iOS 10 je dle měření stabilnější platformou než Android 7.0 Nougat

apple-vs-android-nahledovy

Mobilní operační systémy iOS a Android lze mezi sebou porovnávat podle řady kritérií. Jedním z nich je i stabilita platformy, měřená podle pádů aplikací pod tím či oním systémem. Právě na to se zaměřuje dlouhodobý monitoring společnosti Apteligent, ze kterého vyplynulo, že se Apple iOS 10 může chlubit pomyslným titulem nejstabilnějšího operačního systému na trhu.

Nutno ale poznamenat, že tomu tak nebylo vždy – starší verze iOS (7 a 8) vykazují průměrnou “padavost” (“crash rate”) aplikací mezi 5,5 a 6,0 %. iOS 9 je na tom o poznání lépe – aktuálně se pohybuje kolem 4,6 %. Proti tomu nejnovější iOS 10 odstartoval na hodnotách blížících se 5,5 %, nicméně v průběhu času se situace zlepšila a nyní se pohybuje ještě níže než iOS9 – poslední číslo je 3,9 %. Příčinou poklesu je pokračující uvolňování záplat pro iOS 10, které mají vylepšovat stabilitu a zvyšovat rychlost systému. Dalším faktorem jsou vývojáři aplikací, kteří opravují kritické chyby, projevující se pod poslední verzí systému. Uvedená čísla přitom stojí na více než 400 milionech zachycených chyb různých aplikací pod všemi verzemi obou systémů.

iOS 10 poskytuje nejvyšší stabilitu iOS 10 poskytuje nejvyšší stabilitu

Android za iOS 10 citelně zaostává

Jako na houpačce poletují hodnoty “crash rate” v případě Androidu. Zde je aktuálně nejstabilnější verze 6.0 Marshmallow s 5,9 %. I ta však vykazuje zřetelně horší hodnotu ve srovnání s posledním systémem od Applu. Android 7.0 Nougat dosahoval hodnot atakujících 7 %, aktuálně se situace ustálila na 6,1 %.

Android je v tomto měření tak trochu na houpačce Android je v tomto měření tak trochu na houpačce

Pro účely měření se za pád aplikace považuje situace, kdy v důsledku nějaké neočekávané události dochází k ukončení relace uživatele. Dojde-li k pádu programu, pak knihovna Apteligent zaznamená stav přístroje a odešle informace na server. Data jsou poskytována vývojářům, kteří na jejich základě mohou například sledovat, nakolik se projevily provedené změny v celkové stabilitě programu.

Co má dle vašeho názoru vliv na skutečnost, že aplikace dle tohoto měření padají na Androidu citelně častěji než na iOS 10? Je to politikou oficiálního repozitáře? Nebo něčím jiným?

Zdroje: droider.ru, info-android.com, data.apteligent.com.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)