnovit“. U nejrozšířenějšího úložiště, Google Fotky, se smazané fotky uchovávají po dobu 60 dní, u ostatních dvou je to 30 dní.

  • Google Fotky: Otevřete Google Fotky > klepněte na nabídku v levém horním rohu > přejděte do koše > vyberte smazané fotky, které chce obnovit a obnovte je
  • Microsot OneDrive: Otevřete aplikaci a přejděte do „Me“ > vyberte smazané fotky a videa, které chete obnovit a obnovte je
  • DropBox: Přihlaste si do DropBoxu (nelze přes aplikaci) > přejděte do souborů > následně do odstraněných souborů > vyberte fotky a videa, které chcete obnovit a obnovte je

Stejně funguje i další cloudová úložiště, záleží pouze na tom, jaké využíváte. Nejdostupnější jsou pro Android telefony zřejmě Google Fotky, které se snadno synchronizují i s počítačem. Největší free úložiště pak nabízí třeba Mega.

Google Photos
Google Photos
Microsoft OneDrive
Microsoft OneDrive
Dropbox: Secure Cloud Storage
Dropbox: Secure Cloud Storage

Jak obnovit smazané fotky z paměťové karty

Některé telefony už dnes neumožňují vložení paměťové karty a u jiných to vzhledem k velikosti úložiště ani není třeba. Přesto jsou využívány zejména u levnějších smartphonů, jejichž vnitřní kapacita není tak velká. V případě, kdy se podaří z telefonu smazat fotky, existuje naděje, že je obnovíte z paměťové karty. I když jsou totiž soubory smazané, měly by na microSD kartě zůstat, dokud nejsou přepsány novými daty.

Kartu je potřeba připojit ke stolnímu počítači/laptopu pomocí adaptéru (nebo zasunout přímo do čtečky) a spustit speciální software pro obnovu fotek. Bohužel neexistují žádné záruky úspěchu, pokud ale jednáte pohotově, velmi často se podaří fotografie, videa i další soubory zachránit. Nemáte-li v telefonu microSD kartu, fotografie tímto způsobem obnovit nepůjdou, protože Android už nepoužívá protokol USB Mass Storage.

Stejným způsobem obnovíte smazané fotky z fotoaparátu

Naprostá většina digitálních fotoaparátů využívá k ukládání fotek a videí paměťovou SD kartu. Ta ve foťáku funguje de facto stejně jako v mobilu, takže pokud omylem smažete fotku a „nedosadíte“ na prázdné místo po ní jinou, lze ji získat zpět. Fotografii z fotoaparátu nejsnáze obnovíte pomocí níže zmíněného programu. Paměťovou kartu foťáku stačí připojit k počítači a spustit proces. Vzhledem k tomu, že fotoaparáty obvykle fotí ve větším rozlišení (zejména zrcadlovky), zabírají soubor více místa, a k jejich obnovení bude zřejmě potřeba použít placenou verzi programu.

Program/software pro obnovu smazaných fotek z mobilu

Dobře hodnocený je program EaseUS Data Recovery Wizard, který je dostupný ZDARMA pro Windows i macOS. Kromě fotografií a videí umožňuje obnovit jakákoliv smazaná nebo ztracená data. Nejdříve je potřeba připojit paměťovou kartu k PC a poté spustit program. Ten načte všechna dostupná úložiště, z nichž můžete fotky a videa obnovit – tedy pevný disk a paměťovou kartu. Ve vašem případě vyberte kartu a klikněte na tlačítko „Skenovat“.

Následný scan ukáže všechny soubory, které zvládne aplikace obnovit. Ve verzi free to můžou být max. 2 GB, případně je třeba zakoupit jednorázově verzi Pro za cca 2 100 Kč (včetně DPH). Skenování zabere až 20 minut – podle množství a velikosti dat. Zobrazené fotografie a videa potom vyberete a obnovíte třeba do formátu jpg, uloží se do vlastní složky v počítači.

Cena není zrovna nízká, program ale umí obnovit téměř jakékoliv soubory z PC i přenosných zařízení. Alternativou jsou potom programy jako Undelete 360, DiskDrill nebo Recuva od CC Cleaner. Spoustu programů lze použít pro Windows i macOS, jiné jsou pro konkrétní operační systém. Zmíněný Undelete 360 a Recuva dokonce umí česky.

Jak obnovit smazané fotky a videa přímo v telefonu

Abyste nemuseli vyndávat SD kartu ani platit za program, stáhněte si z Google Play aplikaci DiskDigger („diskový těžař“). Tu během pár vteřin nainstalujete, otevřete a spustíte scan. Mně ukázala aplikace pro obnovu fotek a videí přes 8 000 smazaných souborů. Některé byly staré i přes rok, a ačkoliv už v telefonu dávno nebyly, DiskDigger je našel. Nemáte-li root, lze provést pouze „Basic photo scan“, který může najít fotky zmenšené.

Pro nalezení fotek v původním rozlišení doporučují tvůrci použít „Full scan“ dostupný pro rootnoté zařízení. Výsledky hledání můžete filtrovat podle formátu nebo velikosti obrázků, stačí scan spustit, kliknout na „nastavení“ (ozubené kolečko vpravo nahoře) a navolit parametry. Alternativou jsou potom aplikace Deleted Photo Recovery, DigDeep Image Recovery, Photo Recovery without Root atd.

DiskDigger photo recovery
DiskDigger photo recovery
Deleted Photo Recovery
Deleted Photo Recovery
DigDeep Image Recovery
DigDeep Image Recovery
Deleted Photo Recovery Without Root-Restore Images
Deleted Photo Recovery Without Root-Restore Images

Jak předcházet nechtěnému smazání fotek a videí

Nejlepší je samozřejmě o fotky ani videa nepřijít. Jenomže člověk se obvykle zajímá o možnost zálohy až poté, co ztratí – někdy i několikaroční – fotky, videa a další data. Úplně nejjednodušší je zapnout synchronizaci galerie s cloudovým úložištěm, nejlépe s Google Fotky. Ty nabízí neomezené úložiště pro fotky o velikosti 16 megapixelů, na větší pak 15 GB. Ve Flickru pak dostáváte dokonce 1 TB na ukládání fotek, díky aplikaci lze nahrávat rovnou z telefonu.

Flickr
Flickr

Jakým způsobem obnovujete fotky?

Zdroj: makeuseof, vlastní, androidauthority

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)