Huawei údajně sbírá v ČR citlivá data. Ví o zájmech, dětech i finanční situaci

huawei kradez dat cr

Kauza Huawei byla v ČR před časem dost diskutované téma. Nyní to vypadá, že se díky nejnovějším zprávám ze serveru irozhlas.cz téma opět probudí a bude aktuální. Čínský gigant totiž čelí podezření, že jeho zaměstnanci shromažďují citlivá data o úřednících a podnikatelích, se kterými vede společnost obchodní jednání. Tyto informace následně vloží do systému, ke kterému mají přístup nejen zaměstnanci v ČR, ale také kompletní centrála v Číně.

Zpověď dvou vysoce postavených manažerů

Dva bývalí pracovníci Huawei, kteří oba pracovali jako manažeři anonymně sdělili, jak praktiky fungují. Do systému museli kromě standardních informací údajně vyplnit detaily ze zákazníkova soukromí. Tedy například zájmy, počet dětí nebo finanční situaci. Vyjádření obou dvou manažerů navíc přišlo nezávisle na sobě, jelikož s ním každý přišel v jiný čas.

huawei spionaz

O těchto zákaznících poté měli hovořit s lidmi na čínské ambasádě. “Přístup k informacím, které jsou uloženy v tomto CRM systému, je řízen výhradně z vedení v Číně a dá se velmi složitě dohledat a dokázat, k čemu a kdo k těmto citlivým datům přistupuje,“ popsal jeden z vysoce postavených manažerů. Společnost několikrát popřela, že by jakkoliv spolupracovala s čínskou vládou, ovšem je otázkou, zda jí to budeme věřit. V roce 2009 byl jeden ze zaměstnanců Huawei v Polsku podezřelý ze špionáže. Hned druhý den dostal výpověď. Navíc to, že přístup k informacím má i čínská centrála potvrdil i druhý z bývalých manažerů společnosti Huawei.

huawei citliva data cr

Vysoce postavení lidé pod ochranou BIS

Civilní tajná služba BIS pravidelně pořádá bezpečnostní školení pro vysoce postavené úředníky a politiky. V nich varuje, aby si dávali pozor a uvědomovali si, co komu říkají na schůzkách či po telefonu. Veškeré informace totiž mohou být zneužity cizí mocí. “O této praxi víme. Z obchodního hlediska je to nestandardní, je otázkou, kde ty informace ve skutečnosti končí.” Řekl nejmenovaný zdroj z BIS. “Vždy byli vytipováni úředníci na úrovni ředitel oddělení nebo náměstek. Interně jsem byl poté úkolován tak, že mám do interního dokumentu doplnit osobní údaje o člověku nebo skupině, která by měla jet na referenční návštěvu. Tento dokument sloužil pro české vedení a čínskou centrálu.” dodává další anonymní zdroj. Je faktem, že Huawei v tom není sám. Ostatní velké společnosti, jako je například Google či Facebook analyzují tato data naprosto standardně.

Věříte zpovědi dvou manažerů z české pobočky Huawei?

Zdroj: irozhlas.cz

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jeho prvním chytrým telefonem byl iPhone 3G. Je bývalým jablíčkářem a od doby, kdy píše pro Svět Androida se nechal zlákat telefony se zeleným robotem.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)