TOPlist

Apple iPhone 6 – jablečný dravec očima androiďáka (recenze)

iphone 6 nahledovy obrazek (1)

Mobilní operační systém Android je jistě jedním z nejrozšířenějších systémů na celém světě. Mnoho lidí však preferuje konkurenční řešení, většinou v podobě mobilního telefonu iPhone od společnosti Apple. Právě v této recenzi se podíváme na mobilní telefon iPhone 6 a jeho operační systém iOS porovnáme se systémem Android.

iPhone 6 pohled zepředu

Obsah recenze

Obsah balení

V balení naleznete přesně to, co by šlo nalézt i u jiných telefonů v této cenové kategorii. Kromě samotného telefonu se zde nachází nabíjecí kabel, zástrčka do elektrické zásuvky, sluchátka a několik manuálů a nálepek s logem společnosti Apple.

iPhone 6 obsah balení 1

Vzhled a dílenské zpracování

Na přední straně mobilního telefonu iPhone 6 se nachází 4,7palcový displej. Nad ním je umístěn reproduktor pro telefonní hovory, senzor okolního světla a malá 1,2Mpx kamerka. Na spodní straně se poté nachází pouze klasické kulaté tlačítko se stříbrným rámečkem.

iPhone 6 přední strana 1

Na levé straně je umístěno tlačítko pro ovládání hlasitosti a také tlačítko pro přepínání mezi tichým a standardním režimem.

iPhone 6 levá strana

Na pravé straně se nachází vypínací/zapínací tlačítko a slot pro nano SIM kartu.

iPhone 6 pravá strana

Spodní strana je vybavena nabíjecím lightning konektorem, mikrofonem pro telefonní hovory, reproduktorem a konektorem pro sluchátka.

iPhone 6 spodní strana

Celá zadní strana a boky telefonu jsou vytvořeny z hliníku. Výjimkou jsou plastové pruhy, které se nacházejí ve spodní a vrchní části zadní strany. Tyto pruhy nepůsobí na první pohled dobře a kazí celkový dojem z velmi kvalitně zpracovaného přístroje. Design je však subjektivní záležitost každého uživatele. Telefon má zaoblené hrany a nestane se vám tak, že vás bude řezat do ruky, jako některé přístroje od společnosti Samsung. V průběhu testování se telefon v ruce držel velmi dobře a příjemně.

iPhone 6 zadní strana 1

Na zadní straně se nachází 8MPx fotoaparát, jehož čočka vystupuje ze zadního krytu, dvojitý blesk, druhý z mikrofonů a stříbrné logo společnosti Apple.

iPhone 6 zadní strana 2

Hardware a displej

Na přední straně telefonu je umístěn 4,7palcový IPS displej, který má rozlišení 750 x 1334 pixelů (326 ppi). O dostatečný výkon by se měl postarat dvoujádrový procesor, který je taktovaný na frekvenci 1,4 GHz. Uvnitř se dále nachází 1GB paměť RAM, vnitřní úložiště s kapacitou 16/64/128 GB, nerozšiřitelné o microSD kartu, či 8MPx fotoaparát na zadní straně a 1,2MPx kamerka na straně přední. Baterie má v tomto případě kapacitu 1810 mAh.

Apple iPhone 6 iFixit

Název telefonu – specifikace

 • displej: 4,7palcový IPS displej, který má rozlišení 750 x 1334 pixelů (326 ppi)
 • procesor: dvoujádrový procesor, taktovaný na frekvenci 1,4 GHz
 • GPU: PowerVR GX6450 (quad-core graphics)
 • RAM: 1 GB
 • vnitřní úložiště: 16/64/128 GB
 • fotoaparát: 8MPx na zadní straně, schopný natáčet až 1080p@60fps a 720p@240fps videa, 1,2MPx kamerka na zadní straně
 • baterie: 1810 mAh
 • konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0, GPS, NFC
 • OS: iOS 8.1.2
 • rozměry: 138,1 x 67 x 6,9 mm
 • hmotnost: 129 g

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Displej – velmi dobrá podívaná

Displej má v tomto případě velikost 4,7 palců a rozlišení 750 x 1334 pixelů, což ve výsledku tvoří 326 ppi. Rozlišení je dostatečné a jednotlivé pixely nejsou okem rozeznatelné. Pozorovací úhly jsou na vynikající úrovni, podobně tomu je také u viditelnosti na přímém slunci. Podání barev je naprosto vynikající. V tomto případě musíme říci, že se jedná o jeden z nejlepších displejů, který je na trhu k dostání.

iPhone 6 displej

Zvukový výstup a reproduktor

Zvukový výstup do sluchátek je velmi kvalitní a v průběhu testování nikterak nevybočoval z dnešního průměru. Většina uživatelů však v tomto případě nepozná rozdíl, jelikož nevlastní taková sluchátka, aby byl rozdíl znatelný. Reproduktor, který je umístěný na spodní straně, hrál v průběhu testování čistě a velmi hlasitě. Nemusíte se tak obávat, že telefon v kapse neuslyšíte.

Test výkonu (benchmarky)

Porovnávání platformy Android se systémem iOS prostřednictvím benchmarků je velmi složité. Proto vám v této kapitole ukážeme porovnání s jinými modely mobilních telefonů od společnosti Apple.

AnTuTu Benchmark

iPhone 6 AnTuTu Benchmark 1

Herní výkon

V průběhu testování jsme na mobilním telefonu iPhone 6 zkoušeli graficky velmi náročné herní pecky, mezi které patřily například následující hry: Gangstar Vegas, Real Racing 3, Dead Trigger 2 či Real Boxing. Všechny hry byly velmi plynulé a fungovaly bez jediného problému.

iPhone 6 Dead Trigger 2

Konektivita

Wi-Fi, Bluetooth a NFC

Mobilní telefon iPhone 6 disponuje Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, u které jsme se v průběhu testování nesetkali s žádnými problémy. Síla signálu WiFi byla velmi dobrá a připojení stabilní.

Jisté problémy však nastaly u připojení Bluetooth, které je na systému iOS velmi omezené. Připojení Bluetooth jsme testovali při spojení s autorádiem u vozu Honda a Hyundai. U Hondy jsme se setkali s nekompatibilním zařízením, s rádiem ve vozu Hyundai proběhlo párování bez problémů. Mobilní telefon iPhone má bohužel Bluetooth velmi omezený. Pokud tak budete chtít například pomocí Bluetooth poslat jinému uživateli fotografii, tak se setkáte s neřešitelným problémem.

Telefon iPhone 6 dále disponuje NFC, které je v tomto případě bohužel zcela nepoužitelné. Lze ho totiž použít pouze k funkci Apple Pay, která je v tento okamžik dostupná pouze v USA.

Datové sítě

Mobilní telefon iPhone 6 disponuje bezdrátovým připojením GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE. V průběhu testování byl signál velmi stabilní a dobrý. Nejen v centru Prahy jsme se dokázali připojit i na nejnovější a nejrychlejší datovou síť LTE, jejíž pokrytí se neustále rozšiřuje.

GPS

I přes kovovou konstrukci musíme uznat, že nás rychlost a přesnost GPS velmi mile překvapila. Čas zaměření se pohyboval v rozmezí několika vteřin a přesnost byla naprosto vynikající. Společnosti Apple se tak podařilo vyřešit veškeré problémy, se kterými se potýká mnoho výrobců celokovových mobilních telefonů. V průběhu testování jsme telefon používali k navigování na krátkých i delších trasách. Signál GPS byl v průběhu navigace stabilní.

Baterie a výdrž

Uvnitř mobilního telefonu iPhone 6 se nachází baterie s kapacitou 1810 mAh, která není uživatelsky vyměnitelná. V průběhu testování jsme telefon zkoušeli ve vysoké, střední a nízké zátěži a testovali jsme také dobu přehrávání videa. Doba nabíjení z 0 na 100 procent se v tomto případě pohybovala na úrovni 3 hodin.

kapacita baterie

Vysoká zátěž

Ve vysoké zátěži jsme na telefonu hráli graficky náročné herní pecky, jas byl v tomto případě nastaven na 50 procent. V tomto testu mobilní telefon iPhone 6 vydržel 2 hodiny a 43 minut, což je oproti konkurenci v podobě TOP Android zařízení znatelně nižší číslo. Mobilní telefon Samsung Galaxy S5 ve stejném testu vydržel přibližně o hodinu a půl déle.

Střední zátěž

Ve střední zátěži jsme z telefonu v průběhu dne telefonovali, kontrolovali emaily, brouzdali po internetových stránkách, občas si zahráli graficky méně náročnou hru a přibližně 30 minut používali navigaci. Jas byl v tomto případě opět nastaven na 50 procent. Telefon ve střední zátěži vydržel celkem 11 hodin a 52 minut, což je na dnešní poměry průměrné číslo.

Nízká zátěž

V nízké zátěži jsme telefon používali na občasné telefonování, psaní zpráv a kontrolování emailů. Jas byl v tomto případě nastaven na hodnotu 50 procent. Telefon v nízké zátěži vydržel přibližně 32 hodin. Tento výsledek je velmi podobný, jako u mobilního telefonu Samsung Galaxy S5.

Přehrávání videa

V průběhu tohoto testu jsme na telefonu nastavili smyčku přehrávání 90minutového videa. Jas byl v tomto případě nastaven na hodnotu 50 procent. Telefon v testu přehrávání videa vydržel celkem 9 hodin a 12 minut. Mobilní telefon Samsung Galaxy Note 3 v podobném testu vydržel až o 4 hodiny více, Sony Xperia Z3 o 3 hodiny více a LG G2 přibližně o 2 hodiny více.

Uživatelské prostředí

Uživatelské prostředí mobilního telefonu iPhone 6 je v porovnání s tím na Androidu velmi odlišné. V průběhu testování jsme se nesetkali s jediným zpomalením, nebo pádem jakékoliv aplikace. V tomto ohledu musíme uznat, že společnost Apple odvedla velmi dobrou práci a celý systém dokázala optimalizovat naprosto výborně. Mobilní telefon iPhone 6 v průběhu testování fungoval na nejnovějším operačním systému iOS 8.1.2.

iPhone 6 iOS

Prostředí systému iOS

Po odemknutí mobilního telefonu se dostanete na domovskou obrazovku, která je velmi podobná té z Androidu. Jednotlivé aplikace se nacházejí v mřížce 4 x 6 a ve spodní části nechybí také dock, do kterého se vejdou až 4 ikonky. Jednotlivé aplikace bohužel nemůžete přesouvat jak se vám zachce, ikonky totiž musí být za sebou. V tomto případě mezi jednotlivými aplikacemi nelze vytvořit mezeru, jako na systému Android. Podobně tomu je také se schováním jednotlivých aplikací z domovské obrazovky, systém iOS totiž nedisponuje spouštěčem aplikací.

iPhone 6 ukázka prostředí 1

Notifikační lišta je rozdělena do dvou částí. V první se nacházejí widgety, které vás upozorňují na jednotlivé události v daný den. Naleznete zde tak například datum, čas, kalendář, akcie, počasí a mnoho dalšího. Druhá část je poté vytvořena pro účel zprostředkování notifikací, stejně jako v systému Android.

iPhone 6 ukázka prostředí 4

Přepínání aplikací se provádí dvojitým stisknutím domovského tlačítka. V následně vyvolaném menu uvidíte kromě ikonek a náhledů jednotlivých aplikací také naposledy volané kontakty.

iPhone 6 ukázka prostředí 34

Pokud pro vás bude nějaký prvek na displeji obtížně dostupný, tak můžete využít funkce lehkého dvojitého poklepání na domovské tlačítko. Tím docílíte toho, že se celý displej posune dolů a jednotlivé prvky se stanou velmi lehce přístupnými.

iPhone 6 ukázka prostředí 36

Nová verze systému iOS obsahuje také funkci rychlého nastavení, která se vyvolá přejetím prstu ze spodní strany vzhůru. V rychlém nastavení budete moci aktivovat a deaktivovat letecký režim, WiFi, Bluetooth, DND, zámek přetáčení, budete moci upravit jas, ovládat muziku, nebo zapnout baterku, časovač, kalkulačku a fotoaparát.

iPhone 6 ukázka prostředí 7

Nastavení

Nastavení je vytvořeno ve velmi intuitivním stylu. Jednotlivé položky zde naleznete v logicky rozřazených blocích. V nastavení si budete moci přizpůsobit nastavení displeje, zvuků, DND režimu a mnoho dalšího. Výhodou také je, že můžete u každé nainstalované aplikace zakázat zasílání notifikací a aktualizaci na pozadí.

iPhone 6 ukázka prostředí 11

Health

Stejně jako společnost Google, i Apple uvedl vlastní fitness platformu. V řešení od společnosti Apple uvidíte několik grafů, díky kterým se dozvíte počet kroků v určitý den, rozdíl mezi chůzí a během a počet vystoupaných podlaží. Nechybí také sledování spánku, spálených kalorií, počítání váhy a podobně. Vše je samozřejmě možné provázat s aplikacemi od ostatních vývojářů a jednotlivá vstupní data filtrovat dle potřeby.

iPhone 6 ukázka prostředí 14

Appstore

Každý mobilní operační systém má svůj obchod, který je doslova naplněný jednotlivými aplikacemi. Na platformě iOS nenaleznete obchod Google Play, ale Appstore od společnosti Apple. Proces přidávání aplikací vývojáři se v mnohém liší. Oproti Google Play je zde sice o něco méně aplikací, společnost Apple ale do jisté míry garantuje jejich bezpečnost, protože je všechny důkladně prověřuje a testuje. Pokud jste zvyklí na obchod Google Play, tak vás po prvním zapnutí pravděpodobně zarazí nepřehlednost a složitost. Uživatelské prostředí je kombinací malých a velkých dlaždic a textových odkazů. V tomto případě by mohlo být celé prostředí jistě o mnoho přehlednější.

iPhone 6 ukázka prostředí 17

Game Center

Aplikace Game Center slouží pro ukládání informací o vaší herní činnosti, a to včetně ukládání průběhu většiny her. Kromě toho zde uvidíte vaše skóre, skóre vašich kamarádů a vaši přátelé vás zde mohou i vyzvat.

iPhone 6 ukázka prostředí 23

iTunes Store

Aplikace iTunes Store slouží pro kupování muziky, filmů, seriálů a vyzvánění. Celé prostředí by mohlo být, stejně jako u obchodu Appstore, vytvořeno v jednodušším a přehlednějším stylu.

iPhone 6 ukázka prostředí 26

Passbook

Aplikace Passbook slouží jako internetová peněženka, která vám dokáže ukázat zakoupené jízdenky, lístky, letenky a mnoho dalšího, včetně slevových karet. V základu je apliakce prázdná, pro správnou funkčnost budete muset nainstalovat jednotlivé podporované aplikace.

iPhone 6 ukázka prostředí 29

Maps

Společnost Apple již nějakou dobu na svých mobilních telefonech prosazuje vlastní mapové řešení. To je oproti mapám od společnosti Google v České republice méně aktuální a graficky méně přehledné. Mnohdy se nám stávalo, že mapy nenalezli to, co jsme vyhledávali. To se nám u Google Maps nestávalo.

iPhone 6 ukázka prostředí 31

Kontakty a klávesnice a kvalita hovorů

Aplikace Telefon je rozdělena opět do klasických kategorií, kterými jsou Oblíbené, Poslední, Kontakty, Číselník a Záznamník. Každá z těchto kategorií plní přesně tu funkci, ke které byla vytvořena. V případě vytáčení bohužel nefunguje funkce T9, což nás v průběhu testování velmi mrzelo. Kvalita hovorů je velmi dobrá a nikterak nevybočovala z dnešního standardu.

iPhone 6 ukázka prostředí 40

Klávesnice je kapitolou sama pro sebe. Ještě nedávno nebylo možné vybírat z klávesnic od jiných vývojářů. Nyní tomu je však zcela jinak a uživatelé iOS si můžou stáhnou jakoukoliv klávesnici z obchodu Appstore. I Přesto jsme ale nalezli mnohá omezení oproti těm ze systému Android, jako například absence čárky v základním rozložení, nebo nemožnost psát znaky dlouhým přidržením klávesy. V průběhu testování jsme využívali klávesnici SwiftKey.

iPhone 6 ukázka prostředí 43

Ukázka prostředí iOS

Fotoaparát a natáčení videa

Telefon iPhone 6 disponuje 8MPx fotoaparátem (1/3“ sensor size, 1.5µm pixel size) na zadní straně. Za celkovou kvalitu fotografií a natočených videí musíme společnost Apple velmi pochválit. Kvalita výsledného obrazu a videa je naprosto vynikající a zcela jistě se jedná o jeden z nejlepších fotoaparátů na dnešním mobilním trhu. Bonusem jsou slow motion videa, která lze natočit až ve 240 fps.

Aplikace

Aplikace je vytvořena ve velmi jednoduchém stylu. Na levé straně naleznete tlačítko pro přepínání fotoaparátu, nastavení časovače, HDR a blesku. Na druhé straně je poté umístěno tlačítko pro pořízení fotografie, odkaz do galerie a možnost s nastavením filtrů. Pokud jste fanoušky filtrů, tak pro vás máme dobrou zprávu. Aplikace jich totiž od základu obsahuje rovnou 9.

iPhone 6 ukázka prostředí 45

Mezi jednotlivými módy se lze pohybovat přejížděním prstu odshora dolů a naopak. Mezi módy se řadí: Time-Lapse, Slow Motion, Video, Photo, Square a Panorama. V průběhu testování nás velmi potěšila přítomnost funkce Slow-Motion, která dokáže zachytit 720p video až ve 240 fps.

iPhone 6 ukázka prostředí 47

Fotogalerie

Video – horší světelné podmínky

https://www.youtube.com/watch?v=aQV4kT8u2ZE

Video – SlowMotion

http://youtu.be/Kp9s7wiJVpg

 

Video – Full HD

http://youtu.be/W8K6do1xIJE

Continuity

Continuity je speciální funkce, která staví na propojení produktů z rodiny Apple. Tuto funkci tak využijete v tu chvíli, když budete vlastnit mobilní telefon iPhone, iPad a některý z novějších počítačů Apple, které fungují na operačním systému OS X 10.10 Yosemite.

Propojení funkce telefonu

Pokud budete mít mobilní telefon a počítač přihlášený na stejné síti WiFi, tak dojde k vzájemnému propojení funkce telefonování a SMS zpráv. Jednoduše řečeno, pokud vám bude zvonit mobilní telefon, bude vyzvánět i počítač a naopak. Jednotlivé hovory lze na počítači také přijímat a k jejich vyřízení tak nebudete muset na telefon ani sáhnout. Pokud si nastavíte synchronizaci kontaktů, tak z počítače budete moci hovory také vytočit. Podobně tomu je také u textových zpráv.

iPhone 6 Continuity 1

Propojení ostatních aplikací – email, internet

Pokud máte mobilní telefon opět přihlášený na stejnou síť WiFi jako svůj Apple počítač, tak si můžete natavit také propojení některých dalších aplikací, mezi které patří například email a internetový prohlížeč. Celý proces je přitom velmi jednoduchý. Pokud budete mít některou z podporovaných aplikací otevřenou na mobilním zařízení, tak se vám objeví nová ikonka v docku na počítači. Po klepnutí na tuto ikonku se otevře aplikace z mobilního zařízení (samozřejmě v desktopové variantě) a objeví se vaše rozdělaná práce. Pokud tak máte rozepsaný email, ukáže se rozepsaný email, u internetového prohlížeče se načte otevřená stránka a podobně. Tato funkce lze využít i opačně. Pokud tak máte například rozepsaný email, tak stačí zvednout telefon a otevřít ho pomocí speciální ikony na zamykací obrazovce.

Praktické zkušenosti – porovnání se systémem Android

Apple vs Android

iOS je oproti Androidu opravdu odladěné

Operační systém Android je mnoha výrobci upraven prakticky od samotného základu. To má mnohdy za následek mírné či větší zpomalení a občasné pády aplikací. Kapitolou sama o sobě jsou zařízení Nexus od společnosti Google. I v tomto případě však musíme konstatovat, že odladěnost systému iOS je mnohem lepší a i při nižších hardwarových specifikacích (RAM – iPhone 6 1 GB, Nexus 6 3 GB) je zaručena rychlá odezva a stabilita celého systému.

Obchod Appstore je jeden veliký nepřehledný nepořádek

Oproti obchodu Google Play je Appstore opravdu nepřehledný, což má mnohdy za následek delší hledání toho, co chcete nalézt. Obchod Google Play má všechny položky zařazeny do jednoduchých kategorií, ve kterých se nacházejí vždy stejně velké dlaždice. Obchod Appstore bohužel kombinuje dlaždice různých velikostí a hierarchické textové odkazy, což má za následek mírnou nepřehlednost.

iPhone 6 ukázka prostředí 21

V některých systémových aplikacích se nelze pohybovat přejížděním prstu, ale je potřeba klepnout na odkaz

V některých systémových aplikacích na systému iOS se nelze pohybovat mezi jednotlivými sekcemi pouhým přejížděním prstu, ale je potřeba vždy kliknout na pevný odkaz. Jako příklad můžeme opět uvést mobilní obchody – u Google Play se lze mezi jednotlivými sekcemi pohybovat přejetím prstu zprava doleva a naopak. To Appstore neumí a vy se tak bduete muset vždy natáhnout do vrchní části obrazovky a vždy kliknout na požadovaný odkaz, který je velmi malý. Tento problém jsme nenalezli pouze u obchodu Appstore, ale například také ve fitness aplikaci Health, v nastavení a v mnoha dalších.

Opačně tomu je ale v nastavení, ve kterém gesto zpět nahrazuje přejetí prstu zleva doprava po displeji.

Čtečka otisků prstů konečně funguje přesně tak, jak má

Mnoho zařízení se systémem Android disponuje čtečkou otisků prstů. Její používání by však šlo mnohdy přirovnat k hororovému filmu. Čtečka otisků prstů se na mobilním telefonu iPhone 6 nachází v tlačítku home buttom. Její používání je velmi jednoduché, po prvotním nastavení na ní vždy stačí pouze přiložit prst. Doba odezvy se pohybuje v řádu nižším než jedna vteřina a její přesnost je naprosto vynikající. Mobilní telefon iPhone 6 je prvním zařízení, na kterém jsme čtečku opravdu s radostí používali.

iPhone 6 přední strana 2

Tlačítko zpět chybí, multitasking není potřeba

V mnoha případech nás mrzela absence tlačítka zpět, které dokáže opravdu mnoho činností velmi ulehčit. Jeho absenci jsme pociťovali zejména v průběhu brouzdání na internetových stránkách, kde jsme se museli vždy natahovat na vrchní stranu, kde byla umístěna volba zpět. Podobně tomu bylo také u jiných aplikací, kde jsme se museli složitě natahovat palcem do vrchní části displeje. Tlačítko multitaskingu naopak nechybí, přepínání aplikací lze velmi jednoduše vyvolat dvojitým stiskem domovského tlačítka.

Funkce dvojitého poklepání na domovské tlačítko mnohé usnadní

Pokud je pro vás některý ovládací prvek na displeji nedostupným, tak můžete využít funkci lehkého dvojitého poklepání na domovské tlačítko. Tím docílíte posunutí celého displeje dolů, díky čemuž se stanou všechny nedostupné ovládací prvky dostupnými. Neustálé klepání na toto tlačítko se však stane velmi brzy nepříjemnou a zdlouhavou záležitostí.

iPhone 6 ukázka prostředí 37

Displej je krásná podívaná

Za displej v mobilním telefonu iPhone 6 musíme společnost Apple velmi pochválit. Jeho kvalita je naprosto vynikající a lze tak říci, že se jedná o jeden z nejlepších panelů na dnešním trhu. Barvy jsou syté, podobně jako u displejů Super AMOLED, pozorovací úhly dobré a rozsah jasu naprosto vynikající.

iPhone 6 displej

Na iOS fungují prakticky všechny služby a aplikace od společnosti Google

Na mobilním operačním systému iOS je možné zprovoznit prakticky všechny služby a aplikace od společnosti Google, jako například Google Maps, Gmail, Inbox, Hangouts, Chrome, Google+, Google Search, Translate, Drive, Docs, Sheets, YouTube, Capture, Photo Sphere, Slides, Chromecast, Google Movies, Google Music a mnoho dalších. Jejich funkčnost je naprosto bezproblémová. Paradoxem je, že mnohdy tyto aplikace dostávají na systému iOS aktualizace dříve než na Androidu.

Google Mapy jsou oproti těm od Applu prostě lepší

Společnost Apple již nějakou dobu prosazuje vlastní mapové řešení, které je bohužel v porovnání s Google Maps méně aktuální a celkově méně přehledné. V tomto případě jsme raději sáhli po řešení od společnosti Google.

Synchronizace videí a muziky je složitá

Nahrání videí a muziky na operačním systému Android je velmi jednoduché a zabere pouze několik málo vteřin. Telefon totiž postačí pouze připojit k počítači a jednotlivé soubory přetáhnout do složky, ve které je chcete mít umístěné. U mobilního telefonu iPhone musíte nejprve veškerá videa a muziku vložit do aplikace iTunes v počítači a následně telefon teprve synchronizovat. Pokud některou písničku v počítači ztratíte, tak se vám automaticky smaže i z telefonu.

Android má lepší klávesnici

Uživatelé platformy iOS si mohou již nějaký čas vybírat z klávesnic od různých vývojářů. I přesto jsme ale shledali klávesnice ze systému Android uživatelsky přívětivějšími. Klávesnice na systému iOS nedisponují funkcí psaní znaků dlouhým přidržením klávesy. Základní klávesnice nemá také psaní čárky, tečky, otazníku, vykřičníku, atd. na hlavní obrazovce, ale pro jejich nalezení se musíte přepnout do jiné obrazovky. To celý proces psaní o mnoho zpomaluje. Klávesnice SwiftKey je na tom již lépe, k dokonalosti ji však stále mnoho chybí.

Tlačítko pro přepínání mezi tichým a hlasitým režimem je výborné

V průběhu testování nás velmi potěšila přítomnost tlačítka pro přepínání mezi tichým a hlasitým režimem. Pro rychlou deaktivaci zvuku tak již nebudete muset zapínat displej, stahovat notifikační lištu, nebo snižovat zvuk na minimum pomocí tlačítek pro ovládání hlasitosti. Zvuk velmi jednoduše deaktivujete pouhým přepnutím tlačítka.

iPhone 6 levá strana

Funkce rychlého nastavení je použitelná, ale nelze si ji přizpůsobit

Nová verze systému iOS obsahuje také funkci rychlého nastavení, která se vyvolá přejetím prstu ze spodní strany vzhůru. V rychlém nastavení budete moci aktivovat a deaktivovat letecký režim, WiFi, Bluetooth, DND, zámek přetáčení, budete moci upravit jas, ovládat muziku, nebo zapnout baterku, časovač, kalkulačku a fotoaparát. Jednotlivé odkazy však není možné upravit a dlouhé přidržení vás nepřenese do samotného nastavení. Chybí také pevný odkaz do nastavení. Naopak chválíme za umístění, které je ve spodní části obrazovky. Všechny prvky jsou tak velmi jednoduše přístupné.

Na iPhonu si neaktivujete úsporný režim

Pokud budete chtít šetřit baterii, tak vás pravděpodobně moc nepotěšíme. Na mobilním telefonu se totiž nenachází funkce šetření baterie, která by omezila výkon a jiné náročné funkce.

Nabíjecí Lightning konektor je oboustranný

V průběhu testování se nám velmi líbil nabíjecí konektor, který je v tomto případě oboustranný. To je oproti microUSB zcela jistě výhoda.

iPhone 6 obsah balení 2

Kdy, kde a za kolik?

iPhone 6 je dostupný ve 3 variantách, které se od sebe odlišují velikostí vnitřního úložiště. V případě 16GB varianty se cena v době psaní recenze pohybovala v rozmezí 16295 – 27422 Kč, v případě 64GB varianty poté 19990 – 27990 Kč a 128GB varianta šla pořídit za 23778 – 29999 Kč. Telefon je dostupný ve třech barevných provedení, a to v šedé, bílé a zlaté.

Závěr

Mobilní telefon iPhone 6 je jistě jedním z nejlepších telefonů, který je na dnešním trhu dostupný. V redakci nás v mnohém příjemně překvapil, v mnohém ale také bohužel velmi zklamal. První rozporuplné dojmy máme ze samotného vzhledu zařízení. Zpracování je na velmi dobré úrovni, stejně tak chválíme za použité materiály. Plastové pruhy na zadní straně a vystouplá čočka fotoaparátu nám však k srdci nepřirostly. Naopak musíme Apple pochválit za přítomnost fyzického tlačítka pro přepínání mezi hlasitým a tichým režimem.

Displej je velmi kvalitní a může se rovnat těm nejlepším displejům na dnešním trhu. Podání barev je velmi dobré, stejně tomu je také u pozorovacích úhlů a rozsahu jasu.

Velmi nás také překvapila čtečka otisků prstů, která funguje přesně tak, jak má. Používání čtečky by na některých Androidech šlo přirovnat ke sledování hororového filmu a pro správné sejmutí prstu ho mnohdy musíte přiložit i několikrát. To se vám v tomto případě nestane, odezva a přesnost čtečky na iPhonu je naprosto vynikající. Mnozí výrobci by si v tomto ohledu mohli z Applu brát příklad.

Optimalizace celého systému je oproti Androidu na vynikající úrovni. iPhone disponuje méně náročným hardwarem a i přesto se Applu povedlo zajistit dokonalou odezvu, stabilitu a rychlost celého prostředí. V tomto případě se vám nikdy nestane, že budete na otevírání některé aplikace čekat.

Celé prostředí je vytvořeno ve velmi jednoduchém stylu. Některé aplikace, jako například Appstore a iTunes, jsou však velmi nepřehledné a vyhledávání v nich se může stát vaší noční můrou. V některých aplikacích také není možné brouzdat jednotlivými sekcemi pouhým přejížděním prstu, ale je potřeba vždy kliknout na ovládací prvek, který je mnohdy velmi složitě přístupný při ovládání jednou rukou. To do jisté míry může usnadnit funkce dvojitého poklepání na domovské tlačítko, která vám všechny ovládací prvky posune blíže k vám.

Fotoaparát v telefonu iPhone 6 je velmi kvalitní. To dokazuje fakt, že nezáleží na megapixelech, ale na mnoha jiných parametrech. Fotoaparát v tomto telefonu se může bez problému rovnat i těm nejlepším mobilním telefonům. Jako bonus lze spatřovat natáčení slow motion videa v rozlišení 720p při 240 fps.

Celkové dobré dojmy bohužel kazí maličkosti, jako například nepřehledné prostředí, horší funkčnost klávesnice, absence T9 při vytáčení, absence tlačítka zpět, nemožnost přizpůsobit si rychlé nastavení, celé prostředí a podobně. Pokud bychom si měli vybrat mezi systémem Android a iOS, tak si zcela jistě vybereme řešení od společnosti Google, a to právě díky těmto maličkostem, které kazí celkový dojem z používání. I přesto je mobilní telefon iPhone 6 velmi dobrou volbou a zela jistě bude vyhovovat vysokému počtu uživatelů. Naplno však telefon využijí zejména uživatelé, kteří vlastní několik produktů od společnosti Apple. Právě propojenost produktů z rodiny Apple je výhodou oproti ostatním výrobcům a značkám.

Klady

+ tlačítko pro přepínání mezi hlasitým a tichým režimem
+ optimalizovaný, rychlý a stabilní operační systém
+ prémiové zpracování
+ funkční čtečka otisků prstů
+ velmi kvalitní displej
+ kvalitní fotoaparát s možností natáčení 240fps slow motion videa
+ propojenost produktů z rodiny Apple (Continuity)
+ nabíjecí konektor je oboustranný
+ GPS s velmi dobrou odezvou a stabilitou
+ možnost dvojitého poklepání na domovské tlačítko pro snazší dostupnost ovládacích prvků

Zápory

– absence T9 při vytáčení
– nepřehledný obchod Appstore a iTunes
– absence tlačítka zpět
– nemožnost přidat widget na domovskou obrazovku
– klávesnice mají méně funkcí než na systému Android
– v mnoha aplikacích se nelze pohybovat přejížděním prstu
– velmi složitá synchronizace videí a muziky
– absence možnosti přizpůsobení centra rychlého nastavení
– absence aktivace úsporného režimu
– plastové pruhy na zadní straně, vystouplá čočka fotoaparátu
– nepoužitelné NFC
– vyšší cena

Co říkáte na mobilní telefon iPhone 6 od společnosti Apple?

David Mysliveček
O Autorovi - David Mysliveček

David je již od mala fanouškem nových technologií. Začátky s telefony se nesly v duchu iPhone 3G. Po představení Galaxy S3 si však našel cestu… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (170)