Nemáte chytré hodinky? Takto můžete měřit tep a dech mobilem

měření tepu dechu mobil Google Fit

Pokud nenosíte smart hodinky či fitness náramek, nebo vám prostě nevyhovuje nosit podobnou elektroniku na zápěstí, nutně to nemusí znamenat, že nemůžete „chytře“ získávat údaje o svém zdraví či aktuálních tělesných hodnotách. K některým analýzám a měřením stačí jen váš smartphone. Samotný telefon je celkem běžné nechat snímat například počet kroků při vycházkách, ale věděli jste, že i umí měřit tep a dech prostřednictvím fotoaparátu? Umí to aplikace Google Fit.

Google Fit: Activity Tracking
Google Fit: Activity Tracking

Jak měřit tep a dech mobilem přes Google Fit

Měření dechu

Stejně jako i analýza tepové frekvence se tato funkce v Google Fit objevuje na záložce (spodní menu) „Procházet“ > „Životní funkce“. Zde najdete položku „Dechové frekvence“. Využívá přední fotoaparát, skrze který má umělá inteligence za úkol poznat i ty nejdrobnější pohyby hrudi a podle toho určovat nádechy a výdechy. Telefon stačí například na stole pevně opřít, namířit čelně na horní polovinu těla a spustit měření.

Pro co nejvyšší přesnost je pochopitelně vhodné dýchat co „nejviditelněji“, ale telefon nemá se zvedáním a rozšiřováním hrudníku velký problém. Stejně jako u tepu je i zde samozřejmě možné provést měření s obyčejnými stopkami, ale toto řešení můžete brát jako zajímavou smart variantu. Navíc s možností zaznamenané výsledky rovnou uložit v aplikaci.

Berte to s rezervou

Měření těmito metodami považujte pouze za orientační, jelikož při nich může velmi lehce (např. změnou prostředí, osvětlení či oblečení) dojít k významným odchylkám.

Měření tepu

K analýze tepové frekvence využívá aplikace hlavní kameru a princip měření spočívá v záznamu pulsování krve (a tím i většího či menšího množství světla) v konečku prstu. V aplikaci Google Fit najděte kartu Kontrola tepové frekvence a klepněte na Začínáme.

Průvodní rádce mimo jiné doporučí, abyste měření prováděli na dobře osvětleném místě, což je potřeba právě pro dostatečné „prosvícení“ prstu. Běžně ale postačí i prostor pod žárovkou, když foťák s prstem namíříte na ni. Po pár sekundách dostanete výsledek, který je s ohledem na použitou metodu celkem přesný. Pokud si chcete dělat evidenci, měření je možné do aplikace Google Fit uložit.

Jak často se zajímáte například o váš tep?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)