Jabra Elite 65t recenze: skutečně bez drátů a s vynikajícím zvukem
- Recenze
- Vašek Švec
- 4.8.2019
- 2
Sluchátka bez jakýchkoli drátů prožívají v poslední době svůj boom a do své nabídky je již zařadila celá řada výrobců sluchátek. Mezi ty patří i společnost Jabra, která je známá především svými headsety a handsfree, ale na svém kontě má i řadu kvalitních sluchátek pro poslech hudby. Mezi ty by se měly řadit i dnes testovaná „opravdu bezdrátová“ sluchátka Jabra Elite 65t.
Obsah recenze Jabra Elite 65t
Obsah balení
Že sluchátka Jabra Elite 65t míří mezi nejlepší mezi sluchátky s bluetooth konektivitou se nám výrobce snaží říct již samotným balením. Po vytažení nadstandardně působící kazety, ve které se sluchátka prodávají nás přivítal nápis „welcome to superior sound“. Uvnitř balení se pak nalézá vše potřebné a sice samotná sluchátka, nabíjecí pouzdro, dva páry silikonových špuntů, USB kabel a základní manuály.
Design a konstrukce sluchátek Jabra Elite 65t
Díky svému vzhledu na nás Jabra Elite 65t na první pohled působí jako zmenšenina bluetooth handsfree do jednoho ucha. Může za to zejména kruhový tvar sluchátka přecházející do stopky směřující k ústům uživatele. Tento tvar není vůbec bezúčelný, za každou mřížkou se totiž na sluchátkách skrývá mikrofon. Jeden tak směřuje k ústům, zatímco druhý zachycuje okolní zvuky. K jejich využití se však dostaneme později. Sluchátka lze koupit ve třech barevných variantách – námi testované titanově šedé, béžové a v designově zajímavé kombinaci černé a měděné.
Jak si můžete všimnout, Jabra Elite 65t používají úplně obyčejné silikonové nástavce bez zarážek do uší. To sebou nese jednu nespornou výhodu – sluchátka můžete doplnit o širokou škálu nástavců, včetně pěnových – stačí si jen ohlídat jejich vnitřní průměr. Vyměnitelné silikonové zarážky však nejsou ani nikde jinde na těle sluchátek Jabra Elite 65t. Na rozdíl od sluchátek Samsung Galaxy Buds se tak budete muset obejít bez nich. To nás však, upřímně řečeno, příliš netrápilo. Jabra Elite 65t v našem případě seděla v uších skvěle – netlačila a zároveň pevně držela. Vzhledem k většímu, byť dobře tvarovanému, tělu však nutně nemusí bezchybně sedět každému. Zejména uživatelé s menšíma ušima mohou mít v tomto případě problém, z tohoto pohledu tak Samsung Galaxy Buds a jejich řešení konstrukce sluchátek představují univerzálnější řešení pro pohodlí co možná největšího procenta zákazníků.
[aps_product_sz id=“566350″]
Poslouží klidně i sportovcům
Co se týče pohodlí při delším nošení, bude záležet, kolik hodin v kuse hodláte sluchátka používat. Po 3-4 hodinách poslechu v kuse jsme již začínali cítit, že nás sluchátka v jednom uchu začínají tlačit. Opravdu nepříjemné to však bylo až při použití na hranici výdrže baterie, tedy někde u 5 hodin poslechu v kuse, kdy už sluchátka tlačila obě. Uživatelský komfort je však u sluchátek hodně subjektivní s čímž je při jejich nákupu potřeba počítat.
Byť se nejedná o vyloženě sportovní sluchátka (od toho má výrobce v nabídce model Jabra Elite 65t Active), jejich využití při sportu bychom se nebáli. Sluchátka drží v uších velmi dobře a ani při pohybu jsme se jejich vypadnutí nebáli. Navíc disponují zvýšenou ochranou IP55 a po registraci prostřednictvím aplikace výrobce dokonce poskytuje i záruku proti poškození vodou či prachem. To by sice spíše měl být standard, zdaleka se však o běžnou praxi nejedná a Jabra tak od nás dostává palec nahoru.
Jabra Elite 65t zabodují i zvukem
Dostáváme se k aspektu, který by měl být u sluchátek nejdůležitější a sice ke zvukovému podání. Než se však vrhneme na posouzení zvukových vlastnosti sluchátek jako takových, musíme ještě pár řádků věnovat jejich konektivitě. Sluchátka Jabra Elite 65t se k telefonu připojují prostřednictvím Bluetooth 5.0. To oceníte zejména díky vyšší přenosové rychlosti a dosahu a naopak nižší energetické náročnosti spolu s menší citlivostí na rušení okolními zařízeními. Co nás však nepotěšilo je absence kodeků AAC a především AptX (HD). Sluchátka Jabra Elite 65t tak plně spoléhají na kodek SBC a my jsme tak byli zvědaví, do jaké míry se to podepíše na kvalitě zvuku.
S úlevou můžeme konstatovat, že zamýšlenému použití sluchátek to nijak výrazně nevadilo. Jabra Elite 65t totiž nepředstavují model pro audiofily zatížené na kvalitu zvuku – ostatně to není údělem bezdrátových sluchátek obecně. To však v žádném případě neznamená, že si s těmito sluchátky nemůže běžný posluchač užít kvalitní poslech své oblíbené hudby. Zvukový přednes sluchátek bychom jedním slovem popsali jako vyvážený. Žádná zvuková složka zde vyloženě nevyčnívá a naopak žádná není ani citelně upozaděná. Zvuk je jasný, čistý a (na poměry bezdrátových sluchátek) i velmi detailní – a to i při vysoké hlasitosti. Jabra Elite 65t jsou tedy sluchátka, se kterými si poslech užije fanoušek elektronické hudby, popu, metalu nebo i vážné hudby. Doladit zvuk podle vkusu daného uživatele pak pomůže aplikace Jabra Sound+ s integrovaným ekvalizérem.
Aplikace a používání
Tím se plynule dostáváme k softwarové stránce sluchátek Jabra Elite 65t. Ty sice můžete jen jednoduše spárovat s telefonem bez nutnosti instalovat jakoukoli aplikaci, tím se však ochudíte zejména o možnosti přizpůsobení funkcí sluchátek vám na míru. Vedle již zmíněného ekvalizéru s několika předvolbami a uživatelsky upravitelným grafickým ekvalizérem se zde nachází i nastavení tzv. ambientního zvuku. To není nic jiného než funkce, kdy jsou pomocí mikrofonů zachyceny i okolní zvuky a pouštěny do sluchátek. Tato funkce se může hodit zejména při pohybu venku. Kvalita zvuku pochopitelně trochu utrpí, na druhou stranu vás však nezaskočí například přijíždějící auto.
Dále si v aplikaci můžete zvolit, zde se má hudba po vytažení sluchátek z uší pozastavit či jak moc chcete při telefonování slyšet svůj hlas. Poslední možnost pak náleží hlasovému asistentovi, který bohužel neumí česky, což pro nás není velkým překvapením. Na druhou stranu to není až taková škoda, vzhledem k tomu, že asistenta samotných sluchátek využijete především pro přijímání hovorů a to vyslovením slovíčka „answer“. Sluchátka Jabra Elite 65t mimochodem zvládají spolupracovat i s hlasovými assitenty Googlu, Amazonu i Applu. Ocenit můžete také tři různé profily nastavení, jejichž přepnutím snadno změníte všechny popsané možnosti. Na další záložce aplikace nazvané discover pak naleznete novinky spjaté s vašimi sluchátky jako například upozornění na aktualizace a pro lepší pochopení jejich ovládání i jednoduché vysvětlivky ovládání pomocí tlačítek na sluchátkách.
Společník pro každý den
Jakmile provedete první spárování, stačí sluchátka pokaždé jen vytáhnout z pouzdra a než si je stihnete vložit do uší, jsou připravena hrát. Zrovna tak po vytažení se přehrávaná hudba/video ihned pozastaví. Pravé sluchátko je zde hlavní, přijímá signál přímo z telefonu a dokáže fungovat i samostatně. To se může hodit například když jej budete chtít použít jen jako headset pro telefonování. Při tom se dostávají ke slovu dva mikrofony na každém sluchátku. Ty svou práci odvádějí na výbornou, jeden zachycuje váš hlas zatímco druhý filtruje okolní ruch a tak jste pro druhou stranu výborně slyšet i na rušné ulici. Sluchátka Jabra Elite 65t spoléhají na ovládání klasickými mechanickými tlačítky a nevydala se tak cestou modernějšího dotykového ovládání. A my jsme za to rádi. Ovládání sluchátek je díky tomu intuitivní a především přesné, díky čemuž jsme s ovládáním nezápolili jako u některých jiných konkurentů.
Třikrát pět hodin
Pro nabíjení sluchátek Jabra Elite 65t je určeno plastové pouzdro s integrovanou baterií. Ihned po vložení sluchátek do pouzdra tak začne jejich nabíjení. Baterie v pouzdru má pak kapacitu pro dvě plná nabití sluchátek. Na jedno nabití nám pak sluchátka bez problému vydržela deklarovaných 5 hodin a to při poměrně vysoké hlasitosti. Spolu s nabíjecím pouzdrem tak máte k dispozici až 15 hodin přehrávání hudby. Nabíjení pouzdra bohužel probíhá skrze zastaralý microUSB konektor, což příliš nepotěší ty uživatele, kteří již plně přešli na USB-C. 2A adaptéru trvalo nabít úplně vybité pouzdro i se sluchátky necelé 2 hodiny. Stav baterie indikují diody uvnitř a na spodní straně pouzdra.
Cena a konkurence
Jabra Elite 65t se na našem trhu prodávají za přibližně 4 500 Kč s DPH, což rozhodně není za sluchátka málo.
Za cenu o přibližně 700 Kč nižší u nás seženete rovněž velmi povedená sluchátka Samsung Galaxy Buds. Ty u nás zabodovala nejen kvalitním zvukem ale například i podporou bezdrátového nabíjení. Oproti testovaným Jabra Elite 65t navíc nabídnou i podporu AAC, byť na AptX se nedostalo ani zde. Sluchátka od společnosti Jabra si subjektivně o kousek lépe vedou v oblasti kvality zvuku, výdrže na baterii a především při telefonování.
Pokud hledáte opravdu bezdrátová sluchátka s co nejlepší kvalitou zvuku a nevadí vám vyšší cena, neměly by vám uniknout Sennheiser Monumentum True Wireless. S cenou okolo 7 800 Kč s DPH jsou sice výrazně dražší než zmínění dva konkurenti, za kvalitní zvukový přednes je však potřeba si připlatit. Zde již je konečně přítomen také kodek AptX HD a výdrž v kombinaci s nabíjecím pouzdrem dosahuje podobných hodnot jako u Samsung Galaxy Buds – tedy celkem 12 hodin.
Závěr recenze Jabra Elite 65t
Sluchátka Jabra Elite 65t patří jednoznačně mezi nejlepší opravdu bezdrátová sluchátka na trhu. Jak jsme však již zmínili v textu samotné recenze. Pokud prahnete po špičkové, řekněme až audiofilské, kvalitě zvuku, musíte se smířit s dráty. Pokud však chcete kvalitně hrající sluchátka pro každodenní poslech vaší oblíbené hudby ze Spotify, YouTube Music a podobných služeb, jste zde na správné adrese. Jabra Elite 65t patří ve své kategorii mezi nejlépe hrající sluchátka na trhu, která navíc nabídnou i solidní výdrž na baterii a skvěle poslouží i jako bezdrátový headset. Záporů zde příliš není. Snad jen cena by mohla být o něco málo nižší a také by mohly nabízet lepší možnosti přizpůsobení uchu uživatele.
Klady
+ skvělý zvuk
+ výdrž baterie
+ kvalita hovoru
+ dobře drží v uchu
Zápory
– chybí podpora AAC a AptX
– použití microUSB
– ne každému musí sednout
Zaujala vás sluchátka Jabra Elite 65t?
Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi
Komentáře (2)
Přidat komentář