Apple představil iPhone 13 a 13 Pro. Jak se liší od loňských modelů?

iphone 13 cena

Apple na své včerejší konferenci představil nové jablečné telefony. Tradičně jsme se tak dočkali modelů iPhone 13 Mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max. Celkově vzato jde spíše o evoluci. Jablíčkáře potěší zejména 120Hz displej, menší výřez, lepší fotoaparáty nebo zajímavě vypadající funkce cinematic mode.

iPhone 13 a 13 Pro přichází. Mají jablíčkáři důvod k radosti?

Velikosti zůstávají totožné jako loni. Na výběr tedy máme z 5,4palcového iPhonu 13 Mini, 6,1palcového iPhonu 13 (Pro) nebo iPhonu 13 Pro Max, který se chlubí 6,7palcovým displejem. Všechny jsou typu OLED a Pro varianty nově disponují technologií ProMotion, tedy adaptivní obnovovací frekvencí, která se pohybuje od 10 po 120 Hz v závislosti na tom, co na telefonu děláte. Budoucí majitele potěší také větší svítivost u všech modelů. Bohužel, obyčejná třináctka má stále 60Hz displej. Schválně, vyjmenujte nám alespoň jeden telefon s Androidem v podobné cenové kategorii, který nemá alespoň 90Hz panel.

Co se týče zadní strany, zde nalezneme v případě klasických modelů opět pouze dva fotoaparáty. Apple zůstal u stejného 12MPx rozlišení, ovšem vylepšil jak snímače, tak zpracování fotografií. Klasické modely získávají stejný fotoaparát, který nalezneme u loňského iPhonu 12 Pro Max. Následuje pak ultraširoký snímač se stejným rozlišením a světelností f/2,4. Co se týče Pro verzí, zde jsou změny větší. Hlavní snímač disponuje světelností f/1,5, což by mělo mít za následek podařené snímky i za velmi špatných světelných podmínek. Dále je zde 12MPx ultraširoký snímač, který má světelnost f/1,8 a automatické ostření. Díky tomu je možné jej použít i pro makro snímky. Posledním foťákem je 77mm teleobjektiv se světelností f/2,8 s 3x optickým zoomem.

Introducing iPhone 13 Pro | Apple

Introducing iPhone 13 Pro | Apple

Pod kapotou samozřejmě tiká čipset Apple A15 Bionic, který je založený na 5nm procesu. Tradičně zde máme šest jader, přičemž dvě jsou výkonná a čtyři úsporná. Dle Applu je tento čipset o 50 % rychlejší, než jeho konkurence, ačkoliv ji na prezentaci nijak nekonkretizoval. Vůbec poprvé však vidíme u Pro a standardní verze iPhonu rozdíl ve výkonu. Klasický iPhone 13 (Mini) totiž dostal “pouze” čtyři grafická jádra, zatímco Pro modely jich mají pět.

  • iPhone 13 Mini (128 GB) – 19 990 Kč
  • iPhone 13 (128 GB) – 22 990 Kč
  • iPhone 13 Pro (128 GB) – 28 990 Kč
  • iPhone 13 Pro Max (128 GB) – 31 990 Kč

Vylepšena byla také výdrž baterie u všech modelů, ačkoliv rychlost nabíjení zůstala stejná. Jablíčkáři se tedy musí spokojit se 20W kabelovým, potažmo 15W MagSafe nabíjením. Alespoň jsme se dočkali zdvojnásobení základního úložiště a základní verze má nyní kapacitu 128 GB.

Co na nové iPhony říkáte?

Zdroj: Apple

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jeho prvním telefonem byl iPhone 3G. U Applu zůstal dodnes, ovšem zajímají ho i ostatní technologie, mezi něž patří i Android. Rád sportuje a v… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)