Nový systém Android Q představen. Jaké nové funkce Google přichystal?

android q betaverze

Tak jsme se konečně dočkali a Android Q se oficiálně představil. Nejnovější verze Androidu před malou chvíli vyšla pro majitele Pixel telefonů, kteří mají aktivní betaverzi. A to včetně 3 roky starého Pixelu 1. Novou verzi můžete instalovat ručně, ale k dispozici je i automatická aktualizace. Jaké nové funkce si Google přichystal?

První pohled na Android Q

Novinky, které si Google připravil do první betaverze, můžete sledovat na videu níže. Upozorňujeme, že se nejedná o kompletní výčet nových funkcí. První betaverze je určena hlavně pro vývojáře a Google v ní neimplementuje všechny chystané věci. I tak jsme se ale rozhodli zaměřit na ty nejzajímavější jako je možnost natáčení obrazu, úpravy oprávnění anebo třeba tmavý režim.

První pohled na Android Q. Jaké novinky Google připravil?

První pohled na Android Q. Jaké novinky Google připravil?

Nové funkce v systému Android Q

Tato první testovací verze Androidu Q je určena vývojářům, kteří mají díky tomu čas uzpůsobit své aplikace pro novou verzi a zároveň využít ve svých aplikacích nové nástroje. Z pohledu uživatele se nejedná prozatím o moc zajímavou verzi. A to i z toho důvodu, že tato verze neobsahuje všechny nové funkce. Pojďme si alespoň ty nejzajímavější novinky shrnout a později se k ním vrátíme podrobněji:

  • Úprava menu pro sdílení položek
  • Nastavení Wi-Fi a Bluetooth přímo v aplikacích
  • Vylepšení zabezpečení a úpravy oprávnění aplikací
  • Podpora pro ohebné telefony
  • Vylepšeno zabezpečení pro Wi-Fi a Bluetooth
  • Nastavování motivů (Sekundární barva systému, změna fontu)
  • Podpora výřezů u screenshotů
  • Rychlé odložení notifikací
  • Designové změny u posledních otevřených aplikací

Android Q je nejprve dostupný na Pixel telefony

Pokud vlastníte některý z telefonů řady Pixel, můžete již aktualizaci stahovat. Stačí se přihlásit do betatestování Androidu. Dole na stránce se vám zobrazí zařízení, se kterými se můžete přihlásit. My jsme úspěšně zaregistrovali v redakci Pixel 2 a do minuty se nám objevila aktualizace přímo na telefonu. Pokud by se vám neukázala, tak stačí v nastavení klepnout na kontrolu aktualizace, podobně jako když instalujete měsíční bezpečnostní záplaty.

android q betaverze prihlaseni

Samotná aktualizace má velikost 1 193 MB a bohužel servery Googlu jsou značně přetížené, instalace bude trvat poměrně dlouho. Pro mnohé tak bude ideálnějším řešením ruční stažení a instalace. Samozřejmě pokud jste nikdy nepoužívali ADB nebo neodemykali bootloader, je mnohem lepší si počkat. Pro zkušené uživatele ale nabízíme níže rychlejší alternativu.

Nestabilní verze Androidu Q

Pozor, jedná se o první testovací verzi Androidu Q, která je vysoce nestabilní, hodně aplikací nemusí fungovat a může se vyskytnout mnoho problémů. Tato verze není určena pro každodenní používání, pokud nemáte záložní telefon, nedoporučujeme ji instalovat.

Níže naleznete seznam image obrazů ke stažení pro jednotlivé telefony. K instalaci těchto verzí musíte mít odemčený bootloader. K dispozici už jsou i OTA aktualizace, kde stačí pouze ADB.

Máte v plánu instalaci Androidu Q ještě během testování?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)