Google Nexus 7 II představen. Je opět skvělý!

google-nexus-7-2

Nexus 7 se stal mezi tablety legendou a od vydání tohoto přístroje uplynul již více než rok. Společnost Google tedy vycítila, že by měla na úspěch tabletího Nexu se sedmi palci navázat a představit jeho nástupce. Ten den nastal právě dnes a Google na své oficiální akci tento model oficiálně představil světu. Jaký je? Bude opět tak dobrý?

Tenký agent v černém

Zpracování a vzhled první generace Nexu 7 si většina uživatelů chválila, a tak jsme správně předpověděli, že bude Google pokračovat ve stejném duchu. Došlo ovšem k několika příjemným změnám. Nový Nexus 7 je totiž tenčí a lehčí, což noví uživatelé určitě ocení – přístroj se bude v rukách lépe držet. Nexus 7 druhé generace je oproti staršímu bráškovi o 1,8 mm tenčí a má také užší rámečky (o 2,75 mm).

n2

Nový Nexus je celý v černém a vypadá fantasticky. Zadní část je opět vyrobena ze soft-touch materiálu, takže je velmi příjemná na omak a přístroj se dobře drží.

Displej – zlatých sedm palců s ultrajemným rozlišením

Číslovka v názvu nám dávala tušit, že velikost displeje se měnit nebude – zůstala tedy na 7,02 palcích. Měnilo se ovšem rozlišení, které si výrazně polepšilo a může se chlubit štítkem Full HD. Rozlišení tedy činí 1920 x 1200 pixelů a jemnost displeje vzrostla z 216 na 323 PPI. Hodnota nad 300 PPI bude tedy u tabletu pastvou pro oči. Starší bráška se se svým IPS displejem řadil s barevným podáním k těm lepším a není tedy důvod předpokládat, že tomu nyní bude jinak. Z papírových informací to ovšem zatím nevyčteme.

Nexus_7_2_1_contentfullwidth

Tegru nahradil Snapdragon – výkonu opět na rozdávání

Stejně jako loňský Nexus 7 má i nováček od Googlu výkonu na rozdávání. Může se  totiž pochlubit 4jádrovým procesorem a 2GB RAM pamětí. Odehrála se ovšem výrazná změna – Tegru od Nvidie nahradil Snapdragon od společnosti Qualcomm. Konkrétně se jedná o model Snapdragon S4 Pro s frekvencí 1,5 GHz, který doplňuje velmi výkonný grafický akcelerátor Adreno 320. Někdo by mohl namítnout, proč není v přístroji Snapdragon 600, který již sídlí ve více modelech na trhu, nebo chystaný Snapdragon 800. Přikláníme se k variantě, že Google sáhl po starším čipovém řešení, protože je již na trhu nějakou dobu a je tak snazší pro něj systém a aplikace optimalizovat. A co víc – Snapdragon 600 je pouze vylepšeným Snapdragonem S4 Pro, takže o tolik výkonu zase nepřicházíme.

Google uvádí, že má nový model až 1,8x rychlejší procesor a 4x grafickou část. My víme, že tak slavné to rozhodně není, ale víme jistě, že Snapdragon S4 Pro je podstatně lepší než Tegra 3. A to nám stačí vědět.

qualcomm-nvidia-600x369

Změna – zadní fotoaparát na palubě

Starší bráška se prodával ve dvou verzích a k naší smůle se na evropský trh dostal model, který disponoval pouze předním fotoaparátem. I když se přikláníme k názoru, že fotoaparát u tabletu není zase tak důležitý, vyvolal tento fakt poměrně rozsáhlé diskuze. Google tedy nelenil a do nového Nexu poslal hned dvojici fotoaparátů. Přední snímač disponuje rozlišením 1,2 MPx, ten zadní a kvalitnější pak 5 MPx. Těšíme se, až si fotoaparát vyzkoušíme v praxi, ale zůstáváme při zemi – žádný zázrak to určitě nebude. Není ale ani potřeba.

google-nexus-7-2

Výbava nezklame – je libo NFC, HDMI, stereo reproduktory či bezdrátové nabíjení?

Nexus 7 se stal symbolem skvělé výbavy a výkonu za nízkou cenu. Mladší bráška pokračuje a nabídne rovněž Wi-Fi ve standardech a/b/g/n, Bluetooth ve verzi 4.0, NFC a nově také HDMI výstup. Právě výstup pro připojení další obrazovky byl tak trochu slabinou předchozího modelu a my jsme rádi, že se podařilo tento nešvar odstranit. Za zmínku stojí také podpora bezdrátového nabíjení a dvojice stereo reproduktorů, která zlepší požitek zejména při sledování filmů.

A výdrž? Google tvrdí, že je na tom nový model ještě o něco lépe a uvádí zajímavá čísla – 9 hodin přehrávání videa v HD kvalitě nebo 10 hodin prohlížení internetových stránek.

Nexus-specs

Android 4.3 na palubě!

Konečně se dostáváme k systémové části a zároveň k další přednosti tohoto klenotu. Nexus 7 II bude prvním přístrojem, který se začne prodávat s Androidem 4.3. Nová verze přináší několik zajímavých novinek (oddělené profily s nastavením práv pro jednotlivé uživatele, podpora Bluetooth Smart, OpenGL/ES 3.0, nové verze systémových aplikací, podpora nových API pro DRM  atp.). Novou verzi systému Android dostane Nexus 7, Nexus 10, Nexus 4, Galaxy Nexus a HTC One se Samsungem Galaxy S4 v Google Edici. O nové verzi systému Android se u nás ještě dočtete.

android-4-3

Nexus 7 ve třech verzích

Google se opět snaží trochu rozdělit mobilní trh a přístroj nabídne ve třech verzích. Vybere si tedy každý. První dvě verze se liší ve velikosti interní paměti – 32 vs. 16 GB, třetí pak přidá ještě podporu rychlých sítí LTE a tedy slot pro SIM kartu a možnost mobilního internetu. Jako vždy u zařízení řady Nexus musíme počítat s tím, že se přístroj nedočkal slotu pro MicroSD kartu a úložný prostor tak není možné navýšit. 32 GB ovšem tabletu rozhodně stačit bude.

price-Nexus-7-2

Cena a dostupnost – startuje brzy, do Čech dorazí pozdě

Nový Nexus 7 započne prodej již 30. července! Zní to skvěle, že? Má to ovšem háček. Česká republika není mezi první vlnou, což znamená, že si budeme muset nějaký čas počkat. Jako první se dočkají zákazníci v USA, následovat pak budou nedočkavci v Británii, Kanadě, Španělsku, Japonsku, Austrálii, Jižní Koreji a Německu. A ceny? Wi-Fi verze bude na americkém trhu k dostání za 229, respektive 269 dolarů (16GB vs. 32GB verze). Za LTE verzi s 32GB úložištěm zaplatí Američané 349 dolarů. V přepočtu to tedy máme cca 4500, 5300 a 6900 Kč. Je ovšem jasné a nevyhnutelné, že ceny na našem trhu budou vyšší, a proto berte tyto částky pouze jako orientační.

zeme-nexus72

Specifikace nového Nexu 7

 • Operační systém: Android 4.3 Jelly Bean
 • Procesor: Qualcomm Snapdragon S4 Pro 8064 na 1,5GHz, 2 MB L2 cache, grafický akcelerátor Adreno 320
 • Operační paměť: 2 GB DDR3LM
 • Displej: 7 palců, 1920 x 1200, IPS, sklo odolné proti poškrábání, jemnost 323 PPI
 • Interní úložiště: 16 nebo 32 GB
 • Fotoaparát: 5 MPx zadní a 1,2 MPx přední
 • Micro USB 2.0, HDMI
 • Bluetooth: 4.0
 • Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n
 • Rozměry: 114 x 200 x 8,65 mm milimetru
 • Hmotnost: 290 gramů

Nexus7-2

Další zajímavosti o Nexu 7

The New 2013 Google/ASUS Nexus 7 in the Flesh

The New 2013 Google/ASUS Nexus 7 in the Flesh

Stáhněte si tapetu z nového Nexusu 7

Nový Nexus 7: kompletní specifikace dle BestBuy.com

Co říci závěrem? Že se v redakci moc a moc těšíme, až se nám tento drobek dostane do rukou, abychom ho mohli pořádně otestovat a podělit se o tyto zkušenosti s vámi.

Líbí se vám nový Nexus 7?

 

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (33)