TOPlist

Postrach pro hudebníky? AI od Google umí skládat hudbu

Google AI projekt MusicLM umělá inteligence hudba

Vytváření kvalitních a detailních obrázků, velmi přesvědčivé vedení konverzace… a jak se nyní ukazuje, tak i úctyhodné schopnosti při skládání hudby. To všechno umí AI neboli umělá inteligence v rámci projektů jako ChatGPT, Midjourney a MusicLM. Pokud jste o posledním jmenovaném neslyšeli, není divu. Jde o úplnou novinku, kterou se pochlubila společnost Google před několika dny. Zvládá na základě textových instrukcí vygenerovat skladby ve vysoké kvalitě a s dlouhou stopáží.

Google novinku přímo popisuje opisuje jako „model generující vysoce věrnou hudbu z textových popisů“. Vytvořené audio stopy mají délku od desítek sekund až po jednotky minut a udržují vzorkovací frekvenci 24 kHz. „Naše experimenty ukazují, že MusicLM překonává předchozí systémy jak v kvalitě zvuku, tak v dodržování textového popisu. Kromě toho jsme prokázali, že systém lze instruovat textem i melodií v tom smyslu, že dokáže transformovat pískané a broukané melodie podle stylu popsaného v textovém popisku,“ popisuje Google.

Autoři projektu rovnou prozradili, že MusicLM ke svému učení využívá databázi běžné licencované skladby, které prý může zhruba v jednom ze sta případů připomínat. To je také důvod, proč Google zatím nemá v plánu tento nástroj uvolnit k veřejnému užívání. Na webu projektu je nicméně k poslechu asi 5 500 takto vytvořených skladeb, u kterých se nachází také textové zadání.

Myslíte, že Google někdy MusicLM veřejně uvolní?

Zdroj: apolice

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)