Hrozí konec šifrované komunikace v Messengeru, iMessage, WhatsApp i dalších aplikacích

Hrozí konec šifrované komunikace

Šifrování komunikace poskytuje aspoň trochu bezpečí na internetu, ať už se jedná o chatování nebo volání. Většina aplikací využívá tzv. end-to-end šifrování, takže se spojené přístroje vzájemně kontrolují. Z Ameriky nově zní, že by Messenger, iMessage, WhatsApp, Telegram i další služby měly šifrování zrušit. Vzhledem k celosvětovému využívání těchto aplikací hrozí konec šifrované komunikace i v Evropě.

Konec šifrované komunikace má své výhody…

S odkazem na několik zdrojů uvedl portál Politica, že už se na toto téma konala diskuze při zasedání Národní rady pro bezpečnost USA. Konkrétně se hovořilo, jestli by měly americké úřady zakázat šifrování typu end-to-end. Návrh předložil Donald Trump a rada zatím k závěru nedospěla, diskuze tak zůstává otevřená. Hlavním důvodem je paradoxně bezpečnost lidí, státní orgány tak chtějí lépe bojovat proti terorismu.

Znamená to snad, že budou číst všechny konverzace? Zabezpečení typu end-to-end využívá Facebook, Google, Apple i řada dalších společností; a u všech teď hrozí konec šifrované komunikace. To by znamenalo, že budou všichni uživatelé Messengeru, WhatsApp a dalších služeb snazším cílem pro kybernetické zločince.

S nadsázkou by byl takový zákaz podobný zákazu zamykání dveří, aby mohla policie kdykoliv přijít, zkontrolovat a případně prosadit zákon. Zároveň to ale znamená, že máte dveře stále otevřené i zlodějům. A stejně by to vypadalo v případě, že nebudou konverzace šifrované.

Co si myslíte o zákazu šifrování?

Zdroj: androidauthority

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

zamek_obrazovky_ico

7 způsobů, jak lze obejít zámek obrazovky

Návody Karel Kilián Karel Kilián
8 min. uložit na později

Komentáře (26)