Dotkne se Androidu nový iPhone? Láká nejen vzhledem, ale i cenou

Apple iPhone SE – náhleďák

Společnost Apple pořádala včera k večeru konferenci, na níž představila nové produkty a služby. Tím asi nejočekávanějším produktem byl iPhone SE. O novém iPhonu se mluvilo jako o telefonu, který rozšíří současné portfolio smartphonů Apple a přitom zastane více než dva roky starý iPhone 5S. Podobná mu měla být dokonce i cena. Opravdu ale zrovna Apple vydal levný smartphone?

Co se v Applu změnilo?

Pokud jste chtěli nový smartphone značky Apple, mohli jste si připravit částku okolo 20 000 Kč za iPhone 6S, o něco málo méně za iPhone 6 a nebo o dost méně (okolo 13 000 Kč) za dnes již starý iPhone 5S. Jenže ten již má své roky za sebou a jeho výkon je na dnešní poměry nedostatečný. Navíc, Apple chce mít pokrytou velkou část svého písečku vždy aktuálním zbožím. Nechce tedy, aby se jeho staré telefony používaly ještě roky. Naopak chce, aby byly co nejrychleji vyměněny za aktuální. I to byl důvod, proč Apple výrobu levnějšího smartphonu opravdu zrealizoval.

Dalším důvodem, který sám Apple na konferenci zmiňoval, pak je fakt, že existuje spousta lidí, kteří prostě chtějí 4″ displej. V jistém směru i my chápeme, že 5″ telefony nemusí padnout do každé ruky, zejména pak do té ženské.

Apple iPhone SE

Levnější iPhone podruhé

Jednou již společnost Apple přišla s tím, že na trh uvede levnější verzi iPhonu. Na trh tehdy vešel iPhone 5C, který ovšem postrádal to, co smartphony Apple dělalo tím, čím jsou – punc prémiového zařízení. iPhone 5C byl plastový telefon, prodávaný v několika ošklivých pastelových barvách, s omezeným výkonem. Není divu, že se nestal prodejním trhákem, jak Apple doufal.

Tentokrát na to šel Apple jinak a svůj nový iPhone SE vyladil tak, aby na dračku šel. A popravdě, šanci na úspěch má relativně velkou. iPhone SE se Applu povedl. Jeho design sice příliš nekoresponduje s designem současných „velkých“ iPhonů, ale aspoň je stále kovový. Design nového iPhonu SE navenek vychází z původního iPhonu 5S. Naopak uvnitř je všechno jinak. Výkon CPU je oproti iPhonu 5S dvojnásobný, výkon GPU pak až trojnásobný. Použitý hardware je v podstatě velice podobný tomu, který naleznete právě v současných iPhonech 6S. I výkon by tedy měl být velice podobný.

Apple iPhone SE - 2

Oproti iPhonu 5S si pak novinka polepšila zejména v oblasti fotoaparátu. Původní 8Mpx snímač byl vyměněn za nový 12Mpx. Fotoaparát pak podporuje funkci „Živé fotky“, kterou můžeme znát ze současných iPhonů 6S. Naopak funkce 3D Touch se zde ale nedočkáte. Ta zůstává stále doménou vyšších řad.

Zhodnocení

Jaký je náš verdikt nad novým iPhonem SE? Záleží na úhlu pohledu. Ten nejužší pohled, který mívají často věrní fandové značky, nám říká, že Apple stvořil skvělý smartphone, který se bude prodávat za cenu 12 990 Kč (za 16GB verzi), což je na Apple skvělé. Jenže pokud se na to podíváme pohledem s širším úhlem, uvidíme maličký 4″ smartphone, který má dobrý foťák a solidní výkon. Jenže i za 10 000 Kč je stále moc drahý.

Apple iPhone SE - 3

Pravdou ale je, že 4″ telefony z trhu v podstatě fakticky vymizely. A pokud je na světě opravdu tolik lidí milujících 4″ displeje, jak Apple říká, mohl by nový iPhone SE Androidu opravdu lehce zavařit. Podle nás ale nepůjde o velká čísla. Je sice pěkné, že šel Apple s cenovkou blíže k 10 000 Kč, stále se ale jedná o 4″ smartphone a ten je za tuto cenu prostě drahý.

Jak se líbí nový iPhone SE vám?

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (40)