TOPlist

Taxikáři už vás neokradou, Google mapy pohlídají, kudy jedou

Google mapy hlídají taxi trasu

Google v poslední době přidává spoustu nových funkcí do svých map, a jednou si chce posvítit na nečestné taxikáře. Tedy pokud cestujete do cizí země, kde to neznáte, bude nad vámi držte dozor prostřednictvím polohových služeb. A pokud vás taxikář bude chtít „natáhnout“ a schválně si trochu zajede, Google mapy vás automaticky upozorní, že se dostáváte mimo logickou / nejkratší cestu.

Praktiky taxikářů jsou asi všude stejné, i v Česku se s nimi setkáváme. Zejména cizinci, kterým klidně účtují více než 2 000 Kč za cestu z letiště do centra Prahy (asi 16 km). Cestu sice můžete na mapách sledovat a kontrolovat, jestli s vámi řidič neobjíždí pár bloků navíc, ale není to zrovna pohodlné.

Mapy hlídají trasu jenom někde, brzy snad v ČR

Funkce zatím není dostupná pro každého a v ČR si zřejmě počkáme o něco déle. Zkoušel jsem funkci použít, ale Google mapy mi ji nenabízely v Brně, Praze ani v New Yorku nebo New Jersey. Podle dostupných informací zatím funguje pouze v Indii a několika dalších zemích, ale postupně by se měla rozrůst do celého světa. Osobně vítám, že Google mapy hlídají taxi, jejich okrádání mi vadí.

V praxi má funkce každopádně fungovat tak, že si standardně nastavíte start a cíl své cesty, klepnete na trasu a následně v dolní části obrazovky na tlačítko „Zůstat bezpečnější“. Jakmile si funkci zapnete, přijde vám výstraha pokaždé, když se taxikář výrazně vychýlí z předpokládané – tedy nejkratší – cesty.

Jak poznáte, že Google mapy pořád hlídají taxi?

Upozornění bude probíhat prostřednictvím banneru v horní části obrazovky, který bude říkat, že je funkce zapnutá. A v momentě, kdy s vámi řidič zajede o 500 metrů mimo cestu, Google mapy vám dají vědět. Tolerance je nastavena z důvodu malých objížděk v případě dopravních komplikací, ale taxikář už s vámi nenajede několik km navíc. Možností také je, že mapy nevidí nějakou „zkratku“, kterou zná naopak řidič, takže si vždy na mapě zkontrolujte, kudy jedete.

Využili byste funkci hlídání trasy?

Zdroj: androidcentral.com, androidpolice.com, hackernoon.com

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)