Nikdy nelžete hygienikům, kteří řeší COVID-19. Hrozí mastná pokuta nebo i vězení

hygiena pokuta Covid-19

Celá Česká republika prožívá období intenzivního boje s chorobou COVID-19. Bohužel někteří občané svým chováním situaci příliš nepomáhají. Vyšlo najevo, že v případě úmyslné lži už dokonce hygienici udělují nemalé pokuty. Jak se chovat při kontaktu s hygienou a co člověku hrozí?

Na prvním místě v boji s Covid-19 je jednoznačně prevence v podobě dodržování zvýšené hygieny a společenského odstupu. Pro případ, že se přece jen nakazíte, tak je dobré mít nainstalovanou aplikaci eRouska. Může to pomoct vašim bližním a kamarádům. V konečném důsledku i zlepšení celkové situace v naší zemi. V případě, že budete mít smůlu a opravdu se COVID-19 nakazíte, tak vás nejspíš bude kontaktovat hygienická stanice. V takovém případě je důležité, aby každý popravdě sdělil hygienikům, kde a s kým se setkal v poslední době. Každý člověk tak může pomoct dalším lidem nebo i zachránit životy.

eRouška - Part of Smart Quaran
eRouška - Part of Smart Quaran

Jak eRouška chrání?

Jak eRouška chrání?

Bohužel vyšlo najevo, že někteří občané hygienikům nesdělují pravdu a hygiena už dokonce rozdává pokuty až ve výši deset tisíc korun. Aktuálně prý jen v Praze probíhá kolem 1200 přestupkových řízení. Nicméně prokázané případy úmyslného lhaní v souvislosti s COVID-19 se počítají spíše v jednotkách. Hygiena má při dokazování takové lži samozřejmě složitou situaci. V dnešní době za sebou ale stále zanecháváme obrovskou digitální stopu. Především v podobě pohybu našeho mobilního telefonu nebo plateb kreditní kartou, takže odhalit lež není vůbec nereálné. V případě úmyslného zatajení informace o nákaze dalších lidí může dokonce člověku hrozit maximální trest až osm let odnětí svobody. Proti trestu odnětí svobody je tak finanční pokuta jen slabým odvarem. Represivní orgány státu sice dokáži nahnat strach i těm otrlejším, ale hlavní motivací by mělo být všem především ochrana svých nejbližších z ohrožených skupin obyvatel.

Jak řešíte prevenci nákazy Covid-19 v svém okolí?

Zdroj: Novinky

Petr Ludvík
O Autorovi - Petr Ludvík

Se smartphony jsem začal v roce 2004. Můj první Android byl T-Mobile G1 (2009). Vystřídal jsem většinu telefonů Google Nexus a Pixel. Posledních deset let… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)