TOPlist

Google představil novinky pro Android Q. Nový typ ovládání, tmavý režim a rychlejší aktualizace

google android 10 q ctvrta beta verze

Betaverze Androidu Q byla dostupná již nějakou dobu. Nicméně týkala se hlavně vývojářů aplikací. Nyní na konferenci Google IO představila společnost novou verzi betaverze a společně s ní i velké množství novinek, se kterými již směřuje přímo na uživatele. Pojďme si tedy říct více o systémovém tmavém režimu, novém typu ovládání či podpoře pro ohebné telefony.

Betaverze Androidu Q obdržela mnoho novinek

Na včerejší konferenci společnost odhalila, že Android se momentálně používá na 2,5 miliardě zařízení. Android Q bude další verzí, prozatím není známý název. Společnost jej pojmenovává písmenem Q nebo číslovkou 10. V první řadě se Google zaměřil na plnohodnotnou podporu ohebných telefonů. V Androidu Q se využije velkých displejů pro spuštění několika aplikací zároveň a například k jednoduchému přenosu obrazu z malého displeje na velký. Google prozradil, že nová verze systému bude podporovat i 5G sítě, i když neprozradila, co přesně to má znamenat.

Foldables on Android Q: Screen Continuity

Foldables on Android Q: Screen Continuity

Nové ovládání je identické jako na Apple iPhone

Už u Androidu 9 Pie jsme mohli vidět, že Google mnohem více začíná pracovat s gesty, které mají nahradit klasická ovládací tlačítka. V Androidu Q se však společnost rozhodla jít úplně jinou cestou. Nová gesta jsou v podstatě úplně identická jako na Apple iPhone telefonech. Tlačítko zpět se aktivuje potažením prstu z obou krajů směrem doprostřed.

Betaverze Androidu Q google android q nova gesta

Potažení ze spodní strany nahoru simuluje tlačítko domů. A pokud přitom na chvíli podržíte prst na displeji, objeví se poslední otevřené aplikace. Zároveň se zmenšila i spodní lišta, nově na displeji uvidíte pouze malou linku.

Titulky pro jakýkoliv obsah přímo v telefonu

Jedná z nejzajímavějších novinek, o které jsme dopředu nevěděli, je Live Caption. Jedná se o novou generaci rozpoznávání hlasu. Přímo v telefonu půjdou zapnout titulky, které se vytváří v reálném čase. A to pro jakýkoliv typ médií. Může jít o filmy, videa na youtube, videa, která jste nahráli, písničky, podcasty apod. Dalším velkým plusem je to, že vše se provádí přímo na telefonu a nic se neposílá na internet. Google nezveřejnil informace o podpoře jazyků, ale velice pravděpodobně bude tato funkce dostupná pouze v angličtině.

Introducing Live Caption on Android

Introducing Live Caption on Android

Vylepšené chytré odpovědi napříč aplikacemi

Smart Reply neboli chytré odpovědi už jsme mohli vidět v předchozí verzi Androidu. Jedná se však prozatím o funkci pouze pro pár vybraných aplikací. V Androidu Q se to změní, podporovat se budou všechny chatovací aplikace a nově už nepůjde jen o odpovědi, ale například pokud vám někdo pošle adresu, systém to pozná a nabídne otevření map. Opět tato funkce funguje přímo v telefonu bez potřeby internetu a bohužel se nepodporuje čeština.

Betaverze Androidu Q chytre odpovedi android q

Tmavý režim pro celý systém

Dlouhou dobu se o této funkci mluvilo, viděli jsme mnoho náznaků a nyní Google oznámil oficiální podporu pro celo systémový tmavý režim. Není to ale jen o systému. Tmavý režim se automaticky aktivuje i u aplikací, které podporují tmavý vzhled a dokonce můžou vývojáři aplikací aktivovat automatické převedení na tmavý režim. Velice dobře to funguje v betaverzi na Google aplikacích. Aktivovat tmavý režim můžete i pro aplikace, které ještě normálně tmavý režim nepodporují, a to včetně Gmailu či třeba kalendáře.

Android Q: Dark Theme is here

Android Q: Dark Theme is here

Rychlejší aktualizace díky Projektu Mainline

Project Mainline je nejnovější způsob společnosti Google, jak urychlit aktualizace telefonů. K aktualizaci některých částí se bude využívat Google Play. Google tak má mít nad bezpečnostními aktualizacemi více kontroly. To má mimo jiné znamenat rychlejší aktualizace, alespoň to tvrdí Google. Jak ale víme z minulosti, ne vždy to s aktualizacemi funguje tak, jak by si Google představoval.

Nový režim soustředění

Tato novinka se nejprve objeví na Android 9 Pie a později na Androidu Q. Jde o speciální režim, ve kterém si nastavíte aplikace, které vás ruší jako je YouTube, sociální sítě, hry apod. Jakmile bude režim aktivní, tak tyto aplikace z telefonu zmizí, nebudou vám chodit upozornění atd. Díky tomu se tak můžete lépe soustředit na práci či třeba učení.

Rodičovská kontrola přímo v systému

Poslední nová funkce je určena hlavně pro rodiče, kteří chtějí mít telefon svých dětí pod kontrolou. Jedná se v podstatě o integraci aplikace Google Family Link přímo do nastavení telefonu. Nebudete tak muset nic stahovat, instalovat atd. Pokud vás tato funkce zajímá více, doporučujeme naši recenzi Google Family Link.

detsky rezim google android q

Další novinky v Android Q

  • Nutná podpora Vulkan 1.1
  • API pro monitorování teploty zařízení
  • Nativní podpora AV1 video kodeku

A samozřejmě zůstávají i funkce, které byly představeny v předchozích dvou verzích betaverze Androidu Q. Jejich seznam naleznete v našem článku o Androidu Q.

Která novinka betaverze Androidu Q se vám líbí nejvíce?

Zdroje: blog.google, gsmarena.com, theverge.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)