iPadOS dělá z iPadu konečně plnohodnotný tablet. Obstojí proti Androidu?

ipados

Na své konferenci Apple představil mnoho věcí, které jsou pro mnohé uživatele příjemným překvapením. Troufáme si říct, že to největší přišlo v podaní nového iPadOS. Jedná se totiž o největší změnu od dob, kdy byl první iPad v roce 2010 představen. Proč? Včerejším večerem se totiž v mnoha ohledech změní uvažování o tom, jak budeme k zařízení jako je iPad přistupovat. Tablet má nyní mnoho nových funkcí a je více otevřený, podobně jako je tomu u Android tabletů. Ne, systém si vizuálně stále nepřizpůsobíte a k systémovým složkám se nedostanete, ale celkem překvapil správce stahování v Safari nebo překopaná aplikace Soubory, která je mnohem otevřenější, než by se dalo čekat.

Stále úzká provázanost s iOS

Doposud jsme iPad znali jako “větší iPhone” zařízení. Běžela na něm upravená verze iOS, která nabízela oproti iPhonům některá vylepšení, jako například lepší práce s okny, rozdělení obrazovky, více gest nebo větší dock. Ani tyto funkce však nedokázaly využít velkou pracovní plochu naplno a velká část uživatelů měla pocit, že celkový výkon zařízení je značně nevyužit. iPadOS vychází zejména z poslední verze iOS, se kterým má společných spousty funkcí, které nabízí nový iOS 13. Mezi oběma systémy je stále veliká podobnost, avšak iPadOS se bude soustřeďovat hlavně na zobrazení co nejvíce informací a tedy co největším využití pracovní plochy. Na domovské obrazovce bude možné zobrazovat widgety a měnit umístění Docku tam, kam bude potřeba.

iPadOS widgety

Android umí už roky, Apple se naučil až letos

Velké mínus se dává odjakživa iPadům za jejich velice omezený multitasking, což by mělo být minulostí. Pomocí funkce Split View můžete využít jednu aplikaci ve dvou oknech a funkce Slide Over nabídne práci s dvěma odlišnými aplikacemi. Škoda, že těch oken není víc, jistě by potěšila možnost využít najednou i čtyři okna, třeba příště.  Dalším velkým neduhem u jablečných tabletů bylo určitě komplikované používání externích úložišť a jejich následný přesun do zařízení. Tento problém je nyní vyřešen – k iPadu konečně můžete připojit USB flash disk, SD karty, fotoaparát a další úložiště a v aplikaci Soubory je pak spravovat.

Dospělé Safari, nová gesta a rychlejší Apple Pencil

Když jsme u aplikace Soubory, ta také doznala velkých změn. Umí soubory zabalit a rozbalit a sdílet složky prostřednictvím iCloudu. Nechybí ani nová gesta. Například velmi jednoduché a logické gesto se třemi prsty je využito ke kopírování a vkládání textu. Razantní změnou prošlo také Safari, které nabídne kromě správce stahování také automatické optimalizované zobrazení desktopových verzí webu. Také Apple Pencil prošel ohromných zrychlením. Doposud byla jeho odezva na 20 milisekundách, zatímco na iPadOS bude jeho odezva velmi příjemných 9 milisekund. Navíc nabídne podobnou funkci, kterou známe z rodiny telefonů Galaxy Note, tedy interaktivní snímek webové stránky, na který budeme moci něco nakreslit. Trochu pozdě, ale přece. Změn se dočkala také klávesnice, která je nyní mnohem lépe umístěna a je menší. Díky tomu bude zabírat na ploše méně místa a nabídne tak prostornější a lepší práci s aplikacemi zejména v multitaskingu.

iPadOs soubory

Závěr

iPad touto aktualizací nabírá zcela nový rozměr a upřímně, bylo to potřeba. Bylo až trestuhodné, jak Apple nedokázal využít zejména iPad Pro. Čert vem základní verzi iPadu, která má sloužit pro konzumaci obsahu a psaní poznámek. Jsem si zcela jist, že nový operační systém ocení nejeden grafik či fotograf, který přesedlal z Macu a následně si trhal vlasy. Je také s podivem, že to Applu trvalo tak dlouho. První generace iPadu Pro je s námi již dlouhé čtyři roky a přesto Apple nedokázal nabídnout funkce, které mají Android tablety již několik let.

Jaký máte názor na nový iPadOS?

Zdroj: AppleInsider

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jeho prvním telefonem byl iPhone 3G. U Applu zůstal dodnes, ovšem zajímají ho i ostatní technologie, mezi něž patří i Android. Rád sportuje a v… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)