TOPlist

Google: Picasa končí, jděte na Fotky Google

picasa_konec_ico

Před sociální sítí Google+ a Fotkami Google nabízel vyhledávací gigant od roku 2004 jako službu pro sdílení a správu fotografií svůj projekt Picasa. V poslední době však tuto službu upozadil a přestal ji vylepšovat i přidávat nové funkce. Nyní Google oznámil, že Picasa brzy skončí.

Titulní stránka projektu Picasa Titulní stránka projektu Picasa

Picasa končí, Fotky Google jedou dál

Dobrou zprávou je, že všechny fotografie, které si uživatelé přidali do Picasy v průběhu předchozích let, již mají k dispozici v rámci služby Fotky Google. Oba produkty totiž mají přístup ke stejné databázi obrázků, takže není nutné řešit export a import.

Ti, kteří nechtějí používat Fotky Google mají možnost prohlížet a stáhnout svá stávající webová alba Picasa spolu se souvisejícími značkami, komentáři a titulky. Nebudou však moci přidávat nová alba nebo organizovat stávající. Webová alba budou i nadále fungovat normálně, a to až do 1. května 2016, takže času je zatím relativně dost.

Picasa již na webu oznamuje svůj konec Picasa již na webu oznamuje svůj konec

Z pohledu Googlu je jistě lepší zaměřit se na jednu službu, která funguje v rámci mobilního i desktopového prostředí, než rozdělovat své síly do dvou různých produktů.

V březnu končí i aplikace pro počítače

Kromě webové služby přestane Google 15. března 2016 podporovat svou desktopovou aplikaci Picasa. Do té doby ji sice bude možné stahovat, instalovat a používat, bude fungovat i po uvedeném termínu, ale Google ji nebude dál vyvíjet. Otázkou zatím zůstává, jak bude program fungovat, když k webovým albům bude od května přístup jen pro čtení.

Google tedy zastaví vývoj programu a nebude pro něj připravovat ani žádné aktualizace. Kromě toho budou nedostupné některé funkce API.

Vyhledávací gigant pracuje na novějších produktech pro úpravu a správu fotek již řadu let, takže si nemyslíme, že by uživatelé Picasy utrpěli nějakou zásadní ztrátu. Dovolíme si dokonce tvrdit, že s ohledem na vývoj kolem Fotek Google se konec Picasy dal docela dobře předpokládat.

Zdroje: Android Police, Android Authority, Google Picasa Blog.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)