Google Pixel 5 recenze: skvělý fotomobil za rozumnou cenu. Může Apple závidět?

pixel 5 česká recenze světandroida.cz

Google Pixel 5 je v podání amerického giganta tak trochu experiment. Vůbec poprvé totiž Google nevydává skutečnou vlajkovou loď s tím nejlepším čipsetem a namísto toho se snaží nabídnout přívětivější cenu. Ta sice není nejnižší a na trhu seženete spoustu telefonů s papírově mnohem lepším poměrem mezi cenou a výkonem, ale přesto dokáže tento model nabídnout vám argumenty, proč byste si měli vybrat zrovna jeho.

Obsah recenze

Obsah balení Google Pixel 5

Obsah balení je typicky Pixelovský a nabídne tedy vše, co potřebujeme a dokonce i něco navíc. Po vysunutí horního víka papírové krabičky, která je mimochodem poměrně kvalitní na vás vykouknou modré brožurky, v našem případě v němčině a pod nimi se nachází samotný telefon. Ještě hlouběji pak nalezneme 18 W adaptér, USB-C kabel a redukci z USB-A na USB-C, která se stala tradicí a jsme za ní rádi, jelikož se může v mnoha případech hodit. Naopak zamrzí absence jakýchkoliv sluchátek či alespoň základního pouzdra, ale na to jsme si už zvykli.

  • Google Pixel 5
  • 18 W adaptér
  • USB-C kabel
  • redukce z USB-A na USB-C

Zpracování a vzhled

Google Pixel 5 je vůbec prvním telefonem od Googlu, který je vyroben z hliníku. A právě vzhled i zpracování se nám velice líbí. Samotný hliník má matnější povrch a možná právě kvůli tomu působí v ruce trochu i jako plast. Díky tomuto meteriálu se však telefon drží velice dobře a po dlani neklouže. Rozměrově na papíře vám telefon nepřijde nijak zajímavý – ani malý, ani velký. V ruce se však drží skvěle a tenké rámečky okolo displeje na kompaktním dojmu jen přidávají. Zpracování je jinak na skvělé úrovni, nikde nic nevrže ani necvaká a svou prémiovost zde dává telefon poměrně jasně najevo.

  • 144.7 x 70.4 x 8 mm
  • hmotnost 151 gramů
  • hliníkové tělo
  • čtečka otisků prstů

V ostatních recenzích mají recenzenti trochu problém s tlačítky hlasitosti i samotným power tlačítkem, které dle nich klade větší odpor, než by bylo vhodné. Sami jsme s tím ale problém neměli a tlačítka jsou dle nás i dobře umístěná. Mimochodem, i tato tlačítka jsou oproti svým předchůdcům tvořena z prémiových materiálů. Tlačítka hlasitosti jsou rovněž z hliníku a power tlačítko je pak z kovu. Jestliže budete mít nový Pixel 5 někdy v ruce, zkuste poklepat na horní část zadní strany a následně na střed. Slyšíte rozdíl? Ne, nezdá se vám to. Google skutečně pokryl střední část zadní strany polykarbonátem a to kvůli bezdrátovému nabíjení. Tento krok vítáme a je pozoruhodné, jak šalamounsky toto americký velikán vyřešil.

Kromě kapacitní čtečky otisků prstů nalezeme na zadní straně také čtvercový fotoaparát, který si snadno spletete s o rok starším modelem. Na levé boční straně se pak nachází slot pro SIM kartu a ve spod pak nalezneme USB-C konektor a hlasitý reproduktor. Ten svým výkonem nijak neohromí a chybí mu basy. Na trhu jistě naleznete telefony, které hrají mnohem lépe. Na základní poslech nebo podcasty u vaření to však stačí.

Displej Google Pixel 5

Ruku v ruce se vzhledem bezesporu souvisí také OLED displej. Ten má velikost 6palců a rozlišení 2340 x 1080 pixelů, jinými slovy se tedy jedná o Full HD+ rozlišení. Potěší již výše zmíněné tenké rámečky, které jsou navíc rovnoměrné po celém těle. S rámečky podobně manipuluje také Apple a tak si při zhasnutém displeji můžete Google Pixel 5 snadno splést s novějším iPhonem. Samozřejmě až do doby, než jej rozsvítíte, jelikož se zde nově nachází průstřel se selfie kamerkou, která byla vždy umístěna v horním rámečku. Předchozí generace dokonce disponovala Soli radarem a čtečkou obličejů, která byla dle našeho názoru pohodlnější, ale i na starou dobrou čtečku otisků prstů se dá poměrně rychle zvyknout.

  • 6″ OLED panel
  • 2340 x 1080 pixelů
  • 90 Hz obnovovací frekvence

Displej má zcela dostatečný maximální jas, takže s čitelností na přímém slunci nebudete mít žádný problém. Navíc je pěkně ostrý a scrollování mezi články je díky adaptivnímu 90 Hz režimu mnohem plynulejší. Funkci lze vypnout a ušetřit tak nějaké to procento baterie, ale vězte, že jej po vyzkoušení stejně necháte zapnutý. Jo a málem bychom zapomněli – potěšil nás také minimální jas, se kterým má mnoho konkurenčních telefonů mnohdy problém, což zde nehrozí. I večer v posteli je totiž používání mobilu velmi pohodlné.

Hardware a výkon

Když Google představil Pixel 5, asi největší pozdvižení vzbudil použitý čipset. Americký výrobce se rozhodl, že ušetří na součástkách a nabídne o něco zajímavější cenu. Tiká nám zde tedy čipset Qualcomm Snapdragon 765G v kombinaci s 8 GB operační pamětí RAM. Ten sice nemá takový výkon, jako jeho výkonnější bratr Snapdragon 865, ale přesto má více než dostatek výkonu. Několikrát jsme potřebovali dělat několik úloh najednou, jako je přehrávání hudby, prohlížení webu, brouzdání sociálními sítěmi a do toho ještě několik otevřených oken v Messenger chatu a Pixel 5 stále běhal jako po másle.

  • Qualcomm Snapdragon 765G
  • 8 GB operační paměti RAM
  • 128 GB úložiště

Telefon si jistě nekoupí zarytí mobilní hráči, ale i zde Pixel 5 nezklame. Nejnáročnější hry jako je Fortnite, Call of Duty: Mobile, PUBG Mobile nebo Asphalt 9: Legends nedělají telefonu jakékoliv problémy a lze si je zahrát při stabilních FPS mnohdy i v tom nejvyšším grafickém nastavení. Co se týče benchmarků, v GeekBench 5 si Google Pixel 5 vysloužil na jedno jádro skóre 599 bodů, v multijádrovém testu si pak odnesl 1625 bodů. Pro úložný prostor slouží 128 GB úložiště, které bohužel nelze rozšířit pomocí microSD karty a budete se tak muset spoléhat na cloud. Žádnou jinou paměťovou variantu Google nevyrábí.

Uživatelské prostředí

Google Pixel 5 přichází již z balení s nejnovějším operačním systémem Android 11 s nadstavbou Pixel UI. Jedná se o čistý Android s velice minimalistickým pojetím designu a pokud máte rádi telefony třeba s Oxygen OS nebo Android One, budete se zde cítit jako doma. Náročnějšímu uživateli, který je zvyklí na poněkud složitější nadstavby, jako třeba One UI od Samsungu zde mohou některé vychytávky chybět. Pro většinu uživatelů je jich zde však dostatek. Potěší také integrace s Google Asistentem, kterého je v tomto systému radost používat.

Android 11 navíc přidává několik funkcí, kterými dříve žádný Pixel nedisponoval. Mluvíme zejména o nativním nahrávání obrazovky přímo v systému nebo rozšířenou prací s notifikacemi, které si lze snadno seřadit od těch nejdůležitějších až po ty méně důležité. Samozřejmě potěší také funkce jako Now Playing nebo Google Recorder, který však zatím funguje pouze v několika jazycích, mezi něž čeština nepatří. Samozřejmě můžeme počítat s minimálně tříletou podporou. Google Pixel 5 tak zcela jistě dostane minimálně Android 14, což je skvělé.

Výdrž baterie Google Pixel 5

Výdrž baterie je rozhodně věcí, na které Google velmi zapracoval. Pixely totiž neměly vždy úplně nejlepší výdrž a nejen, že jste museli šťávu pravidelně dodávat každý večer, ale také jste si museli občas dobře rozmyslet, co s telefonem budete dělat, aby vám do večera vůbec vydržel. Google Pixel 5 tento problém zcela odstraňuje. Jeho 4 000 mAh baterie je totiž oproti 2 800 mAh v Pixelu 4 velice znát. Kromě toho je zde speciální režim Extreme Battery Saver, který při aktivaci zapne tmavý režim, pozastaví veškeré aktivity na pozadí a provede další kroky k tomu, aby baterie vydržela co nejdéle.

  • 4 000 mAh baterie
  • 18 W nabíjení
  • bezdrátové nabíjení
  • reverzní nabíjení

Jenže upřímně, málokdy jsme tuto funkci potřebovali. Při plném nabití vydrží od rána do večera s přehledem celý den a večer vám zbyde klidně 30 % kapacity. Méně nároční jedinci vydrží s Pixelem 5 i dva dny. Ano, s Pixelem. S tím telefonem, na jehož baterii si všichni stěžovali. Paráda. Díky již zmíněnému tělu je možné nabíjet Pixel 5 také bezdrátově a funguje také reverzní nabíjení, takže si pohodlně dobijete vaše sluchátka nebo hodinky přímo na telefonu. Z čeho ale tak nadšení nejsme je rychlost nabíjení. Nejnovější Pixel je dodáván spolu s 18 W adaptérem, který jej do plna nabije asi za hodinu a půl, za půl hodinky získáte přibližně 40 % kapacity.

Fotoaparát Google Pixel 5

Google Pixel 5 disponuje na zadní straně dvěma fotoaparáty a je poměrně snadné si modul splést s předchozím Pixelem 4. Hlavní fotoaparát zůstal stejný. Jedná se tedy o 12,2 megapixelový snímač se světelností f/1,7, ovšem místo teleobjektivu zde Google nasadil 16 megapixelový ultraširokoúhlý objektiv. Mimochodem, právě americký výrobce minulý rok na své konferenci Google I/O 2019 říkal, že je tento fotoaparát v telefonech k ničemu a o rok později ho tady máme. Ach..kdyby si ti výrobci občas takové řeči nechali. Jo a také odstranili Neural Core čip, který měl na starosti fotografie a nyní tak na výslednou fotku čekáte klidně i několik sekund.

  • Hlavní snímač 12 MP, f/1.7
  • Ultraširoký snímač 16 MP, f/2,2
  • Selfie fotoaparát 8 MP, f/2,0

To, že se v Google Pixel 5 nenachází žádný teleobjektiv znamená, že Pixel 5 nemá žádné rozšířené možnosti zoomování a vše je doháněno softwarem. Nutno však dodat, že poměrně slušně. Co se týče samotné kvality fotoaparátů, obecně fotí dobře a opět je práce s nimi neuvěřitelně jednoduchá. Telefon dobře a rychle ostří a výsledné snímky jsou rozhodně nadprůměrné a patří k tomu nejlepšímu. Pokud máte dostatek světla, vypadají fotky opravdu dobře. Jsou ostré, mají věrné barevné podání i dobrý dynamický rozsah.

To, že Google používá stejný snímač již od Pixelu 2 nepoznáte a je vidět, že se softwarem opravdu dokáže zázraky. Navíc potěší nové softwarové možnosti editace samotných fotografií, jako je například portrétové osvětlení, které dokáže simulovat reálné světlo a zesvětlí vám tak obličeje, nebo cokoliv jiného. Co se týče videa, zde dokáže Google Pixel 5 natáčet až při 4K a 60 fps. Video samotné je poměrně dobré, má i skvělou optickou stabilizaci, ovšem právě zde se dle našeho názoru trochu projevuje zub času snímačů a na trhu jsou rozhodně lepší modely pro časté natáčení videa. Až nám to umožní počasí, určitě pro vás nafotíme více fotografií.

Noční fotografie

Cena a dostupnost Google Pixel 5

Za Google Pixel 5 5G zaplatíme v německém Google Storu asi 613 EUR, tedy asi 16 700 korun. K nám se oficiálně nedováží, ovšem některé české e-shopy jej s poměrně velkou přirážkou nabízejí. Pokud jste tedy pohodlní a ochotní ji zaplatit, můžete si telefon objednat tam. V opačném případě si můžete projít náš návod, jak ušetřit na nových Pixelech a mít je jako první.

Resumé

Google Pixel 5 je skvělým telefonem pro každého. Za celou dobu, co testujeme telefony se jedná o jeden z nejlepších čistě uživatelských zážitků a nad jeho komplexností smekáme kloboukem. Jasně, na trhu jsou telefony s lepšími objektivy, lepšími vychytávkami v systému, lepší výdrží baterie a třeba kvalitnějším zpracováním, ale důležité je, že Google Pixel 5 funguje jako celek skvěle. Má dobrou výdrž baterie, dostatek výkonu na všechno, co potřebujete, parádní 90 Hz displej a hlavně čistý Android 11, který je radost používat. Jediné, co nám trochu vrtá hlavou je cena. Ta je sice nižší, než v případě vlajkových lodí, přesto se nemůžeme ubránit pocitu, že telefon mohl stát klidně o 2 000 korun méně. Jestliže váháte, jestli jít kvůli ceně do Pixel 4a nebo 5, volbou může být také model 4a 5G, který sice určité kompromisy má, za to nabídne stejný čipset a dva fotoaparáty.

Klady

+ rozměry telefonu
+ skvělý OLED displej s 90 Hz frekvencí
+ nadprůměrný výkon
+ odladěnost systému

+ výborný fotoaparát
+ dlouhá výdrž baterie

Zápory

– pomalejší nabíjení
– nemá teleobjektiv
– absence Neural Core

Hodnocení redakce: 90 / 100 %

Telefon Google Pixel 5 česká recenze Svět Androida

Telefon Google Pixel 5 česká recenze Svět Androida

Jaký máte názor na Google Pixel 5?

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (23)