TOPlist

Světově nejrychlejší desktopový procesor! To bude brutální Intel Core i9-14900KS

Procesor Intel Core i9-13900K
  • Intel připravuje vylepšenou verzi nejrychlejšího desktopového CPU světa
  • Core i9-14900KS nabídne naprosto brutální výkon
  • Vybere si ale svou daň v podobě energie, na které si smlsne opravdu rád

V polovině loňského října představila společnost Intel novou řadu desktopových procesorů. Respektive staro-novou. Takzvaná 14. generace je totiž v podstatě aktualizací té třinácté, která debutovala o rok dříve. Nepřináší totiž vůbec žádné změny v architektuře a nabízí pouze změny menšího charakteru, což vede k ne zrovna významným výkonnostním posunům. Některé výjimky, například Core i7-14700K, však přinesly také více efektivních jader, v důsledku čehož jsou oproti předchůdci rychlejší znatelněji.

Nejrychlejším desktopovým procesorem současnosti je podle Intelu jeho model Core i9-14900K, jenž spadá do oné 14. generace (docela běžně se jí přezdívá Raptor Lake Refresh) a má 24 jader, 32 vláken a 6,0GHz maximální frekvenci bez nutnosti manuálního přetaktování. Už brzy jej ale překoná jeho výkonnější brácha, který bude ještě o něco šílenější.

Už dlouho se spekuluje nad tím, že Intel vydá speciální edici zmíněného high-end procesoru, která ponese označení Core i9-14900KS. Přinést by měla až 6,2GHz takt (tedy o 200 MHz víc, než má standardní Core i9-14900K), což nově potvrzují uniklé benchmarky. Výsledky testu, jenž se objevil v databázi OCCT, ale rovněž ukazují daň, již si procesor vybere za svůj dechberoucí výkon.

Intel Core i9-14900KS benchmark

Jak vyplývá ze zaznamenaných údajů, na které pomohl upozornit X účet @TechLevelUp_, procesor nemá problém hltat neuvěřitelných 410 W energie. Asi vás mohu uklidnit tvrzením, že se s nejvyšší pravděpodobností jedná o testovací vzorek a finální verze, jež se dostane na pulty obchodů, do takového extrému nezajde.

I tak ale počítejte s pořádně vysokou hodnotou MTP (Maximum Turbo Power), protože o něco pomalejší Intel Core i9-14900K ji má nastavenou na 253 W. Výrobní proces Intel 7, který je postaven na ne zrovna moderní 10nm technologii, zázraků zkrátka schopen není a s vysokou spotřebou je u něj potřeba se smířit.

Zatím není jasné, kdy přesně se procesor Intel Core i9-14900KS dostane na trh. Core i9-13900KS byl vydán hned v lednu, takže zrovna od data uvedení předchůdce se tentokrát odrazit nemůžeme. Asi nezbývá než čekat na oficiální potvrzení nebo další úniky…

Jaký procesor používáte ve své sestavě vy?

Zdroje: OCCT, X, Tom’s Hardware

Adam Kurfürst
O Autorovi - Adam Kurfürst

Adam studuje na gymnáziu a technologické žurnalistice se věnuje od svých 14 let. Pakliže pomineme jeho vášeň pro chytré telefony, tablety a příslušenství, rád se… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)