Menu

iOnRoad: Šikovný asistent řidiče

Systémy detekce kolize obvykle používají k měření vzdálenosti mezi vozidly radar nebo laser a nepatří k právě nejlevnější doplňkové výbavě. Dnes si ukážeme aplikaci, která nabízí podobné možnosti, funguje ale na odlišném principu a k jejímu provozu budete potřebovat pouze mobil.

iOnRoad je aplikace pro telefony s Androidem, která skrze čelní sklo automobilu sleduje odstup mezi vámi a vozidlem vpředu. Stačí umístit telefon do držáku tak, aby optika fotoaparátu “viděla” na vozovku, a program vás upozorní, pokud jste příliš blízko k autu před vámi. Kromě toho také dohlíží na rychlost, jakou jedete.

Při prvním spuštění se vás ujme průvodce, který se ujistí, že máte telefon nainstalovaný v držáku a upozorní na skutečnost, že jeho osa by měla svírat s vozovkou pravý úhel (pokud tomu tak není, pomůže se správným nastavením). Pozor na to, aby část obrazu nezabírala kapota vašeho vozu – v takovém případě by aplikace nefungovala správně!

Osa telefonu by měla svírat s vozovkou pravý úhel

Osa telefonu by měla svírat s vozovkou pravý úhel


Pokud tomu tak není, pomůže aplikace se správným nastavením

Pokud tomu tak není, pomůže aplikace se správným nastavením

Následně průvodce vysvětlí barevný systém, kde zelená znamená bezpečnou vzdálenost, žlutá nabádá k opatrnosti a červená je varováním. Kromě vizuálního zobrazení jsou nebezpečné situace indikovány také zvukovými signály. iOnRoad kromě fotoaparátu využívá též GPS a senzor zrychlení, skrze které sleduje aktuální rychlost a její změnu, takže například zbytečně neupozorňuje na nebezpečnou vzdálenost v případě, kdy stojíte za druhým vozidlem v koloně nebo na křižovatce.

Zelená znamená bezpečnou vzdálenost, žlutá nabádá k opatrnosti a červená je varováním

Zelená znamená bezpečnou vzdálenost, žlutá nabádá k opatrnosti a červená je varováním

Další funkcí je automatická detekce jízdy, kdy iOnRoad sleduje, zda pohyb zařízení odpovídá jízdě autem, a v případě, že je tomu tak, začne sledovat provoz. Můžete si také zvolit spouštění aplikace na pozadí, kdy varuje jen v případě možné kolize, zatímco během jízdy není problém mít na displeji třeba navigaci. Na konci cesty navíc jako bonus dostanete body za bezpečné řízení.

Další funkcí je automatická detekce jízdy

Další funkcí je automatická detekce jízdy

Kromě sledování provozu, během kterého je na displej do skutečného obrazu (podobně jako v aplikacích “rozšířené reality”) promítána zelená linie bezpečné vzdálenosti a aktuální rychlost, je u vozidla v jízdním pruhu před vámi plovoucími číslicemi zobrazena vzdálenost v sekundách (případně lze nastavit zobrazování v metrech), tedy kolik času byste měli na reakci v případě nouze. Jestliže vozidlo vpředu náhle zastaví nebo zpomalí, zobrazí iOnRoad blikající varování přes celou obrazovku a spustí zvukové upozornění.

U vozidla v jízdním pruhu před vámi plovoucími číslicemi zobrazena vzdálenost v sekundách

U vozidla v jízdním pruhu před vámi plovoucími číslicemi zobrazena vzdálenost v sekundách

Dále je k dispozici tlačítko pro okamžité pořízení fotografie (volitelně lze takový snímek ihned odeslat na Facebook), tapnutím na obraz pak dostanete nabídku několika aplikací (dají se nakonfigurovat), dostupných přes velká tlačítka. Přes ně můžete třeba volat, přehrávat hudbu, nebo spustit navigační software. Vybrané funkce jsou také dostupné skrze svislou lištu, situovanou po pravé straně obrazovky.

Tapnutím na obraz dostanete nabídku aplikací, dostupných přes velká tlačítka

Tapnutím na obraz dostanete nabídku aplikací, dostupných přes velká tlačítka

V nastavení lze dále zvolit jednotky, se kterými bude program pracovat (km/h, mph, C, F), nastavit automatické ukončení aplikace při vytažení telefonu z kolébky, nebo v závislosti na stavu baterie, případně, pokud byste se vydali třeba do Anglie, přenastavit stranu silnice, po které budete jezdit.

Zatím sice chybí, ale dá se předpokládat, že tuto funkci autoři časem zapracují, natáčení videa či pořízení série fotografií v případe hrozící nehody. To by bylo užitečné pro případné následné spory o tom, kdo bouračku zavinil.

Kvalita virtuálního asistenta závisí na více faktorech – tedy nejen na optice fotoaparátu, schopnosti rychlého a přesného zaostřování, ale například také na okolních podmínkách. Celkem logicky tak nejlépe funguje za jasného dne, naopak při mokré vozovce prozářené sluncem iOnRoad podával zmatečné informace a vyvolával falešné poplachy. Občas ho navíc dovedly zmást i vodorovné dopravní značky či stíny. V noci, kdy by se hodil nejvíce, program prakticky nefungoval vůbec.

Mluvili jsme o bodech za bezpečnou jízdu. Vězte, že na webu iOnRoad najdete nejen všechny pořízené snímky, upozornění a další data, ale právě také bodování a možnost porovnat způsob své jízdy s ostatními řidiči. Stačí se přihlásit pomocí svého účtu Google.

Celkově vzato je jasné, že telefon nenahradí protikolizní systémy, jež jsou obvykle napojeny na brzdovou soustavu a mají tu výhodu, že mohou skutečně zastavit či alespoň zpomalit vozidlo. Pokud ale chcete udělat něco pro bezpečnou jízdu bez nutnosti nákupu doplňků či zcela nového vozu, pak tato aplikace jistě stojí za vyzkoušení.

Omezením ale mohou být minimální požadavky: Android 2.2 Froyo, minimálně 1GHz procesor (pokud máte procesor slabší, nepůjde program nainstalovat) a kamera schopná snímat video v rozlišení VGA (640 x 480 px). Autor sám hlásí úspěšné otestování na telefonech Sansung Galaxy S II, HTC ThunderBolt 4G, Google Nexus S a HTC Incredible S.

iOnRoad Augmented Driving
iOnRoad
Verze1.0.1 (18. 10. 2011)
Velikost6,6 MB
2.2+


Zdarma

 

Komentáře

Jiří

Jiří

20.10.2011 8:19

Nápad zajímavej, ale mám pocit, že je to ta z aplikací, která spíš nehodu způsobí. Řidič totiž – chtě nechtě – bude vždy čumět po mobilu, bude se dívat co že mu to ukazuje a tím zaměstnávat jeho pozornost….

Libb76

Libb76

20.10.2011 8:35

Jiří: vidím to bohužel podobně :(

tr

tr

20.10.2011 9:01

jak ktery ridic

Samot

Samot

20.10.2011 9:02

Pravda chlapi..ale zkusil bych to..akorát..na mé Samsung Galaxy S2 hlásí, že není kompatibilní..tak, nevím teda :D

Mem

Roman Nepšinský 0

20.10.2011 9:20

Jiří, Libb76: to si nemyslím (jako dlouholetý uživatel navigací a autor GPSAuto s 30 tisíci staženími :)), zrovna takovéhle červené varování se dá “sledovat” periferně, a navíc mobil máte v zorném poli. Naopak moc nechápu systémy jako má BMW pro noční vidění, kde je obraz na displeji v palubce mimo zorné pole.

Každopádně v kombinaci s nějakou projekcí na čelní sklo by to už mohlo být velmi dobře použitelné. V rámci Google Developer Day jsme dělali projekt na využití ADK kitu (hardware, který si připojíte k vašemu mobilu/tabletu USB kabelem), který zobrazuje informace přes matici LEDek, takhle to vypadá v provozu při odrazu o čelní sklo
http://nepsin.com/share/adk01.jpg

jhe

jhe

20.10.2011 9:21

Ohledně použitelnosti vidím problém v nutnosti nastavení kolmo na podélnou osu auta, to znamená, že pokud nemám telefon vyloženě před sebou, tak je displej nastaven tak, že z místa řidiče může být špatný pozorovací úhel displeje…

Michal

Michal

20.10.2011 9:43

Tak jako nápad je to fajn, jen nevím proč se nechce nainstalovat do HTC Desire HD (resp. neni komplatibilní) GRRRR

Michal

Michal

20.10.2011 9:50

Tak jen chvili používat PC a jde to ;) nikdy se nespoléhat na market. :) zde máte odkaz na stáhnutí a jede to :) http://www.ionroad.com/download-ionroad

Espio

Espio

20.10.2011 9:54

ono to vydava aj zvuky tak co sa tu trasiete?

Lukáš

Lukáš

20.10.2011 10:37

To promítání na přední sklo vypadá hodně zajímavě… dá se k tomu někde sehnat více informací?

Mem

Roman Nepšinský 0

20.10.2011 10:53

Lukáš: Jj, vydáme tady na webu sérii článků, jedním z nich bude i přehled ADK projektů z GDD včetně toho našeho notifikačního displeje, stay tuned :)
V předstihu můžeš mrknout tady, jsou tam i zdrojáky projektu pro Arduino a pro Android (samozřejmě prasácké :)) http://nepsin.com/share/adk.htm

Lukáš

Lukáš

20.10.2011 11:04

Díky moc za informace a link!! Vypada to skvele, uz delsi dobu si rikam, ze by se mi podobny system hodil do auta. Dalo by se to pripadne vyuzit i na “vychovu” piratu silnic :) Uz se tesim na clanky…

somro

somro

20.10.2011 12:11

Nainstaloval som do htc sensation spustil som ale gps nechce najst a to zelene na ceste ttak isto neukazuje teda ani nepipa.

Regis

Regis

20.10.2011 13:06
ic

ic

20.10.2011 14:23

Bylo by super, pokud by takováhle věc obsahovala také AR (rozšířená realita) navigaci… což určitě není nejednodušší udělat. A záznam… že by nahrával (fotil) posledních několik minut pro případ bouračky (takový soft už je… ale all-in navigace&záznam&informace o vzdálenosti by bylo naprosto killer feature a něco takového bych si rád i koupil).

Lukáš

Lukáš

20.10.2011 15:48

Souhlasím, že taková aplikace by byla super. Myslim si ale, že u nás AR navigace jen tak nebude.
A docela by me zajimalo, jestli je teda nejaka aplikace, ktera by v pozadi nahravala/fotila treba par poslednich minut pred bourackou?!

smates

smates

20.10.2011 18:26

Nevi nekdo proc me to nejde neinstalovat na LG Optimus Black?Vsechny parametry to splnuje ale presto mi to pise ze to neni kompktibilni :-(

Luke

Luke

21.10.2011 8:26

Pro nahravani deni pred vozidlem, skvele slouzi dailyroads voyager.
doporucuji!
na mem sgs funguje skvele.
L.

Lukas

Lukas

21.10.2011 8:30

Pro nahravani deni pred vozidlem, skvele slouzi dailyroads voyager.
doporucuji!
na mem sgs funguje skvele.
L.

gsg

gsg

22.10.2011 15:44

to jako potrebuju aplikaci abych vedel ze to auto predemnou je hodne blizko?:D bez toho byhc to auto asi nevidel ze

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

24.10.2011 12:38

To: gsg
Co třeba když zrovna sledujete provoz ve zpětném zrcátku a auto před vámi nečekaně zastaví?
Vám se to nestalo? Mně ano :)
Těch možností, kdy se takový asistent může hodit, je poměrně dost.
Ostatně kdyby nebyl tak užitečný, nemontují jeho HW obdobu s propojením na brzdy výrobci automobilů do svých aut, ne?

Shorty

Shorty

1.11.2011 8:27

Program fajn, na SE Arc funguje jak má. Ale mohl by se udělat tak, aby běžel na pozadí pod navigací, protože když už člověk někam jede a ”připne” si founa na sklo, je to většinou proto, že jej právě využívá jako GPS navigaci.Konkrétně u mě, když sem si jej tam hodil a zapnul iOnRoad, tak mě spíše lákalo čumět jak to fachčí atd a ubíralo to z mé pozornosti na provozu okolo :D Jinak musím souhlasit s Karlem Kiliánem, v takovýchto situacích, kterou zde uvedl se app docela i hodí ;)

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

1.11.2011 8:38

To: Samot
nemáte na tom SGS2 MIUI?
Z pro mne nepochopitelných důvodů to na MIUI neběhá (přitom třeba na Batista70 zcela bez problémů).

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

1.11.2011 8:40

To: Shorty
No, je pravda, že mně taky větsinou láká pokukovat, jak a co to detekuje :))

Tom Lízner

Tom Lízner

13.12.2011 20:39

Aplikaci jsem dnes zkoušel a zatím nic moc. Docela dlouho to trvalo, než se to chytlo silnice a začalo ukazovat zelenou čáru a navíc ještě bokem vozovky. Ostatní auta to nedetekovalo vůbec. Ale přičítám to tomu, že mi můj galaxy note zabíral foťákem část palubní desky (Octavia). Aby v požadované poloze zabíral jen silnici, musel bych držák s pda namontovat skoro do půlky výšky skla, což je blbost. Takže využitelné leda pro kamiony, autobusy, dodávky a Smarty bez předku:)

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

14.12.2011 11:17

To: Tom Lízner
Tak pochopitelně, pokud použijete zařízení, které nesnímá jen silnici, ale ostří třeba na palubní desku, tak nelze očekávat výsledky.
Aplikace sama o sobě využitelná je, ale pochopitelně jen se zařízením a instalací, se kterým uvidí na silnici :)

Bren

Bren

6.6.2012 22:58

Nevíte jestli je podobná aplikace i na Win mobile?

RSS (komentáře k článku)