Menu

Je instalování APK balíčků pirátstvím? Kdy ano, a kdy ne?

Na Androidu můžete v systémovém nastavení povolit instalování APK balíčků ze zdrojů třetích stran (či “neznámých zdrojů”). Otevřete tím možnost získávat aplikace i odjinud, než jen z oficiálního repozitáře Obchod Play. Jak je ale takové počínání v souladu s pravidly? Jde o pirátství, nebo ne? Na to se pokusíme odpovědět v tomto článku.

Co jsou APK balíčky a kde je sehnat?

Nejprve si řekněme, co to vlastně jsou ty APK balíčky. Jedná se o soubory s příponou .apk, odpovídající svou strukturou archivu ve formátu ZIP. Tento soubor obsahuje aplikaci pro Android a uvnitř něj je zabalené vše, co je potřeba k instalaci, spuštění a běhu programu. APK balíček lze ze systému vytáhnout a dále šířit – například publikovat, stáhnout a použít k další instalaci. Jak jsme ale uváděli v prvním odstavci, je nutné tento způsob instalace, anglicky označovaný jako “sideloading”, povolit v systémovém nastavení.

Obsah APK balíčku aplikace Počasí od Sony

Obsah APK balíčku aplikace Počasí od Sony

Soubory APK najdete na mnoha místech Internetu. Neoficiálně je lze stahovat i z Obchodu Play (viz návod Jak snadno a rychle stáhnout APK soubory přímo z Google Play?). Asi nejznámějším webem, který se na ně specializuje, je APKMirror. Zde naleznete ve formě APK balíčků nejnovější verze renomovaných aplikací, ovšem pouze těch, které jsou k dispozici zdarma. Vyhledání a stažení kýženého programu je jednoduché, zpravidla se na několik kliknutí dostanete k “instalačce”. Je ale takové počínání legální?

Pokud se nejedná o stahování placených aplikací, nemusí se (přinejmenším z hlediska terminologie) vždy jednat o krádež. Existuje řada důvodů k získání aplikace, která není běžnou cestou dostupná v Obchodě Google Play. APKMirror je svými uživateli často používán ke stahování programů, jejichž aktualizace autoři uvolňují postupně. Pokud uživatel nechce čekat, až na něj přijde řada, je toto poměrně snadný způsob, jak se dostat k nejnovější verzi.

Server APKMirror umožňuje stahování a instalování APK balíčků

Server APKMirror umožňuje stahování a instalování APK balíčků

Rychlejší cesta k novým aplikacím a verzím

Bez diskuse na téma softwarového pirátství a morálky můžeme spolehlivě konstatovat, že používání jakékoli aplikace bez licence k ní je rozhodně pirátstvím. Nicméně ne vždy je to něco, co by bylo nutné rozebírat a řešit. Vezměme si jako modelový příklad Google. Vyhledávací gigant vydá novou aplikaci nebo novou verzi a mnozí ji chtějí vyzkoušet, pokud možno hned. Celkem rychle se tak začne šířit APK balíček. Odkaz putuje po sociálních sítích, objevuje se v odborných médiích atd. Google proti tomu nezasahuje, zatím nechává situaci plynout, ačkoli by jistě neměl problém najít způsob, jak rázně ukončit distribuci takových souborů. Navíc dříve či později byste očekávanou aplikaci nebo aktualizaci stejně dostali. Kde není žalobce, tam není soudce, takže zde bychom vysloveně o pirátství nemluvili.

Na APKMirroru najdete například nejnovější verzi Obchodu Play

Na APKMirroru najdete například nejnovější verzi Obchodu Play

Samozřejmě postupné (pomalé) uvolňování nové aplikace či aktualizace má svůj význam. Autor tak může sledovat a zaznamenávat případné chyby na přiměřeně velkém vzorku. Je snadnější zastavit aktualizace a udělat opravy pro několik tisíc uživatelů, než pro miliardy. Nemluvě o tom, že když se problémy objeví u většího počtu klientů, patrně se začnou řešit veřejně. To pověsti aplikace určitě neprospěje.

Kdy je instalování APK balíčků pirátstvím?

Stahování a instalování APK balíčků obvykle z technického hlediska pirátstvím je, protože licence většiny aplikací většinou umožňuje jejich použití jen v případě, že jste je nainstalovali do zařízení z Obchodu Play. Kromě toho každý vývojář, který nahrává aplikaci do Obchodu Play, musí splnit pravidla daná společností Google. Podmínky přitom platí pro obě strany a jedna z nich říká, že Google umožní vývojáři, aby rozhodl, která zařízení mohou jeho aplikaci nainstalovat. Google se pak stará o to, aby program mohly stáhnout a nainstalovat pouze zvolené telefony a tablety.

Když tedy někdo vytáhne APK balíček a sdílí ho s ostatními, jde proti tomuto opatření. Smyslem omezení přitom nebývá to, že by autoři aplikací nechtěli dát svůj program k dispozici všem, ale protože některé aplikace běží špatně na konkrétní značce nebo na určitém modelu. I v tomto případě tedy jde o nedodržení podmínek, protože takové počínání je proti záměru autora.

Každá aplikace nemusí nutně fungovat na všech zařízeních

Každá aplikace nemusí nutně fungovat na všech zařízeních

Odpověď na otázku, zda je instalace APK balíčků pirátstvím, závisí tedy primárně na vývojáři a jím nastavených pravidlech. V případě placených aplikací je odpověď jednoznačná – pirátství to je, dokonce i dle naší legislativy. Navíc instalací placené aplikace z nějakého “warez” serveru poměrně značně riskujete. Jedná se o jeden z nejčastějších způsobů, kterým útočníci dostávají do systému škodlivé aplikace. Způsob je to spolehlivý – asi jen málokdo z těch, kdož lační po placeném programu zadarmo, kontroluje oprávnění instalované aplikace.

Podobně je tomu v případech, kdy autor umožní instalaci jen ve vybraných zemích nebo dává své dílko k dispozici výhradně prostřednictvím Obchodu Play. Pak se jedná o porušení licenčních podmínek a tedy nelegální použití, nikoli ovšem krádež ve smyslu tohoto slova.

Kde není žalobce, tam nebude ani soudce

Samozřejmě je otázkou, nakolik jde proti pravidlům instalace programů, které jejich autoři poskytují bezplatně. To je víceméně mezi uživatelem a autorem. Měli byste však respektovat rozhodnutí vývojáře, proč nedal svůj program k dispozici i jinou cestou. Například v případě aplikací Google lze předpokládat, že vyhledávací gigant proti takovému počínání nebude nic mít, neboť v celkovém objemu instalací jsou geekové, kteří musí mít vždy nejnovější verze jeho aplikací, nepatrnou menšinou.

Jak to vidíte vy? Kdy je, a kdy není instalování APK balíčků pirátstvím?
 

Komentáře

Pavel_Bezak60

25.4.2017 13:23

já věřím ve svobodu stahování. Když chci aplikaci, stáhnu ji. A nezajímají mě nějaké licence nebo aut. práva. To stejné platí i u písniček, filmů a programů.

Sitler

sitler 2

25.4.2017 13:28

Pavel_Bezak60: kéž by tobě za práci taky neplatili, protože věří ve svobodu práce.

Ehec

z aplikace
25.4.2017 13:41

Pavel_bezďák60: tebe by měli zavřít až zčernáš. Doufám, že redakce poskytne tvoji IP i s doznáním příslušným orgánům :-)

Pavel_Bezak60

25.4.2017 14:31

sitler, ehec: :D :D

kubfaf

z aplikace
25.4.2017 15:39

:D

platan11

25.4.2017 16:29

LOOOOOL GetApk a Blackmarket vše vyřeší :o))

supermufak

25.4.2017 18:13

Mě by zajímala statistika kolik APK balíčků mimo GP obsahuje nějaký přidaný malware…

lukodlak

z aplikace
25.4.2017 19:18

Apku Svetandroida mam nainstalovanou pres apk, protoze jste ji z GP vymazali. Jsem pirát?😀

nitram 007

25.4.2017 19:25

lukodlak…..nejsi pokud jsi ji stáhl přímo z svetandroida.cz

komca12

25.4.2017 20:28

Většinou se mi stává ,že aplikace kterou si koupím a je povolená autorem se mi buguje nebo vůbec nefunguje ,než když mi ji autor nedovolí stáhnout a já jsem nucen si jí stáhnout z alternativních zdrojů.

lukodlak

z aplikace
25.4.2017 21:42

Bylo to myšleno s nadsázkou ☺

Xcv

xcv48 0

26.4.2017 12:43

Já bych to rád viděl tak, že stahování je zcela legální, problém bude mít ten kdo to zveřejnil. Bohužel (co já vím) to platí pro všechno možné, jen ne pro aplikace :’-(.

Martin Král

z aplikace
26.4.2017 15:05

z principu aplikace nekupuji ale stahuji balíčky nebo i s obb daty… odjakživa! 😂

Martin Král

z aplikace
26.4.2017 15:06

a jestli si myslíte že na Google play nejsou aplikace s malwarem tak se pletete.. 😂

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

26.4.2017 18:59

To: xcv48
Ano, ano, je to přesně tak, jak píšete.

RSS (komentáře k článku)