TOPlist

iGrill mini – grilování nikdy nebylo snazší (recenze)

iGrill mini nahled

Krásné počasí se blíží, co potěšit chuťové buňky a „fláknout“ na gril pořádný kus masa? A co k tomuto procesu, který miluje drtivá většina žijících bytostí, zapojit také Android? Říkáte si, že je to nemožné? Vyzkoušeli jsme velmi zajímavé zařízení iGrill mini, které vám dokáže, že i Android vám pomůže při „grilovačce“.

Obsah recenze

Obsah balení

Ačkoliv má zařízení v názvu mini, krabička zase tak malá není. Uvnitř se ale ukrývá jen to nejpodstatnější – přístroj iGrill mini, odpojitelná sonda, nalepovací magnet a manuál. Tedy vše, co bychom mohli potřebovat, ale zároveň nic navíc.

iGrill mini -  obsah balení

Vzhled a dílenské zpracování

Celé zařízení lze rozdělit na dvě části – chytrou jednotku, která se bezdrátově spojí s mobilním telefonem, a jehlici, která slouží jako sonda pro sledování teploty masa. Jehlice je se základnou propojena ocelovým lankem, které odolá i vysokým teplotám. Samotné tělo přístroje iGrill mini připomíná webkameru, stojánek je navíc magnetický, díky čemuž jej lze připevnit přímo ke grilu. Pokud chcete zařízení upevnit na nekovový povrch, můžete použít nalepovací magnet v balení. Na samotném zařízení iGrill nalezneme pouze jediné tlačítko, kterým se přístroj vypíná a zapíná. Tlačítko je navíc lemováno notifikační diodou, která prozradí stav propojení s telefonem a rovněž teplotu pomocí své barvy (samozřejmě pouze orientačně).

iGrill mini - konstrukce

Samotná jehlice je dostatečně dlouhá na to, aby ji bylo snadné umístit do libovolného druhu masa. Na svém těle navíc obsahuje gumovou část, pomocí které lze se sondou manipulovat i po zahřátí vidlice. Spojení se základnou je zajištěno odolným kabelem, který měří přibližně 1,5 metru, což je v drtivé většině případů dostatečné.

iGrill mini - jehlice

Konektivita

Spojení s mobilním telefonem je zajištěno pomocí technologie Bluetooth, díky čemuž se lze, podle slov autorů, vzdálit až 40 metrů v ideálních podmínkách. To je vzdálenost, která by měla bohatě stačit, pokud tedy nemáte gril umístěný ve velké vzdálenosti od míst, kde během vaření trávíte čas. Při našem testování jsme byli běžně okolo 10-20 metrů od grilu a s připojením jsme žádné problémy neměli, to ovšem platilo pro situaci bez překážek. Pokud máte gril na dvoře a chcete se jít mezi tím dívat domů na televizi, už můžete mít problém.

iGrill mini - konektivita

Baterie a výdrž

Zařízení iGrill mini je napájeno knoflíkovou baterií CR2032, která byla součástí balení a v případě potřeby není vůbec problém ji zakoupit kdekoliv v obchodě. Výrobce předesílá, že zařízení vydrží na jedno nabití až 150 hodin, což jistě pár desítek kusů masa zvládne. Výměna baterie je snadná, neobejdete se pouze bez křížového šroubováku.

iGrill mini -  maso na grilu

Aplikace iGrill

Spárování telefonu a zařízení iGrill mini je velmi snadné – postačí stiskem tlačítka zařízení zapnout a poté spustit aplikaci iDevices Connected, která automaticky vyhledá zmíněnou sondu. Tu můžeme pojmenovat a přiřadit ji dokonce barevné odlišení. To pro případ, že bychom měli s telefonem spojeno více sond či zařízení. Ihned po připojení nám aplikace zobrazuje teplotu sondy, poklepem lze sledovat také vývoj teplot pomocí grafu.

Velice důležité je nastavení teploty, při které nás telefon upozorní, že je pokrm hotov. Využít můžeme spoustu přednastavených profilů, případně vytvořit svůj vlastní. My jsme vyzkoušeli grilování vepřové krkovice, a proto jsme použili profil Pork Chop, profil Well Done. Telefon nás poté upozorní v případě, že teplota překročí tuto hranici. Vytvořit si ale můžeme zcela vlastní profil a teplotu podle toho, jak máme maso rádi. Součástí aplikace je také souhrn receptů (v angličtině) a časovač, který nám může pomoci například pro otáčení masa.

iGrill mini v praxi

Pro otestování jsme si připravili pěkný kus vepřové krkovice. Maso jsme připravili běžným způsobem a umístili na gril. Do masa jsme opatrně zapíchli měřící jehlici a začali sledovat, jaké teploty dosáhne maso ve středu. Zpočátku měřící jehlice spíše překáží, neboť je potřeba maso pravidelně otáčet (to nám samozřejmě aplikace sama od sebe neřekne, lze ale využít minutku). V pozdějších fázích, kdy jsme si nebyli jisti, zda je maso hotové, jsme dali na rady zařízení iGrill mini. Měli jsme nastaven profil Pork Chop (vepřové kotlety), které upozorňují na hotové jídlo při teplotě 72° C.

iGrill mini -  jehlice v mase

První maso jsme tedy z grilu sundali ihned po upozornění aplikací a musíme říci, že chutnalo velmi dobře. Subjektivně bychom ale nechali maso o něco déle na grilu, další kousky jsme tedy grilovali s vlastním profilem a 75° C. Po upozornění telefonem jsme ihned maso sundali a jali se ochutnávání. Naše předpověď se vyplnila a maso bylo ještě lepší, nebojíme se říci, že ideální. Další kousky masa jsme tedy zpracovali pomocí tohoto profilu – grilování se najednou stalo o mnoho snazší, neboť jsme jen hlídali případné připálení vlivem plamenů a maso pravidelně otáčeli. Vůbec jsme se nestarali o to, jak dlouho je maso na grilu, na to nás upozornil až telefon. A chutný oběd se opravdu vydařil, iGrill mini ukazuje, že skutečně funguje.

iGrill mini - aplikace měření

Kdy, kde a za kolik?

Podle serveru Heureka lze iGrill mini zakoupit hned v několika českých obchodech, cena se poté pohybuje okolo 1200 Kč. Je to moc? Za bezdrátový teploměr nejspíše ano, na druhou stranu jsme již zvyklí, že podobné Hi-Tech „hračky“ jsou poněkud dražší, a tak nám to zase tolik přemrštěná cena nepřijde.

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

iGrill mini v akci, maso na grilu

Resumé

Zařízení iGrill mini plní přesně to, co autoři slibují – pohodlně sleduje teplotu vašeho masa a upozorní vás ve správnou chvíli. Je samozřejmě naivní si myslet, že hodíte maso na gril, zapíchnete do něj iGrill mini a přístroj vás upozorní ve chvíli, kdy můžete hotové maso sundat z grilu. Tak to samozřejmě nefunguje, maso stále musíte hlídat (například v případě plamenů) a pravidelně otáčet. Šikovná pomůcka iGrill mini ovšem přichází v závěrečné fázi, kdy si většina kuchařů pokládá otázku: „Je už maso hotové?“ V tomto případě vám totiž teplota masa prozradí, zda už je maso připraveno k servírování, nebo zda má ještě čas. V našem případě fungoval iGrill mini velmi dobře, i když je potřeba dodržovat některé zásady (zejména správně napichovat jehlu doprostřed masa a ne skrz) a celkově se s tímto přístrojem naučit. Předvolené profily sice odpovídají většinou správné přípravě, každý člověk je ovšem jiný, a tak se vyplatí vytvořit si po čase svůj vlastní profil podle toho, jak máte maso rádi zpracované.

Provoz zařízení iGrill mini, spárování či obsluha aplikace je velmi jednoduchá a na problémy jsme nenarazili. Menší výtka směřuje pouze k jehle, která se po čase velmi zahřeje a pálí i přes ochrannou gumu do rukou (například při manipulaci s masem, kdy je občas potřeba jehlu píchnout do jiných míst). Nejspíše tak jedinou vážnou překážkou bude cena, která je již tradičně pro tyto „vychytávky“ trochu vyšší. Zařízení iGrill mini bychom doporučili uživatelům, kteří rádi a často grilují, na druhou stranu se neřadí mezi profesionální kuchaře a jsou rádi za podobného pomocníka a usnadnění.

Klady

+ Kompaktní rozměry.
+ Snadné zprovoznění a obsluha.
+ Ugrilované maso chutnalo skvěle.
+ Časovač, recepty a spousta profilů v aplikaci.

Zápory

– Vyšší cena.
– Jehla při manipulaci pálí do rukou.
– Aplikace je v angličtině.

Za zapůjčení děkujeme společnosti EET Europarts s.r.o..

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)