TOPlist

Google zkouší, co ještě provozovatelé webových stránek snesou. Ve vyhledávání potlačí původní zdroj

AI v Google vyhledávání Search Generative Experience (SGE)
  • Google testuje zobrazení souhrnu výsledků vyhledávání
  • Test probíhá v USA a uživatelé se do něj museli registrovat
  • Tato funkce byla dříve volitelná, ale nyní se zobrazuje omezené skupině uživatelů v USA i bez registrace

Google testuje novou funkci, kdy se využívá umělá inteligence ke generování souhrnných výsledků vyhledávání Google, čímž poněkud obchází tradiční seznam odkazů. Google v loňském roce oznámil Search Generative Experience (SGE), který nabízel souhrny výsledků vyhledávání s generativní umělou inteligencí, ale tato funkce byla k dispozici pouze uživatelům, kteří se přihlásili.

SGE

Google Search Generative Experience (SGE) je nová experimentální stránka vyhledávání, která staví odpovědi a souhrny umělé inteligence do popředí. Je to volitelná funkce, kterou budete muset ručně zapnout – alespoň prozatím. Po aktivaci se v horní části téměř každého výsledku vyhledávání Google, konkrétně nad prvním externím odkazem (na obrázku výše), objeví nové textové pole generované umělou inteligencí.

Jak informoval Search Engine Land, Google nyní testuje tyto souhrny umělé inteligence s omezenou skupinou uživatelů v USA, bez ohledu na to, zda se zaregistrovali do SGE. Tyto souhrny se zobrazí ve zvýrazněné části v horní části výsledků vyhledávání pro konkrétní dotazy, zejména ty, které Google považuje za složité nebo vyžadují informace z více zdrojů.

vyhledávání google umělá inteligenceOdpověď generovaná umělou inteligencí je zvýrazněná

Nové pojetí vyhledávání

Představte si, že hledáte „Jak odstranit skvrny od vody ze dřeva?“ Místo toho, aby umělá inteligence Googlu zobrazila více webových stránek, může analyzovat relevantní zdroje a poskytnout stručnou odpověď v samotných výsledcích vyhledávání. To by mohlo výrazně urychlit proces vyhledávání a potenciálně eliminovat potřebu klikat na jakékoli odkazy. Tím, že je tato funkce pro některé uživatele výchozí, se společnost snaží shromáždit zpětnou vazbu od uživatelů, kteří se nepřihlásili k SGE, aby pochopila, jak takový přístup lidé vnímají.

V současné době to Google stále považuje za experimentální funkci, ale vyvolává to zásadní otázku: Mohlo by to poškodit webové stránky, které se spoléhají na optimalizaci pro vyhledávače (SEO)? Pokud uživatelé najdou své odpovědi přímo ve shrnutích AI, nemusí webové stránky vůbec navštívit. To by mohlo mít významný dopad na online podniky a tvůrce obsahu, jejichž příjmy a růst publika závisí na kliknutích na jejich stránky.

Zatímco Google zdůrazňuje, že tyto souhrny se objeví pouze tehdy, když nabídnou jasnou výhodu oproti tradičním výsledkům, potenciální posun v chování uživatelů je nepopiratelný. Tento přechod od experimentálního opt-in zážitku SGE k výchozímu pro mnoho uživatelů rozhodně znamená rostoucí důvěru společnosti Google ve svou technologii umělé inteligence a její potenciál způsobit revoluci ve způsob, jakým vyhledáváme informace online.

ChatGPT
ChatGPT

Google zkouší co ještě provozovatelé webových stránek snesou.

Znám dost lidí a dělám to i já sám, že místo abych zadal dotaz do Google, napíšu ho do Chat-GPT, Copilotu  nebo do Gemini a mám výsledek hned na talíři. Nemusím nikam dál klikat a dávat dohromady informace z několika zdrojů. Jenže pokud to udělá hodně lidí a stránky, které opravdu obsahují, navštíví nakonec jen roboti umělé inteligence, může se stát, že nikdo nebude vytvářet nové zdroje. Ne, pokud se nezmění způsob spolupráce mezi vyhledávači a poskytovateli obsahu.

​​Microsoft Copilot
​​Microsoft Copilot

Na jednu stranu Google a ostatní vyhledávače bez tvůrců obsahu nebudou mít co zobrazovat, na druhou stranu tvůrci obsahu jej musí nějak dostat k uživatelům. Jsem docela zvědavý, jak z toho všichni vybruslí.

Používáte raději klasické vyhledávání nebo AI?

Zdroj: Search Engine Land, Android Authority

Libor Foltýnek
O Autorovi - Libor Foltýnek

Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které zpřístupňují… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)