Google pod palbou kritiky: Důvodem je poslední verze prohlížeče Chrome

prohlizece chrome google

Poslední verze prohlížeče Chrome 69 tlačí uživatele ke sdílení více osobních dat, tvrdí kritici. Problém se točí kolem přihlášení do prohlížeče. V minulých verzích se jednalo o dobrovolný krok, díky kterému se daly jednoduše synchronizovat záložky, hesla, historie procházení apod. napříč počítači. Nově už údajně uživatelé nemají na výběr. Do prohlížeče Google Chrome se mají uživatelé přihlásí automaticky, jakmile se na webu připojí k některé Google službě. Skutečnost je ale trochu jiná, než se původně uvádělo

Google čelí kritice: Uživatele bez jejich vědomí přihlašuje do prohlížeče Chrome?

Dříve bylo přihlášení do prohlížeče Chrome a přihlášení do Google služeb (YouTube, Gmail apod.) rozděleno. Když jste se přihlásili se svým Google účtem například na YouTube a zároveň jste chtěli mít historii, záložky nebo třeba rozšíření v prohlížeči, tak jste se museli zvlášť přihlásit i do prohlížeče. Od nové verze Chrome 69 už se automaticky propojí účet z webu s prohlížečem. A to se mnoha lidem nelíbí. A to hlavně z toho důvodu, že se původně myslelo, že přihlášením do prohlížeče se aktivuje funkce “Synchronizace Chrome”, která umožňuje právě rychlou synchronizaci mezi zařízeními.

K ní se ale využívají uživatelská data, která se ukládají na servery Googlu. A právě kvůli tomu mnoho lidí kritizuje změnu v Chrome 69. Podle kritiků to přispívá k neúmyslnému sdílení více osobních dat se společností Google. Ke kritice se dnes ráno vyjádřila Adrienne Porter Felt manažerka a inženýrka společnosti Google, která pracuje na Chrome prohlížeči. Podle ní byla tato změna provedena kvůli tomu, aby se zabránilo problému, kteří mají někteří uživatelé při sdílení několika zařízení.

Dále dodala, že automatické přihlášení uživatele do prohlížeče Google neznamená, že se osobní údaje automaticky sdílejí se společností Google. K tomu se “Synchronizace Chrome” musí aktivovat ručně. Pokud uvidíte v prohlížeči ikonku svého účtu a nejste do něj přihlášení, tak to znamená, že na právě navštívené stránce jste přihlášení Google účtem. Některým lidem se tato kritika může zdát malicherná, zároveň ale někteří upozorňují na to, že jde o jednu z dalších postupných změn společnosti Google.

Když společnost poprvé představila prohlížeč Chrome, tak doslova otřásla trhem s prohlížeči a zlomila dominanci Microsoftu. Google podporoval open source standardy a obecně tlačil celý trh prohlížečů dopředu. Jenže podobně změny začínají dávat za pravdu kritikům, kteří již delší dobu tvrdí, že Google pomalu předělává Chrome z “neutrální půdy” na platformu, která je navržena tak, aby přiměla lidi používat Google služby. Na druhou stranu jde o prohlížeč společnosti Google a ta si s ním může dělat co chce. Konkurence nespí a těm, které podobné změny vadí, si můžou vybrat jiné více než kvalitní prohlížeče.

Google Chrome: Fast & Secure
Google Chrome: Fast & Secure

Jak to vidíte vy? Vadí vám směr, kam podle kritiků směruje Chrome?

Zdroj: theverge.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)