Menu

Jak najít ztracený nebo ukradený telefon (návod)?

main

Cena mobilních telefonů se dnes dokáže vyšplhat vysoko nad 10 tisíc a ztráta takového stroje určitě zamrzí. Může se jednat o krádež či naší nešikovnost, ale výsledkem je, že přístroj nesídlí v naší kapse a hrozí, že už jej nikdy nespatříme. V dnešním článku si ukážeme několik tipů, jak se proti tomu bránit a ztracený telefon lokalizovat.

Dá se ztracený telefon lokalizovat? Ano! Musíme jej ale připravit

Hlavní chybou spousty uživatelů je, že se po způsobu, jak najít ztrácený telefon, pátrají až po skutečné ztrátě přístroje. To už ovšem většinou bývá pozdě. Přístroj je totiž nutné připravit, dokud k němu máte přístup. Tento proces spočívá v několika krocích, je velmi snadný a dále již nemusíte nic řešit.

Jak to vlastně funguje?

Dnešní chytré telefony v sobě ukrývají mimo jiné GPS a dokážou svou mobilní polohu určovat rovněž díky Wi-Fi síti či GSM. Stejně tak jsou často připojeni k internetu nebo je v nich alespoň SIM karta, přes kterou lze posílat SMS. A právě tyto vlastnosti a um dnešních smartphonů zužitkujeme. Stačí do přístroje vpravit speciální aplikaci, která dokáže v případě ztráty rozesílat údaje o poloze telefonu a dokáže jej dokonce ovládat. Důležité je samozřejmě správné nastavení.

Dnešní chytré telefony dokážou nahlásit svou polohu a můžeme je tak znovu najít

Dnešní chytré telefony dokážou nahlásit svou polohu a můžeme je tak znovu najít

Pomůže i samotný Google, ovšem pouze omezeně

Mezi velké novinky patří služba Android Device Manager, která se potají vplížila do vašeho přístroje jako aktualizace a možná o ní ani nevíte. Google si nejspíše řekl, že ztracených telefonů je až příliš, a vybavil “sledovacím zařízením” každý přístroj s Androidem. Tato služba dokáže lokalizovat váš přístroj, rozeznít alarm či vymazat data (nutno aktivovat ve Správci zařízení). Navíc nemusíte nic instalovat, vše je připraveno přímo v systému. Zní to skvěle, že? Bohužel tato služba pracuje pouze omezeně:

  • nutné je připojení k internetu
  • neumí SMS příkazy
  • nedokáže rozpoznat změnu SIM karty
  • nedokáže ovládat mobilní přístroj (zapnout data, GPS, fotit…)
  • nepřežije tovární reset
Hlavní nabídka webové aplikace

Hlavní nabídka webové aplikace

V případě, že telefon ztratíte a máte aktivní datové přenosy či narazíte na nezkušeného zloděje, je poměrně velká šance, že přístroj zaměříte a možná se k němu také dostanete. Většinou to ovšem tak snadné není.

O tomto nástroji se skvěle rozepsal Karel Kilián ve svém článku Jak najít ztracený či ukradený telefon s pomocí Google [návod]

Cerberus – pán vašeho zabezpečení

O poznání lepší aplikace pro ochranu vašeho telefonu nese název Cerberus. Jediná nevýhoda oproti řešení od Googlu je ta, že se tento nástroj do telefonu dostane až po vaší instalaci a nastavení. Je tedy nutné zabudovat tento “alarm” do přístroje ještě před tím, než bude ztracen či odcizen.

Než se pustíme do krátkého návodu, jak aplikaci nastavit, připomeňme si výhody ochrany Cerberem:

  • přístroj je možné ovládat SMS příkazy (není tedy nutné internetové připojení)
  • rozpozná změnu SIM karty a pošle na předvolené kontakty její číslo
  • dokáže fotit a natáčet video
  • dokáže ovládat přístroj (zapnout data, poslat zprávu, vytočit číslo, restartovat telefon…)
  • přežije tovární restart (ROOT)
Jeden z nejlepších nástrojů pro ochranu vašeho telefonu

Jeden z nejlepších nástrojů pro ochranu vašeho telefonu

Jak aplikaci nastavit?

Začněme stažením a instalací z Google Play. Aplikace je ke stažení zdarma, ale předem upozorňujeme, že se jedná pouze o týdenní trial verzi. Po týdnu je potřeba zaplatit poplatek 3 eura (cca 80 Kč) pro aktivaci plné verze, která umožňuje nainstalovat až na 5 zařízení zároveň (seznam zařízení je možné dodatečně upravovat).

Cerberus proti krádeži
LSDroid
Verze2.4.1
Velikost1,1 MB
2.2+
Zdarma

Po spuštění aplikace jsme vybídnuti k vytvoření účtu, který je pro používání aplikace nezbytný.

Nejprve je nutné vytvořit účet, bez kterého se zkrátka neobejdeme

Nejprve je nutné vytvořit účet, bez kterého se zkrátka neobejdeme

Pokud se vytvoření a přihlášení zdaří, náš přístroj je již možné sledovat. Pojďme ještě aktivovat některé důležité volby.

Aplikaci je vhodné také správně nastavit

Aplikaci je vhodné také správně nastavit

Velice doporučujeme potvrdit administrátorská práva této aplikaci pro lepší funkci. To provedeme v sekci Administrátorská práva.

Díky zvýšenému oprávnění dokáže Cerberus ještě více

Díky zvýšenému oprávnění dokáže Cerberus ještě více

Jak nastavit kontrolu SIM karty?

Jak jsme již předesílali, Cerberus dokáže v případě výměny SIM karty odeslat na předvolené kontakty nové číslo SIM a my tak můžeme dále pachatele sledovat. Tuto možnost nastavíme v sekci Nastavení kontroly SIM karty.

Pokud někdo vymění SIM kartu, nic není s Cerberem ztraceno

Pokud někdo vymění SIM kartu, nic není s Cerberem ztraceno

Jak skrýt aplikaci v seznamu zařízení?

Velice výhodné je také skrýt aplikaci v samotném telefonu. Znalejší zloděj by totiž při pohledu na ikonku Cerbera mohl tušit, že je sledován, a rychle se přizpůsobit. Skrytí aplikace probíhá ve webovém rozhraní Cerbera, kam se stačí přihlásit, vybrat svůj přístroj a možnost Skrýt v seznamu aplikací.

Pokud Cerbera skryjeme, v menu aplikací se ani neobjeví

Pokud Cerbera skryjeme, v menu aplikací se ani neobjeví

V tomto okně můžeme aplikaci také znovu odmaskovat, ale lze to i z prostředí telefonu – stačí vytočit telefonní číslo, které je uvedeno v nastavení Změnit vytáčecí kód.

cerberus (9)

Vytáčecí kód se hodí pro zobrazení skryté aplikace

Jak zajistit, aby Cerberus přežil tovární restart (ROOT)?

Dostáváme se k velmi důležitému bodu, díky kterému se stává z Cerbera palice na zloděje. Pokud narazíte na běžného zlodějíčka, tak se možná ani nebude zabývat s továrním resetem a mazáním vašich pozůstatků. Pak ho se “standardním” Cerberem hravě dostihnete. Pokud se ovšem jedná o zkušenější svini, ihned po odcizení telefon vypne, vyndá SIM kartu a co nejdříve provede návrat do továrního nastavení. V tuto chvíli jste namydlení a telefon již zpátky v normálním případě nedostanete. Pokud ovšem máte ROOT, Cerberus vám předkládá nabídku, která se neodmítá – můžete jej začlenit mezi systémové aplikace, které přežijí tovární reset. Odstranit Cerbera je poté možné pouze manuálním odstraněním apk ze systémového oddílu či flashnutím jiné ROM. A přiznejme si, tolik zlodějů s takovými znalostmi není.

A jak tuto nadstandardní ochranu zajistit? Na oficiální stránce aplikace je ke stažení speciální archiv s aplikací, který je nutné flashnout přes Recovery. Již nyní jistě tušíte, že jsou k tomuto kroku potřebné určité znalosti, ale to holt k pokročilejším zásahům do systému patří. Návodů, jak do svého přístroje vpravit pokročilejší Recovery, jsou na internetu desítky.

Nahrát Cerbera skrze konzoli pro zotavení je velmi snadné, vyžaduje to však určité zkušenosti a znalosti

Nahrát Cerbera skrze konzoli pro zotavení je velmi snadné, vyžaduje to však určité zkušenosti a znalosti

Pokud se vše zdaří, Cerberus je nyní v telefonu skryt a maskován jako System Framework, čehož si většina uživatelů vůbec nevšímá. Tato aplikace přežije tovární reset a pokusí se obnovit vaše nastavení. Nejprve zapátrá do lokálního úložiště /system/etc, které by mohlo reset přežít. Pokud se zde data nenachází, použije údaje z databáze samotného Cerbera. Identifikace probíhá podle ID vašeho přístroje.

Cerberus přežil tovární restart a podle ID identifikoval náš přístroj

Cerberus přežil tovární restart a podle ID identifikoval náš přístroj

Pokud víte, že byl telefon odcizen, nesmíte se prozradit

V momentě, kdy pomocí výše zmíněných aplikací zjistíte, že je přístroj v pohybu, znamená to jediné – byl odcizen nějakou škodnou. V tomto případě platí jednoduché pravidlo – za žádnou cenu se nesmíte prozradit. Pokud totiž zloděj zjistí, že jej dokážete určitým způsobem monitorovat a znepříjemňovat mu požitek z lupu, provede opatření. Nejčastěji telefon rychle vypne, vyndá SIM kartu a nejspíše i provede tovární restart. Proto se ve vlastním zájmu vyvarujte upozorňujících SMS, že byl přístroj odcizen atp. V drtivé většině to totiž situaci zhorší.

Než se pustíte do jednání na vlastní pěst, informujte policii a poskytněte jim získaná data. Odlov pachatele by poté měl být o mnoho snazší.

V případě, že vám telefon někdo odcizí, nesnažte se s přístrojem komunikovat. Zbytečně byste se prozradili a pachatel přístroj vypnul

V případě, že vám telefon někdo odcizí, nesnažte se s přístrojem komunikovat. Zbytečně byste se prozradili a pachatel by přístroj vypnul

Závěr

Možná jste po přečtení nadpisu přemýšleli, jaká kouzla a magie dokážou udržet váš přístroj v kapse a v bezpečí. V tomto směru vás ovšem musíme zklamat – článek slouží spíše jako prevence a příprava telefonu na tyto nepříjemné situace, které ale mohou potkat úplně každého. Jestliže vašeho telefonního miláčka vybavíte potřebným softwarem, šance na nalezení se exponenciálně zvyšují a pokud využijete nadstandardních funkcí například aplikace Cerberus, vysledujete svůj přístroj dokonce i po továrním restartu. V tomto případě jsou tedy šance na nalezení přístroje poměrně velké. Samozřejmě se stále může stát, že přístroj leží někde ztracený, vybitý, či bez signálu. Pak jsme bezbranní.

Chráníte svůj přístroj také?

 

Komentáře

filini28

filini28

29.10.2013 6:15

Avast v plné verzi a může si dělat co chce,zlodějíček…….

xperia Z1

xperia Z1

29.10.2013 7:33

O tohle se stara “my xperia”, vyhleda, zablokuje atd. Jsem v klidu…

Peter

Peter

29.10.2013 7:45

factory reset a mate vymalovane

Game

29.10.2013 8:12

sem rád, že mám koupený cerberus aspoň malou naději mám že kdyžtak svůj telefon najdu, zatím jsem to nepotřeboval ťuk, ťuk, ťuk

Václav Hora

Václav Hora

29.10.2013 8:31

Stejně je obrovská nevýhoda těchto aplikací, že na zařízení musí být neustále zapnuté internetové připojení, jinak aplikace ztrácí svoji funkčnost.. Ale jak to mám udělat, když si internet, kvůli šetření baterie, zapínám pouze tehdy, když potřebuji vyhledat něco na webu, poslat zprávu přes Whatsapp atd. Takže v mých očích tyto aplikace ztrácí smysl.

Karelk

Karel Kiliánexternista 24

29.10.2013 8:40

Já mám aktivní jak výchozí vyhledání od Google, tak Android Lost a ještě Samsung Find My Mobile.

Mawerickk

Mawerickk

29.10.2013 7:42

Václav Hora: zatím jsem to moc nezkoumal, ale u appek, ktere podporují SMS příkazy, by nejspíš měl být příkaz právě pro zapnutí mobilního internetu/WiFi/GPS ni? :))

AS

AS

29.10.2013 7:45

Václav Hora asi si to nepochopil. Ovláda sa to cez SMS a npr. Avast anti thieft (ktorý používam ja) má smsku s ktorou sa zapne internet. Takže no problem

AS

AS

29.10.2013 7:47

V článku mi chýba bod ktorý som najviac potreboval = a to AKO HO ZÍSKAŤ SPÄŤ. Preskočili ste najdôležitejší bod. Takže predstavme si, že som podľa neho postupoval a už viem všetko = viem kde býva, viem kde chodí každý deň do obchodu, viem ako vyzerá… ALE ČO POTOM? To mám k nemu prísť a povedať “Hej čávo, ukradol si mi telefón (alebo si od niekoho kúpil ukradnutý)”? alebo prísť a vziať si ho?

greepm

greepm

29.10.2013 7:53

ukradni si ho zpet. Jetli si tam i on nainstaloval nakou appku proti odcizeni, budete si ho krast tam a zpatky:-D

tlamik

tlamik

29.10.2013 9:02

http://www.blog.mzelenka.cz/
Já mám Cerberus a zas tak hotový z něj nejsem. Běžně se stává, že mám telefon připojený na wifi doma nebo v práci a zrovna něco stahuju a z webu mi píše, problém s připojením vašeho zařízení. Není to prostě stoprocentní a někdy se prostě nepřipojí, i když telefon je online. Taky si představte, že né každý má simku s internetem a pak jaksi zapnutí internetu přes sms, pokud dotyčný net nemá, nemá smysl a nic se nestane. Čili pak budete čekat, jestli se někde připojí na wifinu. Taky po factory resetu jsem musel nastavit všechny svoje údaje znovu, apka sice přežila, ale nastavení ne a z webu se NEDALO připojit, čili mám to koupené, ale moc vklidu nejsem.

Ambriel

29.10.2013 10:02

AS: no já bych třeba s informacemi zašel na policii. Předal bych získané informace (pozice zloděje, foto, čísla na která volal nebo psal atd.) a jelikož se jedná o trestný čin nikdo to pod koberec nezamete.

TekuSP

TekuSP

29.10.2013 10:35

Starý dobrý Android Lost a jako pojistku Avast s rootem.

HrobarM

HrobarM

29.10.2013 9:50

Článek je sice hezký, ale opravdu tu chybí ta podstatná část – a to jak od pachatele telefon dostat. Přece jen žijeme ve státu, kde mají zloději víc práv než poškození…
Na pomoc policie bych moc nespoléhal a rozbít pachateli hubu asi taky nebude moc dobrý nápad.

AS

AS

29.10.2013 9:52

Ambriel: a dopadne to presne takto http://www.blog.mzelenka.cz/ ? Už bolo viac takých prípadov, kedy mal poškodený všetky dôkazy a polícia na to srala.

Saban

Saban

29.10.2013 10:17

AS: teleskop do ruky a jebat, jebat dokud to dejchá ;)

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 26

29.10.2013 11:48

AS
Obrátit se na policii, což je v článku zmíněno. Každému je jasné, že to může být obtížnější, než se na první pohled zdá, ale vězte, že policie bude nápomocná, pokud bude mít vaše informace.

Tomáš

Tomáš

29.10.2013 12:26

Já měl na Galaxy S2 avast i android lost. A upřímně bylo mi to k hovnu, max jsem si nechat poslat na notas fotografii z přední kamery a viděl lustr takže jsem věděl že ho nemá cenu venku hledat. pak se vypl telefon a doted je vyplej. ( 2 roky? )

Stanley

Stanley

29.10.2013 13:10

Z vlastní zkušenosti: nefunguje. Zloděj(pokud má alespoň trochu v hlavě) mobil okamžitě vypne, uvede do továrního nastavení a případně přeflashne. Tyto aplikace fungují jen v mizivém procentu případů neprofesionálních zlodějů bez mozku.

Tomáš Vobořil

Tomáš Vobořil

29.10.2013 15:34

Myslím si, že tato aplikace má využití v případě, že telefon jednoduše někde zapomenete. Pokud někdo cíleně krade telefony, tak určitě ví, jak se před těmito aplikacemi chránit.

jablickar

jablickar

29.10.2013 18:08

Nejzbytcnejsi clanek, co jsem v zivote videl. Nedokazu si vubec predstavit, ze by nekdo ukradl mobil s androidem. Ten zlodejicek by musel byt nejspis masochista nebo dement.

Jirka

Jirka

29.10.2013 18:57

Jako policista se musím ohradit proti podobným příspěvkům, že policie “na to s…”. Není rozdíl v tom, zda se jedná o přestupek či trestný čin. Případu se věnuje stejná důležitost. Já vím, fotbalu a policejní práci v ČR rozumí každý. Sám jsem vypátral několik telefonů, sám mám z toho radost, protože se dokážu vžít do situace poškozeného. Ne vždy je však úspěch zaručen. Proto bych Vám doporučil zdržovat se podobných komentářů. Nejdřív policejní práci zkusit a potom nadávat a ne naopak.

shodan

shodan

29.10.2013 18:59

Vsechny tyhle udelatka jsou na dve veci… kdyz najdu telefon (ukradnu) tak ho okamzite zformatuju a dam do tovarniho nastaveni.. samozrejme pro zkuseneho zlodejicka – flash rom… ale vzhledem k tisicum navodum na youtube atd.. je proste po telefonu a to zvladne i zacinajici zlodejicek

Pluto

29.10.2013 22:34

jablickar: My víme, že si to neumíš představit. Už dost podivu na tom, že umíš psát a dýchat zároveň…

Pluto

29.10.2013 22:39

Redaktor : Ještě musím pochválit dobře umístěný “šrapnel” (Pokud se jedná o zkušenější svini…) +1

Petr

Petr

30.10.2013 8:56

Pluto, ty jsi uplne stejny b*b jako jablickar, ze na nej reagujes. Kdyby ti to trochu myslelo, tak ho budes ignorovat a jeho to casem prestane bavit.

dalid

dalid

30.10.2013 9:10

2:Stanley – jasne že ti to je naprd, pokiaš nemáš nastevený zámok obrazovky a máš stále povolené USB ladenie..
Mám nastavený zámok, takže ak sa mi do telefónu chce niekdto dostať, mám jeho snímku (ok v horšom prípade iba ten luster..) a keďže mám USB ladenie zakázané, tak cez PC sa väčšina bežných zlodejov do systému telefónu nedostane… Maximálne si pozrie fotky čo sú tam…
Ano, je otravne zakaždým meniť režim pripojenia keď chcem kopírovať súbory, ale o jeden telefon som už prišiel a tých pár klinkutí navyše mi stojí za ten pocit istoty, že aspoň foto čuráka budem mať.
Druhá vec je prístup policajtov v CZ a SK… S tým ale už nikto nič nespravíme… :(

tlamik

tlamik

30.10.2013 11:52

Já teda nevím co máš za mobil, ale co takhle vyndat baterku, dát z5 a najet do download modu a přeflashovat, případně udělat tovární nastavení ?

chobotnatec

chobotnatec

30.10.2013 13:49

Zdravím.
S Cepberusem jsem spokojen.
Za ztracení nebo ukradení telefonu co si budem vykládat může vesměs každý sám.
K práci policii, dceři někdo ukradl mobil tak jsem zašel na pčr z dokladem o koupi a imeiem telefonu a telefon za 14 dní pro mě připraven na stole.
Podle imei se dá telefon zablokovat, takže snad pomůže jenom výměna zakl. desky, což je fin, náročný.
Takže profíci.

Pluto

30.10.2013 16:00

Petr: Zatím mě to taky baví… ;-)

Jakub

Jakub

4.11.2013 23:11

Ahoj,
vím, že ten kdo se tím zabývá, tak si s takovými aplikacemi nejspíše poradí…na druhou stranu je spousta lidí, kteří vám vezmou mobil jen tak ze srandy, nebo že k tomu měli příležitost a také spousta těch, co to kradou cíleně, ale moc o tom nevědí…takže už jen kvůli těmto lidem to za nainstalování podle mého názoru stojí.

Několikrát tu bylo: “uvede ho hned do továrního nastavení a je to v háji” … ještě jsem to nezkoušel, ale četli jste nad komentářema: “Jak zajistit, aby Cerberus přežil tovární restart?”…myslím že tohle by tomu mělo zabránit… :P

A k tomu píšu svůj dotaz…chci si tohle nastavit…je tento návod ten správný? https://www.svetandroida.cz/jak-nainstalovat-recovery-na-rootnuty-telefon-201307 nebo máte/víte o nějakém jiném? Nějak bych rád přesně věděl co dělám.

lola

lola

23.12.2013 6:27

Pokud chci sms příkazy tak na jaké číslo se to odesílá ? Zkusila jsem příkaz jen na zkoušku a poslala na své číslo a jediný co, tak ta sms dorazila,ale nic se nestalo.. prosím o radu

Michael Zelenka

Michael Zelenka

8.1.2014 14:29

Nakonec mi můj příběh dopadl dobře. Své si o tom můžete přečíst na mém blogu na http://www.blog.mzelenka.cz

Marek Dušek

Marek Dušek

18.5.2015 16:42

A co když nemám android a ztratí se mi.

josef

josef

29.7.2015 21:04

zdarec prosimvas naistaloval sem si to nastavil skriti v a nastavil kod ale kdyz ho vytocim tak nic ? nevite co stim?

RSS (komentáře k článku)