Legenda znovu promlouvá. HTC HD2 získává port Marshmallow

HTC HD2 – náhleďák

HTC HD2 je smartphone, který se v komunitním vývojářském světě stal doslova legendou. Světlo světa spatřil již v roce 2009, původně na něm běžel operační systém Windows Mobile 6.5 a zprvu nikdo neměl ani ponětí, že se o něm bude mluvit a psát ještě za dlouhých šest let. Pokud nevíte, co za tím stojí, vězte, že tolik diskutovaným je díky svému přátelskému přístupu k vývoji systému. Vývojáři totiž dokázali na HTC HD2 nainstalovat nejrůznější porty těch nejrůznějších systémů, počínaje všemi mobilními verzemi Windows, přes různé Unixové systémy a samozřejmě Android.

V průběhu let získalo HTC HD2 snad všechny verze Androida od verze 2.1 Eclair. A nyní se dostává i na Android 6.0 Marshmallow. Abychom byli opravdu upřímní, nedá se říci, že by systém na HTC  HD2 fungoval bezchybně, spíše naopak. Telefon již naráží na své hranice dané starým hardwarem a systém je pomalý, zadrhává se. Plně funguje obrazovka, Wi-Fi a zvuk, ale to je asi tak vše. Rozhodně se nejedná o port určený ke každodennímu používání. A i kdyby se autor portu snažil dále systém ladit a zlepšovat, na hranici možného denního používání by se nejspíš nikdy nedostal. Proč? Protože HTC HD2 je prostě starý:

  • procesor Qualcomm Scorpion 1 GHz
  • 448 MB RAM
  • 4,3″ displej s rozlišením 800 x 480 pixelů

https://www.youtube.com/watch?v=fGNf0qr1gSw

Máte HTC HD2 doma?

Pokud se vám HTC HD2 válí někde doma v šuplíku, pravděpodobně jej už nikdy nevyužijete. Dnes se již ale nemusíte bát na něm odblokovat práva superuživatele (root) a vyzkoušet si snad libovolný operační systém, určený pro mobilní zařízení, včetně pokusů o port iOS, Meego nebo třeba Symbian. V nabídce nechybí ani systémy jako stařičký Windows Mobile (který byl pro telefon primárně určený), Windows Phone 7, Windows Phone 8 a 8.1, Firefox OS, Jolla Sailfish OS a další různé porty. Některé z portů fungovaly bezchybně, některé měly menší či větší problémy, naprostá většina ale prostě tak nějak fungovala.

Zdroj: AA

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)