Menu

Ideální mobil: ze skla, kovu, nebo plastu? (víkendová hlasovačka)

Důležitými faktory při výběru mobilního telefonu jsou pochopitelně otázky, jak dobře se drží v dlani a jak zařízení působí navenek. Asi nikdo, kdo je ochoten dát za přístroj přes patnáct tisíc korun, by nesnesl, kdyby působil příliš laciným dojmem. Jaké materiály preferují naši čtenáři? Na to najdeme odpověď v rámci tohoto kola cyklu “Víkendová hlasovačka a diskuze.”

Ještě před několika lety přitom bylo poměrně těžké najít “vlajkovou loď” vyrobenou z jiných než plastových materiálů. Tu a tam se sice objevovaly kovové či skleněné prvky, nicméně plast v té době ovládal svět mobilních telefonů. Z objektivního hlediska je nutné uznat, že plast má své nesporné výhody: pro výrobce je levný a snadno zpracovatelný, pro zákazníka je lehký, relativně odolný a nestudí při držení v ruce.

Legendární vlajková loď Nokia 7110 byla z plastů

Legendární vlajková loď Nokia 7110 byla z plastů

Ze druhé strany je ale nutné uznat, že plastový telefon, byť sebelépe provedený, prostě nedokáže působit dostatečně “prémiovým dojmem.” To je také důvod, proč mnozí velcí výrobci začali u svých modelů nejvyšší řady používat sklo a hliník.

Hodně netradičně pojala tuto disciplínu Motorola, která svůj model Moto X nabízela i ve dřevěné variantě. Některé mobily, zejména z luxusnějších sfér, mají na těle kůži, případně drahé kovy.

Podíváme-li se na aktuální špičkové kousky, mezi které patří Samsung Galaxy S7/Edge, LG G5, Nexus 6P, Huawei P9 či Motorola Moto X Pure Edition, jedná se nesporně o atraktivní chytré telefony. Nicméně při pohledu na ně vyvstává otázka: který z dnes používaných materiálů je pro zákazníky nejzajímavější?

Sklo, kov, plast, nebo něco jiného?

Pro účely ankety teď zkuste zapomenout na značky výrobců, velikosti displejů a počty jader procesoru a zaměřte se na jediný faktor: materiál, který bude na vašem “ideálním mobilu” dominovat. Dáváte přednost plastům, kovu, sklu, nebo něčemu úplně jinému?

V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o důvodech své volby – tedy především o tom, proč jste si vybrali právě tu či onu možnost, a jaké má výhody proti zbývajícím variantám. Budeme rádi, když přidáte i své zkušenosti s dosavadními telefony a podělíte se o to, jaké klady a zápory vidíte u plastového, skleněného či kovového těla. Můžete se také zamyslet nad tím, jakým směrem půjde vývoj dál a jaké materiály očekáváte v blízké i vzdálenější budoucnosti.

Hlasovačka z minulého týdne

Minulý týden jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, kde nosíte telefon. Ačkoli podle některých zdrojů způsobuje nošení mobilu v přední kapse neplodnost, 63 % našich čtenářů nosí telefon právě zde. Doufejme tedy, že uvedený výzkum není 100% pravdivý a platný a naše čtenářská obec nevymře po přeslici ;).

S velkým odstupem pak následovaly další možnosti: 11 % respondentů nosí mobil v náprsní kapse košile či bundy, 9 % odděleně od těla (v kabelce, tašce, batohu), 6 % v zadní kapse kalhot a dalších 6 % hlasujících v pouzdře na pásku.

Hlasovačka z minulého týdne

Hlasovačka z minulého týdne

Zajímavostí je 0 % hlasů pro nošení telefonu na krku – možná i proto postupně vymizela z chytrých telefonů očka, kterými šlo protáhnout šňůrku.

 

Komentáře

juhele

9.4.2016 18:10

Chápu výhody kovu, ale ten má i své nevýhody… Mně osobně se líbí moderní materiály jako kevlar a uhlíkový kompozit, přičemž rám telefonu by asi měl být kovový.

Skaven2

Skaven2 0

9.4.2016 18:14

ja sem při pořizování svýho One+2 mu pořídil rovnou i ten jejich kevlarový zadní kryt a je s ním pěkný fešák… :)

Forest

z aplikace
9.4.2016 18:30

hliníkový Samsung A5 ideální volba.

Pepik31

9.4.2016 18:35

Rám z wolframu a záda z vyměnitelného plastu. Sklo se špatně drží(možná se změní až to bude zahnuté), kov se poškrábe, studí.

pehe

z aplikace
9.4.2016 18:45

Řekl bych že to je jedno. Když si koupíte mobil za 15tisíc tak stejněšoupnete do pouzdra 😄😄😄😄😄😄😄

Wormas

Wormas 0

z aplikace
9.4.2016 18:54

z jakého materiálu se mobil skládá mi je jedno, když bude mít dobrou povrchovou úpravu a vše bude správně lícovat, tak ať je si to třeba z bakelitu

maran1

z aplikace
9.4.2016 19:02

Kov a sklo vypadají lépe než plast. Osobně je pro mě důležité co a jak telefon umí, než jak vypadá. Není to totiž holka, je to jen plochý telefon. Mám ho na práci, ne na předvádění se. Plast vydrží více, při pádu je menší šance poškození telefonu.

Googler

z aplikace
9.4.2016 20:18

Ideální je pro mě to, co je na Nexusu 5 – takový měkčený matný plast – dobře se drží v ruce, nejde moc poškrábat, vypadá kvalitně.
Sklo se dá velmi lehce rozbít nebo poškrábat, kov studí a také se dá poškrábat a lehce se z něj může stát vražedná zbraň – nevím, jestli je to výhoda nebo nevýhoda:D

Xender

Xender 0

z aplikace
9.4.2016 22:03

Radši bych bral hliník

Lukyczk

z aplikace
9.4.2016 22:23

Redakce: nevíte, proč mi nejdou psát komentáře z webu, ale z aplikace ano ?

oplaner4

z aplikace
9.4.2016 22:29

hlavně ať dobře vypadá, na materiálech v celku nezáleží…

TeltroN

TeltroN 0

z aplikace
9.4.2016 23:01

parádní je sklo a kov o tom žádná. někteří by potřebovali celogumový včetně průzoru na displej 😁😁

Supervisor

supervisor 0

9.4.2016 23:26

Já bych bral keramické záda.

Spawnie82

Spawnie82 0

z aplikace
10.4.2016 1:53

Honor 6. Jaký má záda?

brk

10.4.2016 8:12

Sklo vypadá super, ale často bohužel jen do prvního pádu. Kov zase vypadá velmi elegantně, ale ne vždy se to podaří, viz Apple a jejich antennagate. V době, kdy se vypínají klasické GSM 900MHz vysílače, aby se tam prdlo LTE, tak v některých oblastech i jen mírně horší příjem může být problém.

Plast sice působí laciným dojmem, po čase vrže a nevypadá nic moc, ale po funkční stránce mi přijde jako nejvhodnější.

Je to spíš o tom kde a v jakem prostředí se majitel pohybuje, jak luxusně vyhlížející zařízení vyžaduje jeho společenský status a hlavně co od toho vyžaduje on sám.

Miroslav Šiler

z aplikace
10.4.2016 9:37

Celokov omezuje prijem jak wifi, tak GSM. Vyrobci se to sice snazi resit ruznymi okenky, plastovymi castmi, pripadne antenama pod dusplayem – ale je to spatne. Takze za me kovovej ram a na nem plast a velke (snadno poskrabatelne) plochy keramika. A aby sli snadno vymenit :)

Serfar86

serfar86 0

10.4.2016 9:42

Spawnie82: Honor 6 má záda plastová

Pavel Kapoun

10.4.2016 10:31

Použití kovu určitě ano, ale jen na rám. Hodně se mi líbily staré Ericssony s hořčíkovými zády. Mělo to neskutečnou pevnost i perfektní vzhled. Použití kovu na tělo telefonu neshledávám žádnou přidanou hodnotou (dokud to nebude třeba Titan), protože případný pád jej nehezky poznamená a velice snadno se poškrábe. Pokud telefon používáte opravdu intenzivně, může se opravdu za určitých okolností stát, že opravdu jednou upadne. Nechápu co je to za módu, vymývat nám mozky tvrzením, že sklo je nějaký ušlechtilý materiál – je neskutečně křehké a nikoli nepoškrábatelné. Řekl bych, že na mobil naprosto nevhodné. Taky myslím, že skleněné telefony vypadají luxusně jen do chvíle, než je vezmete do rukou. Extrémně upatlané telefony ve mně nevyvolávají různé pocity, nikoli však dojem luxusu. Totéž platí o kovových, poškrábaných. Taková už je doba – koupit telefon z “luxusních materiálů” a pak ho šoupnout do plastového obalu. Trochu mě to připadá, jako pozlacená platina. Nevím kdo první přišel s tím, že plastové nebo gumové kryty nějak degradují telefon. Málo který se mi držel při používání v ruce tak dobře, jako třeba HTC Evo 3D. Jeho gumový kryt s jemnou texturou telefon perfektně chránil, neklouzal a nenesl žádné známky opotřebení ani po dvou letech. Nevím komu takové revoluční řešení začalo vadit. Žádná upatlanost, žádné dodatečné kryty, žádné zacházení v rukavičkách a telefon stále jako nový. A to nemluvím o tom, jak telefon dokázal fungovat – 2-jádrový procesor 1,2, 1GB RAM a naprostá plynulost, žádný zásek, natož restart. Co na takovém řešení komu vadilo, že potřebujeme 4GB RAM a 8-10 jádrové procesory a plynule to stejně nehede? Čekám (zatím stále marně), že už konečně někdo příjde s nějakým opravdu rozumným, estetickým a praktickým řešením…

Zichy

Zichy 0

z aplikace
10.4.2016 17:53

Podle mě by byla dobrá keramika

Fryw

z aplikace
10.4.2016 22:21

wolfram je poměrně těžký

RSS (komentáře k článku)