Menu

Gramophone: moderní hudební přehrávač pro Android

Aplikací, s jejichž pomocí snadno a rychle proměníte svůj telefon či tablet s Androidem v přenosný hudební přehrávač, je v Obchodě Play nespočet. My se dnes podíváme na relativně mladý program, který se v oficiálním repozitáři objevil teprve v první polovině dubna a dosud je ve stádiu beta verze. Přesto si dovolíme tvrdit, že již v této rané verzi má Gramophone co nabídnout a rozhodně stojí za vyzkoušení.

Co Gramophone slibuje?

Sami autoři označují své dílko v oficiálním popisku jako “Asi nejhezčí hudební přehrávač.” Hodnocení vzhledu je samozřejmě zcela subjektivní záležitostí, takže se pojďme podívat na deklarované funkce a vlastnosti.

  • Krásné a čisté uživatelské rozhraní – prostředí programu odpovídá stylu “Material” a. Aplikace využívá API verze 21 z Androidu 5.0 Lízátka a nabídne díky tomu odpovídající grafické efekty.
  • Snadné použití – žádné složité nebo přebujelé menu, ale známé rozhraní, ve kterém se budete cítit jako doma. Plovoucí tlačítko pro pauzu a zahájení přehrávání.
  • Integrace Last.fm – Gramophone automaticky stáhne další informace o přehrávaném interpretovi, jako jsou obrázky a biografie.
  • Dynamické barvy – uživatelské prostředí mění své barvy tak, aby odpovídalo barvě zobrazovaného obsahu.
  • Editor tagů – integrovaný editor tagů vám umožní snadno upravit tagy hudebních souborů, jako je název skladby, jméno interpreta, název alba (…) pro jednotlivé skladby nebo celá alba. Dokonce můžete nechat Gramophone automaticky stahovat chybějící obaly alb (s využitím technologie Last.fm), nebo si vybrat vlastní obrázek z paměti zařízení.
  • Podrobné informace o souboru – užitečné a pokročilé údaje.
  • Widget na domovskou obrazovku.
  • Ovládání přehrávače z odemykací obrazovky.
  • Rychlé akce – přeskok ze skladby přímo do alba či k interpretovi.

Vývojáři ještě pro jistotu upozorňují, že jejich program je ve stádiu beta verze a v dohledné době budou přidávat další funkce. Vyzývají také nadšence, kteří by chtěli pomoci s překladem, nechť se připojí na stránce projektu.

Jak Gramophone funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 0.9.8.1b jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 5.0.2 Lollipop. Hned po spuštění se zobrazí uživatelské rozhraní, zcela odpovídající posledním trendům. V levé postranní nabídce jsou připraveny čtyři sekce: Songs, Albums, Artists a Playlists. V tomto směru tedy autoři nevymýšleli znovu kolo, ale přišli s osvědčeným systémem třídění písniček podle názvu, alba, jména interpreta a seznamů. Stejně tak lze mezi uvedenými sekcemi přepínat i horizontálním posunem obrazovek.

Pokud si v nabídce vyberete položku, obsahující více skladeb (tedy například interpreta či album), spatříte v horní části okna náhledovou fotografii (případně obal alba) a níže seznam skladeb s uvedenou délkou. Přes kontextovou nabídku, skrývající se pod tradičními třemi tečkami, je možné zařazovat skladby do fronty, přecházet do alba, k interpretovi, editovat tagy v jednoduchém editoru a prohlížet detaily souboru (cesta, název, velikost, formát, délka, bitrate, vzorkovací frekvence), případně lze soubor smazat.

Z kontextové nabídky sekce je možné přejít k editaci fronty (Playin queue), přehrát písně v náhodném pořadí (Shuffle all), zobrazit biografii interpreta (Biography) či aktualizovat jeho fotku (Update artist image). Aplikace, bohužel, zatím nenabízí žádné možnosti úpravy podání zvuku skrze ekvalizér – odkaz Equalizer nás zavedl jen do systémového nastavení. Nezapomínejme ale, že testujeme beta verzi.

V režimu přehrávání nabízí aplikace obvyklé funkce, jako je pozastavení a opětovné spuštění, přeskakování mezi skladbami, přehrávání v náhodném pořadí a opakování jedné či všech skladeb. Přes kontextovou nabídku lze přidávat písně do playlistu, přejít na stránku alba a interpreta, editovat ID3 tagy, zobrazit podrobnosti a otevřít nastavení zvuku. V rozsáhlejší hudební sbírce určitě oceníte vyhledávání, dostupné v horní nástrojové liště hlavní obrazovky.

Také možnosti nastavení jsou zatím ještě v plenkách a nenabízejí toho příliš mnoho. Pod první položkou můžete vybrat, na které stránce se bude aplikace spouštět – buď na poslední otevřené, nebo seznamu písní, albech, umělcích či seznamech. Na výběr jsou také dvě grafická témata: světlé (light) a tmavé (dark), což jistě ocení především majitelé zařízení s displeji (S)AMOLED. Další položky pak ovlivňují vizuální prostředí aplikace, jako je obarvování různých panelů a zápatí.

Přehrávač je možné ovládat i když běží na pozadí z oznámení, kde jsou dostupná tlačítka pro pozastavení/spuštění, přeskakování mezi skladbami a ukončení aplikace. Podobně funguje i ovládací prvek pro odemykací obrazovku. V případě zájmu je možné vytáhnout si podobný ovladač základních funkcí v podobě widgetu na plochu.

Resumé

Aplikace rozhodně potěšila implementací moderního grafického rozhraní se všemi funkcemi a schopnostmi, jež jsou pro “Material” typické. Pokud se v budoucnu dočká lokalizace do češtiny, má určitě potenciál stát se konkurentem zavedených značek.

Uživatelské rozhraní se drží zavedených zvyklostí – nabízí tedy písničky roztříděné do seznamů podle názvu, interpreta či alba, nechybí ani podpora seznamů. Stejně tak přehrávač nešokuje avantgardními představami svých tvůrců – naopak je jednoduchý a přehledný.

Z nadstandardních funkcí bychom zmínili především podrobné informace o souborech a editor ID3 tagů. Díky propojení s hudební službou Last.fm budete mít prakticky u každého interpreta jeho fotografii a u hudebních alb jejich obaly, což působí velmi efektním dojmem, stejně jako změna barev prostředí s ohledem na zobrazený obsah. Ovládání usnadňují prvky v oznamovací oblasti, na odemykací obrazovce, případně na ploše.

Na základě krátkodobého testování můžeme konstatovat, že přestože se jedná o beta verzi, aplikace netrpí žádnými zásadními nedostatky. Jako další přidanou funkci bychom ale rádi viděli ekvalizér, hodila by se i podpora “scrobblování” přehraných písniček na Last.fm.

Hudební přehrávač Gramophone si dosud nainstalovalo více než deset tisíc uživatelů a jeho průměrná známka v Obchodě Play je velice pěkných a slibných 4,5. Instalační balíček velký 2,1 MB lze použít na telefonech a tabletech s Androidem 4.1 a vyšším.

Phonograph Music Player
Phonograph Music Player
 

Komentáře

Jirka

Jirka

17.4.2015 10:34

pro mě je důležité, aby dokázal streamovat např. z NAS a podporoval DLNA zároveň. Bohužel to moc přehrávačů neumí. (vím o Hudba a ještě tak AV Controler od Yamahy (tedy v případě, pokud máte Yamaha AV přijímač)).

Orbit09

17.4.2015 11:32

Ta integrace Last.fm je dobrá, konečně tam budu mít obrázky obalů, u Google Play Music mi to u některých alb nefunguje.

XCrow

XCrow 1

z aplikace
17.4.2015 11:59

Ja spis u prehravacu bojuju se zvukem. Napr Poweramp kterej je vsude vychvalovanej, ma sice pekny prostredi, je rychly a vsemozne nastavitelny, ale at si hraju se zvukem sebe vic, prije mi strasne prebasovany. Nepomaha ani vypnuti eq, nebo jiny sluchatka. Porad mi prijde jak kdyby to hralo pres nejakej filtr kterej nechci:). Zvukove zlate google prehravac. Cisty presny zvuk. Gramophone zkusim.

jenda

jenda

17.4.2015 13:20

Nemá přehrávání podle složek. GameOver. JetAudio rulez.

brutusacek

brutusacek

17.4.2015 13:25

2jirka: ja stramuju z NASu BSplayerem

Helium

Helium

17.4.2015 13:35

Tak mě fascinuje že to neumí třídit podle složek, to je pak přehrávač na houby tak jako většina z nich…. No ale hlavně že to dobře vypadá a je tam Matroš a všichni se z toho můžou zbláznit :)

Uni

Uni

17.4.2015 13:41

Pred nedávnem jsem znovu objevil hudbu, dedikovaný přehrávač, fakt je v tom furt rozdíl (vcelku logicky). Tyhle články mají max smysl jako “v čem přehrát mluvené slovo” a na to stačí pomalu i total commander:-)

freddy158

z aplikace
17.4.2015 13:56

uni: presne .. TC je plne dostacujici a všestranny nejen na prehravani hudby ;-)

L.Kalendarius

L.Kalendarius

17.4.2015 16:49

Heh podle kámoše je problém s playerem i na WM takže snad se nějakej programátor v budoucnu předem někoho zeptá co to vlastně má všechno dělat a bude existovat (konečně) nějakej úžasnej přehrávač

L.Kalendarius

L.Kalendarius

17.4.2015 16:51

P.S.: „WinaAmp“

Petr

Petr

17.4.2015 19:29

Jenda: Souhlas.Pro mě je také priorita třídění dle složek.V tom (a ve spoustě jiného) mi také vyhovuje JetAudio.Zatím jsem vždy skončil zpět u něj…..

Jan Židek

17.4.2015 21:09

Lindsey Stirling – luxusní hudba :3 :D Tahle aplikace mi vyhovuje, doporučuji ;)

Petr

Petr

17.4.2015 21:35

Též upřednostňuji třídění podle složek a rozumnou funkcionalitu programu před designem. Delší dobu používám MortPlayer, občas zkusím něco jiného … a rychle zpět…

Orbit09

19.4.2015 19:20

Po pár dnech používání musím říct, že to nesplnilo má očekávání. Integrace Last.fm doplní obrázky interpretů a informace o nich, ale obrázky alb zůstanou pořád prázdná.

RSS (komentáře k článku)