TOPlist

Zmizí pochybní vývojáři z obchodu Play? Google odstranil oblíbené aplikace Cheetah Mobile

google cheetah mobile podvod google play

Cheetah Mobile jsou čínští vývojáři, kteří se nechvalně proslavili tím, že kupují úspěšné aplikace a záhy do nich přidají otravné reklamy a navíc začnou ve velkém sbírat data uživatelů. Nejedná se ani o žádné tajemství, pravidelně se na tyto aplikace upozorňuje. Google to však dlouho dobu přehlížel a donedávna dokonce doporučoval aplikace od tohoto vývojáře. Jenže trpělivost došla i Googlu, minulý měsíc odstranil doporučení na stahování aplikací Cheetah Mobile a hlavně nyní vymazal oblíbené aplikace z Google Play. Důvodem je poslední zjištění, kdy se ukázalo, že čínští vývojáři v podstatě okrádají další vývojáře.

Vývojáři z Cheetah Mobile narazili: Google začal odstraňovat jejich aplikace

Minulý týden se objevila na internetu analýza toho, jak Cheetah Mobile využívá své aplikace ke skenování obsahu telefonu. Hledal nové nainstalované aplikace. Jakmile se nějaká taková objevila v telefonu, tak aplikace sesbírala potřebné informace a následně je odeslala vývojářům aplikace či hry, kterou uživatel nainstaloval. Požadovali odměnu za instalaci, vše přitom zamaskovali tak, aby to vypadalo, že si uživatel aplikaci či hru nainstaloval díky klepnutí na reklamu v některé z Cheetah Mobile aplikací. Přitom si uživatel ve skutečnosti danou aplikaci instaloval sám od sebe.

Portfolio aplikací Cheetah MobilePortfolio aplikací Cheetah Mobile

Čínští vývojáři tak získávali peníze za reklamu, i když se o ni žádným způsobem nezasloužili. Nejedná se ale o jediné vývojáře, dostalo se i na Kika Keybord od vývojářů z čínské společnosti Kika, do které nicméně investoval právě Cheetah. Odstraněny z Google Play byly aplikace CM File Manager, Battery Doctor, CM Locker a Kika Keyboard. Původní zpráva hovořila o osmi aplikacích, které se tak chovají. Kromě výše zmíněných ještě Clean Master, CM Launcher 3D, Security Master a Cheetah Keyboard. Tyto aplikace ale stále v Google Play jsou. Battery Doctor a CM Locker byly odstraněny čínskou společností, takže se pravděpodobně brzy vrátí do obchodu Play.

Cheetah Mobile se hájí tím, že o ničem nevěděli a obviňují SDK třetí strany. Zároveň oznámili, že budou žalovat společnost Kochava, která jako první upozornila na podvod.

Jaké máte zkušenosti s aplikacemi Cheetah Mobile?

Zdroj: androidauthority.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)