Google Fit 1.59 prozrazuje novinky: graf spánku, nové typy aktivit a další

google_fit_159_ico

Google Fit se zařadil na dlouhý seznam aplikací, které tento týden dostaly aktualizaci. Aplikace Google Fit 1.59 sice nepřináší proti předchozí verzi téměř žádné viditelné novinky, nicméně prozrazuje hodně novinek, které Google vyhledávací gigant teprve chystá. Rozbor zdrojových kódů prozradil například nový graf zobrazující spánkové návyky, nový způsob opravy nesprávně detekované aktivity, několik nových typů aktivit a další novinky.

Novinky v Google Fit 1.59

Jak jsme již uvedli, aktuální verze nepřináší žádné zásadní nové funkce ani změny. Došlo pouze k drobným změnám ve vzhledu některých obrazovek. Nejvýraznější je restrukturalizace sekce pro přidávání aktivit, která měla původně čtyři záložky s políčky pro záznamy, nově jsou všechny položky na jediné obrazovce. Z hlediska funkčnosti se vlastně nic nezměnilo, jen není nutné při zadávání údajů přepínat mezi kartami.

Více karet

Při ponoření se do zdrojových kódů jako první vyplouvá informace, že se v rozhraní aplikace Google Fit objeví nové karty. Zatím tam tedy nejsou, ale i s ohledem na to, kolik nových funkcí již rozborky zdrojáků prozradily, je lze očekávat. Je očividné, že tým zodpovědný za Google Fit pracuje na rozšíření aplikace a platformy, přičemž řada novinek je zatím schována pod kapotou. Nalezený textový řetězec “There are more cards available now” (“Nyní je k dispozici více karet”) sice neukazuje nic konkrétního, ale je to náznak, že se vývojáři chystají na spuštění nových funkcí.

Nový spánkový graf

Jedním z adeptů na samostatnou novou kartu by mohl být nový graf, obsahující data o historii spánku. Google Fit před časem umožnil vývojářům zaznamenávat spánková data, přičemž tato možnost byla i ve vývojářských náhledech Androidu 6.0 Marshmallow. Jedinou informací, která se zobrazovala uživatelům, byla doba spánku.

Google Fit poskytne data o vašem spánku Google Fit poskytne data o vašem spánku

Vypadá to, že se aplikace začne spánkem a jeho průběhem zaobírat trochu podrobněji. Měla by rozlišovat různé fáze/stavy, jako jsou hluboký či lehký spánek, bdělost a REM. Jiný graf pak bude znázorňovat změny délky trvání spánku v průběhu času patrně podobným způsobem, jako graf vývoje hmotnosti v čase. Uživatel bude moci sledovat denní stavy a průměrné hodnoty.

Aplikace jako Sleep as Android budou nadále poskytovat detailnější informace o spánku, ale jeden nebo dva jednoduché grafy v Google Fit mohou být skvělým způsobem, jak získat přehled o svých spánkových návycích.

Vylepšení automaticky detekovaných aktivit

Řada uživatelů používá Google Fit téměř výhradně pro automatické sledování svých pohybových aktivit. Nemusejí tak v průběhu dne spouštět specializované aplikace, ani nic nastavovat. Bohužel telefon uložený v kapse není schopen vždycky správně detekovat, jakou činnost či aktivitu právě provozujeme. Proto se Google Fit začne dotazovat uživatele.

Uživatel bude notifikací dotázán, zda byla automaticky detekovaná aktivita správně identifikována. V nastavení bude možné tato oznámení zapnout nebo vypnout. Po klepnutí na oznámení se otevře se obrazovka s jednou nebo více detekovanými událostmi, které lze v případě potřeby upravit. Uživatel bude mít možnost opravit chybu výběrem jedné ze čtyř možností: chůze, běh, jízda nebo neaktivní.

Funkce se nápadně podobá možnostem úprav časové osy v Mapách Google. I zde je možné upravovat navštívená místa či způsoby přesunu mezi nimi. Ačkoli bychom asi všichni chtěli mít neomylný detekční systém, je to zatím nereálné, takže alespoň dostaneme pohodlný způsob, jak napravit případné chyby.

Nové typy aktivit

Většina aktualizací Google Fit přidávala alespoň několik nových typů aktivit pro manuální zadávání. Google Fit 1.59 je na tom podobně, nicméně nové aktivity se zatím neobjevují v rozbalovací nabídce. Připraveny jsou tyto činnosti: domácí práce, plachtění na lodi, jízda na sněžném skútru, týmové sporty a běh na běžeckém pásu. Na obrázku níže můžete vidět, jak budou vypadat ikonky.

Domácí práce si budete moci počítat jako aktivitu Domácí práce si budete moci počítat jako aktivitu

Zvyšování cílů

Téměř všechny fitness aplikace se snaží povzbuzovat uživatele v dalším úsilí. Brzy to bude dělat i Google Fit – nový řádek ve zdrojovém kódu naznačuje, že při pravidelném plnění cílů bude uživatel vyzván, aby zvýšil laťku. Konkrétně půjde o dialog ve znění “You have consistently met your goal: {goal}. Ready to take it to the next level?” (“Důsledně plníte svůj cíl: (cíl). Jste připraveni posunout se na další úroveň?”). Z kontextu zatím není zřejmé, kdy a kde se tato zpráva objeví.

Filtrování kroků podle aktivity

Poslední chystanou novinkou je nastavení, které umožní uživatelům “filtrovat kroky podle činností.” To může znamenat několik různých věcí – například se Fit může pokusit oddělit kroky zaznamenané v průběhu dne od těch, které byly započítány při určitých činnostech. Pokud tedy například hodinu denně tančíte Zumbu, bude možné “odtančené kroky” odečíst od celkového počtu.

Tančíte Zumbu? Budete si moci filtrovat kroky! Tančíte Zumbu? Budete si moci filtrovat kroky!

Kde získat Google Fit 1.59?

Jak již zaznělo, výše uvedené novinky v aplikaci Google Fit 1.59 nenajdete. Jsou zatím schované v kódu a k jejich uvolnění může dojít i za poměrně dlouhou dobu, případně nemusí být vydány vůbec.

Pokud chcete mít nejnovější verzi aplikace, můžete si počkat na aktualizaci, která by měla proběhnout v následujících hodinách až dnech. Pokud se vám čekat nechce, můžete si stáhnout a nainstalovat balíček z alternativního zdroje APKMirror. Soubor je velký 22 MB a lze ho použít na Androidu 4.1 a novějším.

V takovém případě je ovšem nutné mít v systémovém nastavení povolenou instalaci aplikací z neznámých zdrojů. Instalační soubor je podepsán Googlem a inovuje stávající verzi aplikace. Kryptografický podpis zaručuje, že je bezpečný pro instalaci a nebylo s ním žádným způsobem manipulováno.

Google Fit: Activity Tracking
Google Fit: Activity Tracking

Zdroj: androidpolice.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)