Huawei testuje Wi-Fi 802.11ax s přenosovou rychlostí 10 Gbps

wifi_ax_ico

Pokud žijete v přesvědčení, že současná přenosová kapacita standardu 802.11ac je limitem pro bezdrátové sítě, možná se hluboce mýlíte. Tedy vypadá to tak alespoň na základě informací firmy Huawei, která počátkem června v čínském Shenzenu oficiálně oznámila úspěšné otestování budoucí generace sítí Wi-Fi s rychlostí přenosu dat až 10 Gbps. Při testu bylo použito stávající pásmo 5 GHz, které využívají i současné bezdrátové sítě, a dosáhnout tak vysoké rychlosti se povedlo díky efektivitě distribuce použitelného frekvenčního rozsahu. Testovaný standard otevře novou éru datově náročných aplikací skrze ultra-rychlé Wi-Fi technologie, založené na pokročilé architektuře nové generace ke zvýšení rychlosti přenosu dat.

Huawei testuje Wi-Fi 802.11ax s přenosovou rychlostí 10 Gbps Huawei testuje Wi-Fi 802.11ax s přenosovou rychlostí 10 Gbps

Jistě jste nepřehlédli, že rychlost přenosu je o jeden řád výše než slibuje standard 802.11ac, který je stále častěji k vidění v současných noteboocích, tabletech a chytrých telefonech. Wi-Fi 802.11ax dokonce slibuje desetinásobnou šířku pásma proti klasické gigabitové “drátové” síti. Zavedení nové technologie do praxe je ale bohužel otázkou následujících let.

Srovnání rychlostí přenosů současných standardů Srovnání rychlostí přenosů současných standardů

Protože poptávka po rychlém připojení pro mobilní aplikace neustále zvyšuje nutnost vyšších přenosových rychlostí, slibuje příští generace Wi-Fi lepší uživatelskou zkušenost, a to zejména v hustě obydlených prostředích, jako jsou podnikové kanceláře, letiště, stadiony, nákupní centra a kavárny.

Bezdrátové připojení dnes považujeme za samozřejmost Bezdrátové připojení dnes považujeme za samozřejmost

Vývojáři očekávají zahájení komerčního nasazení standardu 802.11ax nejdříve v letech 2017 až 2018. Důvodem je nutnost přípravy technické stránky, včetně bezdrátových routerů, čipů a přijímačů, jakož i norem a souhlasu regulačních orgánů. Doufejme, že očekávaný výsledek dostatečně vykompenzuje ještě dlouhé čekání.

Zdroje: Ferra, Huawei, Gadget Blog, Android Authority.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)