Menu

Jak chráníte obrazovku svého telefonu? (Hlasovačka)

Jedním z nejcitlivějších míst chytrých telefonů je obrazovka. Prvním důvodem je skutečnost, že její vrchní vrstva bývá vyrobena ze skla, druhým pak fakt, že zabírá téměř polovinu povrchu celého zařízení a je tak při kontaktu s vnějším světem poměrně „na ráně“. Jak chráníte obrazovku svého telefonu? Na to se budeme ptát v rámci tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku

Obrazovka v ohrožení

Obrazovky chytrých telefonů trpí při kontaktu s okolním světem. Prvním problémem bývá poškrábání, ke kterému snadno dojde v případě, že nosíte zařízení spolu s dalšími předměty (typicky s klíči). Poškrábaný displej nejen nevypadá pěkně, ale často také způsobuje horší čitelnost obrazu. Podstatně horší pak je rozbití obrazovky, způsobené nejčastěji pádem na tvrdou podložku. Většina takových případů končí výměnou celé obrazovky. Přeci jen sklo má své typické vlastnosti, a i když se výrobci skel chlubí stále větší odolností, fyzikální hranice pokořit prostě nejde. Na ta nejodolnější skla navíc narazíte jen v modelech nejvyšší cenové kategorie.

Ke špičce v odolných sklech patří Corning Gorilla Glass

Ke špičce v odolných sklech patří Corning Gorilla Glass

Asi nejzásadnější radou, jak udržet obrazovku v dobré kondici, je být opatrný. Jenže jak se říká „čert nikdy nespí“ – stačí chvilka nepozornosti a telefon přistane pod tím nejnevhodnějším úhlem na zemi. Proto je vhodné myslet na prevenci a displej svého telefonu nějakým způsobem chránit. Používat telefon bez jakékoli ochrany je jako jezdit autem bez airbagů – tisíckrát se vám nic nestane, ale stačí jedna nečekaná okolnost a následky mohou být fatální. Existuje hned několik způsobů, jak chránit obrazovku – každý má své pro i proti.

Ochrana obrazovky

Pohled na rozbitou obrazovku chytrého telefonu bývá svým způsobem vždy smutný. Znamená buď „konečnou“ pro dané zařízení, nebo návštěvu servisu a poměrně nákladnou opravu. Základním způsobem ochrany obrazovky je přidání další vrstvy, a to buď v podobě fólie, nebo (tvrzeného) skla. V čem jsou tato řešení poměrně spolehlivá, je ochrana před poškrábáním. V případě pádu na tvrdou podložku už situace tak jednoznačná není – telefony totiž často padají na hranu či roh, odkud se síla nárazu šíří jinou cestou než přes ochrannou vrstvu. Pád na roh je absorbován jen relativně malou plochou a následně “rozveden” do okolních částí, včetně obrazovky. Je pravděpodobné, že v takové situaci dojde k roztříštění skla bez ohledu na ochranu.

Pohled na rozbitý displej bývá smutný. Jak chráníte obrazovku vy?

Pohled na rozbitý displej bývá smutný. Jak chráníte obrazovku vy?

Zejména fólie na displej lze tedy považovat spíše za ochranu před poškrábáním a podobným „běžným opotřebením“. Jsou také levnější než sklo. V případě tvrzeného skla lze uznat, že v určitých situacích, jako je pád zařízení naplocho obrazovkou dolů, může mít tento prvek ochranné účinky. Nesporné výhody těchto řešení jsou dvě: relativně nízká cena a skutečnost, že ani fólie, ani sklo nijak markantně neovlivňuje vzhled zařízení. Přidání ochranného skla na obrazovku nezmění váš uživatelský zážitek ani dojem. Ovládání telefonu je stále příjemné, obrazovka je chráněna před poškrábáním a skleněná vrstva dokáže za určitých okolností absorbovat poškození způsobené nárazem při pádu telefonu.

Tvrzené neboli temperované sklo ochrání obrazovku

Tvrzené neboli temperované sklo ochrání obrazovku

V každém případě však doporučujeme kupovat tyto ochranné prvky přesně pro váš model telefonu, aby odpovídaly tvaru zařízení spolu s otvory pro tlačítka a reproduktor. V opačném případě se může stát, že například zalepíte reproduktor tak, že nepůjde slyšet.

Komplexnější způsoby ochrany

Pochopitelně i další části telefonu jsou vystaveny vnějším vlivům, včetně rizika jejich poškození. V tomto díle Víkendové hlasovačky a diskuze se však věnujeme pouze ochraně obrazovky, takže se nebudeme zabývat běžnými pouzdry (byť i ta mohou ve spojení s fólií či tvrzeným sklem přispět k lepšímu výsledku v případě pádu).

Jako univerzální řešení se jeví takzvaná “flipová pouzdra“, tedy jakési “knížky”, do kterých je telefon připevněn svou zadní stranou. Přední strana se odklápí (buď do strany, nebo vzhůru) a v případě, že telefon nepoužíváte, poměrně spolehlivě chrání jeho obrazovku. Tento typ tedy chrání zařízení doslova ze všech stran. Záporem je však složitější manipulace, kdy uživatel musí pouzdro neustále otevírat a zavírat.

Ochranná flipová pouzdra

Ochranná flipová pouzdra

Proto někteří výrobci nabízejí flipová pouzdra „s okénkem“, přes které je vidět například čas, případně lze přijímat a odmítat hovory. Některá pouzdra jsou dokonce s telefonem v interakci, takže se uživatelské prostředí v zavřeném stavu přizpůsobí výřezu. Provedení bývá různé: od plastů, přes koženku až po kůži, od čehož se samozřejmě odvíjí cena.

Chytrá pozdra

Chytrá pouzdra

Dalším možným řešením jsou pouzdra, do kterých se telefon zasouvá. Zařízení je tak sice poměrně spolehlivě chráněno, výrazně však stoupá obtížnost manipulace s ním. Navíc zejména při vyndávání poměrně citelně stoupá riziko pádu na zem.

Jak chráníte obrazovku svého telefonu?

Dostáváme se k anketní otázce tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze. Tentokrát se tedy ptáme: jak chráníte obrazovku svého telefonu? Zajímá nás skutečně jen vámi zvolený způsob ochrany obrazovky, nikoli těla telefonu.

V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o výhodách a nevýhodách vámi zvoleného řešení. Budeme rádi, když se zmíníte i o vlastních zkušenostech, kdy vám ochrana třeba zachránila displej před rozbitím.

Výsledky ankety (25. 4. 2018 v 10:30)

Výsledky ankety (25. 4. 2018 v 10:30)

Výsledky ankety (25. 4. 2018 v 10:30)

Hlasovačka z minulého týdne

Minulý týden jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, zda už máte Android 8 Oreo. Shodou okolností jsme během týdne vydali aktualitu, podle které má Android Oreo jen 4,6 % aktivních telefonů. O to více nás potom překvapily výsledky naší ankety.

Už máte Android 8 Oreo?

Už máte Android 8 Oreo?

Z 305 hlasujících totiž více než polovina má na telefonu Android 8 Oreo. Konkrétně 42 % respondentů ho dostalo v podobě aktualizace, dalších 11 % mělo tuto verzi nainstalovanou po rozbalení nového telefonu. 18 % hlasujících na aktualizaci čeká, dalších 10 % neví, zda update pro svůj mobil dostanou. Jen 14 % dotázaných uvedlo, že Oreo nemají a patrně ho ani nedostanou. Zejména v kontextu s oficiálními čísly jde o překvapivý výsledek.

 

Komentáře

Warwolf1

warwolf1 -4

21.4.2018 8:09

Poistením 😁😁

Mikihans

mikihans 84

21.4.2018 8:11

Vzhledem k tomu, že mi asi dva týdny po koupi mobil tak blbě spadl, že mi sklo v rohu prasklo (jedna sotva viditelná, na nic nemající vliv prasklina), tak jsem objednal nový předek telefonu včetně LCD a skla (žádné lepení, jen přecvaknout). Čekám až se to rozleze víc (zatím po půl roce nic) nebo až to bude hodně poškrábaný, pak to vyměním. Ale lepit na to sklo stejně neplánuju.

Gryzly

Gryzly 1

21.4.2018 8:12

Tvrzené sklo není drahá varianta. Za 120kc jsem koupil dve skla a gumovy obal z ebay z Madridu a ted mi prvni sklo prasklo po 16ti měsících

Pavel.K

Pavel.K 37

21.4.2018 8:13

Nepoužívám nic, OnePlus5, ale chytré kryty u Honoru nebo Huawei vůbec nejsou špatné řešení.

Cardi

cardi -375

21.4.2018 8:44

Gryzly: chtel bych te videt jak sklo nalepis na S7 :) nemozne

Dexter89

dexter89 -3

21.4.2018 9:05

Používam úplne inú ochranu, ja viem, veľa ľudí na to nadáva, veľa ľudí sa sťažuje, aj ja som sa sťažoval, na lacnejšom mobile… mám Wowfixit, tekuté sklo, mám ho nanesené na S8 a ani jeden škriabanec, je to určite aj spojené s Gorrila Glass, preto tá spokojnosť… wowfixit som mal aj na Huawei P10 Lite a tam mi napríklad nedržal a poškriabal sa mi celý displej… čiže záleží aj na aký typ skla to použijete

Douby

Jiří Doubravský 4

21.4.2018 9:39

Jen výhrada k poznámce v článku že gorilla glass se instalují jen do dražších telefonů, není to pravda a stačí jen dobře vybírat, jeden z nejpopulárnějších telefonů nižší střední třídy xiaomi mi a1 je vybaven Gorilla Glass 3, a to je telefon za pár šupů … podobně třeba Doogee Mix je vybaven Gorilla Glass 5, to jsou všechno telefony pod hranicí 5tis. Takže opravdu jen stačí vybrat telefon s touto tvrzenou vrstvou a všechny nalepovací ochrany můžete hodit za hlavu. Je pravda že oba výrobci dodávatejí i tyto telefony s předlepeným tvrzeným sklem ale pokaždé ho z telefonu strhnu, je to zbytečné… ještě se mi nestalo že bych display s gorillou nějak výrazněji poškodil, nanejvíš se při nešťastném pádu uštípne kousek v rohu.

GS58

LG58 -4

21.4.2018 10:00

Na S6 a teď i na S8 mam Gorilla, folii a flip.
Radši prevence než opravy.

Vitcenek

vitcenek13 1

21.4.2018 10:05

Mě včera spadla z výšky železná bočnice od počítače na telefon, prošla skrz obal, tvrzené sklo a display, ještě že jsem měl po ruce hned další obrazovku s LCD na výměnu a tak jsem v pohodě a funguju dál😀

Karle

karle40 49

21.4.2018 10:34

Číňan z předprodeje za 3600 Kč má Gorilla Glass 4 a nosím ho v nalepovacím flipovém pouzdře.

Pepik31

Josef Kubín 8

21.4.2018 11:04

Používám tvrzené sklo a gumový obal s plastovým rámečkem. Užívání naprosto komfortní, pár milimetrů navíc mne nezabije a telefon je stále jak nový. Po cca 18 měsících původní tvrzené sklo a obal jsem měnil z estetických důvodů. Při případném prodeji bude telefon jak nový.

MouchaPytlik

MouchaPytlik 1

21.4.2018 12:01

LG G6, i MiPad 3 tvrzené sklo, k nezaplacení :-) Dvě z eBay za 40,-, a už mi naprosto perfektně několikrát zachránily displej při pádu z výšky na dlažbu (předtím u Redmi Note 3). K tomu průhledný gumový obal.

MouchaPytlik

MouchaPytlik 1

21.4.2018 12:01

LG G6, i MiPad 3 tvrzené sklo, k nezaplacení :-) Dvě z eBay za 40,-, a už mi naprosto perfektně několikrát zachránily displej při pádu z výšky na dlažbu (předtím u Redmi Note 3). K tomu průhledný gumový obal.

Gryzly

Gryzly 1

21.4.2018 12:30

cardi: jo na S7 jsem menil fely display a je to ojeb

Nosac

8

21.4.2018 12:30

Tvrzené sklo + silikonový obal na záda a boky telefonu. A taky předvídam kam tlf. dávám.

Kulichoid

kulichoid 152

21.4.2018 13:32

Nepoužívám žádnou ochranu. Za 20 let používání mobilů mi nikdy žádný nespadnul. Nejsem nemehlo. :-)
Jinak k předchozí anketě: Pokud má půlka lidí zde Oreo, pak Svetandroida čtou spíše bohatší uživatelé. Taky zajímavé. :-)

Wedro

Wedro -10

21.4.2018 14:04

Na mojom LG V20 mam iba foliu ktora bola na telefone od rozbalenia. Je tam uz 9 mesiacov a zatial v pohode. Je sice viditelne doskrabana ale zatial na moje pocudovanie drzi naozaj dobre. A telefon mam v lacnom gumovom priesvitnom puzdre ..uz druhe za tych 10 mesiacov. Ale skor preferujem telefon bez puzdra pretoze je skoda pekny telefon zahalovat :) peace

Radeg

radeg 42

21.4.2018 14:16

@kulichoid:
Co má co společného verze Androidu s ekonomickou situaci čtenářů?

GS58

LG58 -4

21.4.2018 14:34

Nové telefony a vyšší třída – podle mne má kulichoid pravdu.

Lubik

Lobotom Lokoson -7

21.4.2018 14:48

Galaxy S8 – nepoužívám ani sklo ani žádný obal. Telefon se mii líbí tak jak je.

TonyKuba

TonyKuba 22

21.4.2018 15:21

S7+
Žádné sklo, žádné folie.Zadní stranu chrání Spigen. Po roce a půl vypadá telefon stále jako nový.
S5, kterou jsem měl předtím měla sklo Gorila a nic více a nikdy žádný problém. První lepší telefon jsem měl S3 se sklem Gorila a když jsem ho prodával kupující nechtěl věřit, že telefon má za sebou 5 let provozu..
Takže vše záleží jak se s telefonem zachází.

BladeCZE

BladeCZE 11

21.4.2018 15:50

Tvrzené sklo a silikonový (TPU) kryt na ochranu tvrzeného skla :-D

V6ak

v6ak 28

21.4.2018 18:24

Tvrzené sklo by bylo fajn na rovném displeji. Na zahnutém se skoro nedá to trefit tak přesně, aby to nepopraskalo. Zkoušel jsem s mírně zaoblenými okraji rovné sklo, ale dopadlo to celkem neslavně: https://forums.crackberry.com/blackberry-keyone-f445/tempered-glass-keyone-screen-rounded-too-much-1141150/

Běžně tedy používám spíše fólii, která na zaobleném displeji obvykle drží lépe. Bohužel, mnohé fólie jsou měkké a prst hůře klouže. Tady byl dobrý PhoneNatic (relativně tvrdá fólie a dobře klouže), ale na KEYone jsem neuspěl – odlepila se.

Wowfixit – zní to zajímavě, ale po recenzích na https://www.amazon.com/WOW-FIX-Device-Cellphones-NanoTechnology/dp/B01GV0VJWU do toho až tolik chuť nemám.

Kulichoid

kulichoid 152

21.4.2018 19:13

Radeg: Tak na levných telefonech osmičky Androidu nenajdeme. Dokonce někde ne ani sedmičky. I když jsou nové.

Mahtiel

Mahtiel 58

21.4.2018 19:39

Původně jsem na Redmi Note 4(X) měla flipové pouzdro od Nillkinu, bohužel mi ho oklovali papoušci, tak jsem ho vyměnila za gumové pouzdro, které displej nijak nechrání… Sklo kvůli zaobleným hranám riskovat nechci, možná si pořídím jen fólii. Naštěstí k mobilu se chovám pěkně, takže zatím je bez jediného škrábance. :)

Mahtiel

Mahtiel 58

21.4.2018 19:45

kulichoid ohledně Orea, spousta lidí psala v diskuzi, že má Oreo na základě Custom ROM, ale pouze 5% hlasovalo pro “jinou odpověď”. Asi tedy někteří špatně hlasovali v anketě…

V6ak

v6ak 28

21.4.2018 23:25

„Spousta“ může být klidně těch 5 %. Z 305 hlasujících to bylo asi 15 lidí ± 1 člověk (počítám-li se standardním zaokrouhlením na celá procenta). Pokud nebylo moc jiných důvodů, proč zvolit tuto odpověď, a pokud ti, co zvolili tuto odpověď, to hodně komentovali (což je vzhledem k charakteru odpovědi klidně možné), mohli opticky udělat tu „spoustu“ komentářů (nepočítal jsem je).

Shihte

shihte 1

21.4.2018 23:30

nillkin flip obal a sklo zakazdym

Rejca

rejca 0

22.4.2018 5:05

Na Nokii 5 zadní černý nikkin + v ceně fólie, obojí za 169 Kč… Fólie jde přesně přes viditelný displej… A Oreo 8.1 už mám…

Mr.Mic

Michal Martínek 0

22.4.2018 8:54

Na co chránit už tak dost kvalitní sklo, které je vyráběné s ohledem na výdrž? Já teda nevím, ale mě mobil spadnul snad jednou v životě, kdysi ze začátku, když jsem ještě na placku nebyl zvyklej.
Jinak nejsem tak nešikovnej, aby mi mobil za cca 20000 jen tak padal z ruky :-D …
Kryty, skla, atd. jsou všechno hnus, kterej zprzní design každýho mobilu. Veškerá tahle “navíc” ochrana je dobrá akorát tak pro nešiky s plastovým šmejdem za pár kaček…
Na co by výrobci používali nejlepší materiály a vyhrávali si s designem, kdyby všichni hned každej mobil strčili do čínskýho plastovýho hnusu a udělali z toho nevzhlednou cihlu?
Nechápu. Že by národní zvyk?…

Brizak

Bříza 5

22.4.2018 9:06

Nijak, tyhle hrúzy se mi z duše hnusí.

Marastudna

Marek Studnička 0

22.4.2018 9:43

Používám flipové pouzdro-knížku a spokojenost.

Eleska12

Eleska12 2

22.4.2018 9:57

používám flipové pouzdro a tvrzené sklo. Při prvnim pádu sklo prasklo a sjelo od 5 cm z mobilu načež jsem zakoupila nové úplně stejné sklo, ale po nalepení jsou zde viditelné tečky pravidelne usporadane v mřížce takze už fakt nevím. (Xiaomi Redmi Note 4, sklo zakoupeno v xiaomistore v Brně)

Tealc

Tealc 0

22.4.2018 11:01

Na Honor 9 gelové průhledné pouzdro ze zlatým okrajem (je sexi) a tvrzené 5D sklo ze zahnutým okrajem co perfektně sedí. Vše za cca.150 Kč z AliExpress i z poštovným. U nás ceny +500% :-(

Link na sklo: 1url.cz/xt83V

Luki

luki 5

22.4.2018 11:48

“Plastová vanička” Spigen (překrývá rohy a mírně vystupuje nad displej) za 300 a tvrzené sklo za 150. Pouzdra typu knížka bych nesnesl.

Tjjxd

tjjxd -2

22.4.2018 16:20

Chráním flipovým obalem a tvrzeným sklem

QAYXSW

Jiří Dvorský 0

22.4.2018 16:29

Nijak, čínský telefon, který prý nemá žádné odolné sklo a po půl roce používání a tahání v kapse s klíči a šroubováky je displej bez škrábanců. Takže tam bude sklo Dragontrail, ale nemá to tak věhlasné jméno jak Corning, tak to neuvádí…

Chuligan

4

22.4.2018 18:35

Nechovám se k něčemu, co stojí půl vejplaty jako hovado. Takže jsem nikdy nic nepoužíval. Ani obal nebo pouzdro.Jen zadní kapsa kalhot, v které nic jiného není. A přesto moje telefony po dvou letech vždy vypadaly velice slušně, bez škrábanců atd.

Nerpa

Nerpa -1

22.4.2018 19:26

Nikdy jsem žádný telefon nerozbil ani neztratil (od roku 1996). Displej bez folie vždy jako nový. Nedávám ho jak hovado do kapsy nebo jinam se svazkem klíčů a podobně. Ke všem svým věcem se chovám slušně, nejsem přece dobytek a věcí si vážím, protože znám jejich cenu. Telefon pak někomu v rodině daruji a je jako nový.

Bkf1

Ondřej Vavroušek 3

23.4.2018 15:50

Já bych rád chránil tvrzeným sklem (s celoplošnou silikonovou adhezí), ale na S7 se prostě nevyrábí (jen na S7 Edge a to ještě vyrábí snad jen jediný výrobce) :-(

V6ak

v6ak 28

24.4.2018 8:06

@Ondřej Vavroušek: Moc často nevidím, že by se výrobce chlubil, jak to lepí. Co jsem viděl skla od PhoneNatic, lepí se po celém povrchu, trvali ale na tom, že jde o kohezi, ne adhezi, každopádně to není úplně klasické lepidlo. Jestli je to silikon, nevím, to jsem se neptal. Ale jsou docela komunikativní, můžete se zeptat. Na rovném displeji to vypadalo dobře (co si vzpomínám), na zahnutém moc ne. Ale S7 má AFAIK rovný displej, takže by to mohlo být, co hledáte. Sklo pro něj mají.

Na oplátku se vás zeptám, který výrobce vyrábí to sklo pro S7 Edge. Ne že bych měl zrovna tento telefon, mám jiný telefon se zaobleným (byť mírně) displejem (BlackBerry KEYone), a sehnat na něj dobré sklo je problém. Pokud kryje i okraje, zatím všechny lepily jen po krajích, takže na první pohled někdy nebylo vidět to zvlnění, ale pak je typicky otázka dnů prach pod sklem a otázka týdnů (max. měsíců) prasknutí krycího skla třeba i v kapse.

Uni

uni -228

24.4.2018 9:12

Nerpa: Rozhodně nemusíš být hovado, aby jsi rozbil telefon, resp. displej. Pád na kole-vypadnutí z kapsy, prudké brzdění autobusu-naražení na zábradlí s mobilem v kapse, půjčíš to děcku….. Fólie by pravda asi nikdy nepomohla, je to spíše marketing.

Tidkiuni

tidkiuni 4

24.4.2018 10:28

Každý telefon vždy chráním tvrzeným sklem z číny za pár korun (vždy drží dlouho a chrání dobře) + obal, buď SPIGEN, nebo SAMSUNG.

Teď na s8ce mám tvrzené sklo a silikonový limetkový kryt.

Vml

Vláďa Mlázovský 3

24.4.2018 12:50

Dříve jsem měl knížku na M8, Dot view. Kryt se mi líbil, ale bylo to celkem nepraktické, ač ochrana perfektní. Už 2 roky mám gumový Spiegel obal na záda a tvrzené sklo přes display (HTC 10).

Sklo už mi zachránilo display 2x (mám teď třetí krycí sklo). Stačí chvilka nepozornosti nebo špatné kapsy, a telefon se válí na zemi. Hrajeme v partě Ingress, a rizikových situaci je tak násobně víc, než u běžného uživatele.

Když nehraju, telefon z pouzdra vydávám, protože se mi jednoduše líbí.

Někdo je opatrný a velmi slušný a telefon může používat jako nový i přes 3 roky, někdo raději pořídí nějaké krytí. Já jsem druhý případ.

Martin Cerveny

24.4.2018 18:12

Nejvíc se mi osvědčíla fólie Screen Shield, kterou v ofi prodejnách Samsungu (asi i jinde) vyříznou a nalepí na jakýkoli telefón. Má doživotní záruku, drobné škábance se na ní po čase ztrácejí a nenarušuju vzhled ani tvar telefonu. Navíc se dá dát i na zadní část. Minulý telefón (Samsung A3 2016) mi s ní párkrát upadl potažmo už i ten současný (A3 2017) a displej to přežil bez ztráty kytičky. Kolega z práce má stejný telefon (A3 2017), neměl ho ničím chráněný a stačil jeden pád a bylo vymalováno. Takže si říkám, že se to vyplatilo. Ale záleží jak telefon spadne. To pak ale řeší spíše pojistka. Ta bude každopádně tou nejlepší možnou ochranou.

RSS (komentáře k článku)