Nový systém Android Q představen. Jaké nové funkce Google přichystal?

android q betaverze

Tak jsme se konečně dočkali a Android Q se oficiálně představil. Nejnovější verze Androidu před malou chvíli vyšla pro majitele Pixel telefonů, kteří mají aktivní betaverzi. A to včetně 3 roky starého Pixelu 1. Novou verzi můžete instalovat ručně, ale k dispozici je i automatická aktualizace. Jaké nové funkce si Google přichystal?

První pohled na Android Q

Novinky, které si Google připravil do první betaverze, můžete sledovat na videu níže. Upozorňujeme, že se nejedná o kompletní výčet nových funkcí. První betaverze je určena hlavně pro vývojáře a Google v ní neimplementuje všechny chystané věci. I tak jsme se ale rozhodli zaměřit na ty nejzajímavější jako je možnost natáčení obrazu, úpravy oprávnění anebo třeba tmavý režim.

První pohled na Android Q. 👓 Jaké novinky Google připravil?

První pohled na Android Q. 👓 Jaké novinky Google připravil?

Nové funkce v systému Android Q

Tato první testovací verze Androidu Q je určena vývojářům, kteří mají díky tomu čas uzpůsobit své aplikace pro novou verzi a zároveň využít ve svých aplikacích nové nástroje. Z pohledu uživatele se nejedná prozatím o moc zajímavou verzi. A to i z toho důvodu, že tato verze neobsahuje všechny nové funkce. Pojďme si alespoň ty nejzajímavější novinky shrnout a později se k ním vrátíme podrobněji:

  • Úprava menu pro sdílení položek
  • Nastavení Wi-Fi a Bluetooth přímo v aplikacích
  • Vylepšení zabezpečení a úpravy oprávnění aplikací
  • Podpora pro ohebné telefony
  • Vylepšeno zabezpečení pro Wi-Fi a Bluetooth
  • Nastavování motivů (Sekundární barva systému, změna fontu)
  • Podpora výřezů u screenshotů
  • Rychlé odložení notifikací
  • Designové změny u posledních otevřených aplikací

Android Q je nejprve dostupný na Pixel telefony

Pokud vlastníte některý z telefonů řady Pixel, můžete již aktualizaci stahovat. Stačí se přihlásit do betatestování Androidu. Dole na stránce se vám zobrazí zařízení, se kterými se můžete přihlásit. My jsme úspěšně zaregistrovali v redakci Pixel 2 a do minuty se nám objevila aktualizace přímo na telefonu. Pokud by se vám neukázala, tak stačí v nastavení klepnout na kontrolu aktualizace, podobně jako když instalujete měsíční bezpečnostní záplaty.

android q betaverze prihlaseni

Samotná aktualizace má velikost 1 193 MB a bohužel servery Googlu jsou značně přetížené, instalace bude trvat poměrně dlouho. Pro mnohé tak bude ideálnějším řešením ruční stažení a instalace. Samozřejmě pokud jste nikdy nepoužívali ADB nebo neodemykali bootloader, je mnohem lepší si počkat. Pro zkušené uživatele ale nabízíme níže rychlejší alternativu.

Nestabilní verze Androidu Q

Pozor, jedná se o první testovací verzi Androidu Q, která je vysoce nestabilní, hodně aplikací nemusí fungovat a může se vyskytnout mnoho problémů. Tato verze není určena pro každodenní používání, pokud nemáte záložní telefon, nedoporučujeme ji instalovat.

Níže naleznete seznam image obrazů ke stažení pro jednotlivé telefony. K instalaci těchto verzí musíte mít odemčený bootloader. K dispozici už jsou i OTA aktualizace, kde stačí pouze ADB.

Máte v plánu instalaci Androidu Q ještě během testování?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)