Obchod Google Play nahrazuje jednu významnou sekci

Obchod Google Play oprávnění aplikace zabezpečení údajů

Google se rozhodl pro jednu celkem významnou změnu v zobrazování informací ve svém Obchodě Play. Uživatelé více dbající na své soukromí zde nově nenajdou sekci “oprávnění”, v níž byl dříve k nalezení seznam všech přístupů, které aplikace ke svému fungování požadovala. Tento výpis, který byl Obchodem automaticky generovaný dle skutečnosti, nahrazuje sekce s názvem Zabezpečení údajů. V ní už je přiznání a popis jednotlivých požadavků na oprávnění na daném vývojáři.

Jaký je důvod k tomu, že Google nechce dál zobrazovat zmíněný povinný seznam? Údajně byl pro uživatele příliš odstrašující a často kvůli němu odmítli aplikaci instalovat, i když nebylo jasné, proč je které oprávnění vyžadováno. Proto chce dát firma prostor vývojářům, aby vše vysvětlila trochu volnějším způsobem. Toto řešení má pochopitelně své klady i zápory. Záměry aplikací a jejich autorů takto skutečně mohou být lépe vysvětleny, nicméně se z jejich stran předpokládá jakási zodpovědnost a poctivost. Což se asi nedá úplně zaručit.

Jelikož jde o novinku, bude potřeba dát vývojářům nějaký čas na přizpůsobení. Samotný Google, který bude vyplnění po autorech vyžadovat, jde ale samozřejmě příkladem. Jak je vidět v galerii, jeho Mapy mají tuto sekci zaplněnou, oproti tomu popis u Mapy.cz zatím zeje prázdnotou.

Google Maps
Google Maps

Uživatelé, kteří chtějí i nadále vidět automaticky generovaný seznam všech požadavků na oprávnění konkrétní aplikace, se mohou podívat do alternativního obchodu Aurora Store. V něm se nadále zobrazuje, jelikož je přebíraný ze zachovávané interní databáze Google Play.

Jak moc kontrolujete oprávnění u stahované aplikace?

Zdroj: acentral

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

aplikace slevy google play akce zdarma

Slevy na Android aplikace z Google Play

Články Petr Mišák Petr Mišák
4 min. uložit na později

Komentáře (1)